لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۵۹

واكنش هاى متفاوت داخلى به سخنرانى جنجالى احمدى نژاد در ژنو


سخنرانی محمود احمدی نژاد در یک نشست سازمان ملل در ژنو با اوکنش های متفاوتی در ایران روبرو شده است.
سخنان محمود احمدى نژاد عليه اسرائيل كه به بروز جنجال در نشست ژنو منجر شد با استقبال محافظه كاران و انتقاد برخى از اصلاح طلبان داخل ايران روبه رو شد.

رييس جمهور ايران روز دوشنبه در نشست «ضد نژادپرستى» ژنو در سوئيس در سخنانى گفت: « بعد از جنگ جهانى دوم عده اى به بهانه قربانى شدن يهوديان و سو استفاده از هالوكاست با تجاوز و لشگر كشى ملتى را آواره و عده اى را از اروپا، آمريكا و ساير كشورها به سرزمين آنان منتقل كردند و حكومت كاملا نژاد پرست را در سرزمين اشغالى فلسطين برپا كردند.»

گزارش هاى رسيده از ايران حاكى است كه رسانه هاى نزديك به دولت محمود احمدى نژاد با استقبال گسترده از اين اظهارات، خروج هيئت هاى نمايندگى غربى از نشست ژنو در زمان سخنرانى وى را محكوم كردند.

خبرگزارى جمهورى اسلامى، ايرنا، در سلسله گزارش هايى با عنوان «حق طلبى در ژنو» نظرات پاره اى از محافظه كاران را بازتاب داده است كه در آن اظهارات آقاى احمدى نژاد، «شجاعانه»، «باعث سربلندى جهان اسلام» و «نمايش عزت ايران» توضيف شده است.

اين خبرگزارى گفته است كه كميسيون امنيت ملى مجلس شوراى اسلامى قرار است اين سخنرانى را بررسى كند و به نقل از حسن قشقاوى، سخنگوى وزارت امور خارجه، نيز اظهارات دبير كل سازمان ملل بر ضد سخنرانى محمود احمدى نژاد را جانبدارانه خوانده است.

بان كى مون روز دوشنبه گفته بود: رييس جمهور ايران از سخنرانى اش براى «متهم كردن، تفرقه و حتى تحريك» استفاده كرد كه در تضاد با هدف اين نشست است.

روزنامه هاى وابسته به اصولگرايان نيز با نقل كامل سخنرانى آقاى احمدى نژاد اعلام كرده اند كه اظهارات او با استقبال روبه رو شده است.

روزنامه كيهان براى صفحه نخست خود تيتر «استقبال از احمدى نژاد؛ نفرت از اسرائيل نژادپرست در ژنو» را برگزيد و روزنامه هاى وطن امروز و جام جم نيز عناوين برجسته خود را به اين موضوع اختصاص دادند.

«مى‌ گفتند چون فلانى به اين اجلاس مى ‌آيد ما در اين اجلاس شركت نمى ‌كنيم، ولى من از همين جا اعلام مى ‌كنم ما از اين به بعد ... در تمام اجلاس‌ هاى جهانى شركت مى‌ كنيم.»

محمود احمدی نژاد
رسانه هاى نزديك به دولت اعلام كرده اند كه رييس جمهور ايران در بازگشت از ژنو، در ساعت شش صبح در فرودگاه مهرآباد تهران مورد «استقبال خودجوش» قرار گفت و او در سخنانى گفته است: «مى‌ گفتند چون فلانى به اين اجلاس مى ‌آيد ما در اين اجلاس شركت نمى ‌كنيم، ولى من از همين جا اعلام مى ‌كنم ما از اين به بعد ... در تمام اجلاس‌ هاى جهانى شركت مى‌ كنيم.»

انتقاد اصلاح طلبان

در جبهه اصلاح طلبان واكنش ها به حادثه نشست ژنو به برخى از اظهارات افراد و رسانه هاى نزديك به اين طيف محدود مى شود.

ميرحسين موسوى، نامزد انتخابات رياست جمهورى، در يك نشست انتخاباتى در گرگان گفته است: «بايد از مشاوران رئيس جمهور گله كرد كه چرا چنين وضعيتى را پيش بينى نكرده اند تا موجبات وهن نظام فراهم نشود.»

وى افزود: «حضور در چنين فضاهايى كه اتفاقاتى از اين قبيل در آن دور از ذهن نيست، بايد بيشتر مورد توجه قرار گيرد و جايگاه ملت ايران حفظ شود.»

روزنامه اعتماد ملى وابسته به مهدى كروبى براى حوادث سخنرانى رييس جمهور ايران، تيتر «حضور پر سر و صداى احمدى نژاد در سوئيس» را برگزيده است.

اين روزنامه نوشت: «بسيارى از تحليلگران با توجه به اينكه مى دانستند رييس جمهورى ايران اين فرصت را براى تكرار مواضع ضد اسرائيلى اش از دست نخواهد داد، از قبل انتظار ايجاد تنش هنگام سخنرانى احمدى نژاد را مى كشيدند.»

اعتماد ملى خبر داده كه «لحظاتى پس از آغاز سخنان احمدى نژاد، سه نفر از حضار به سوى تريبون حمله كردند و فردى نيز به سوى رييس جمهور گوجه فرنگى پرتاب كرد.»

روزنامه اعتماد نيز با انتخاب عنوان برجسته «سخنرانى جنجالى احمدى نژاد» به گزارش اعتراض ها نسبت به اين سخنان پرداخته است و در ضميمه خود نيز مقاله اى از محمد صدر، معاون سابق وزارت امور خارجه، در انتقاد از سياست خارجى دولت نهم چاپ كرده است.

آقاى صدر در مقاله خود، رويكرد سياست خارجى دولت احمدى نژاد را «غير علمى»، «عدم شناخت محيط بين المللى و استفاده از كارشناسان»، به كار گيرى «ادبيات غير ديپلماتيك در روابط بين الملل»، «اتخاذ مواضع انفعالى بر خلاف سياست اعلانى تهاجمى و زير سوال بردن اقتدار و عزت ايران» و «عدم حساسيت نسبت به تماميت ارضى» دانسته است.
XS
SM
MD
LG