لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۴:۳۸

تهديد احمدى نژاد به برخورد با «توهين» نامزدهای انتخابات


رييس جمهورى اسلامى مدعى شد كه «شيوه تبليغات برخى از نامزدها در حقيقت تحقير و توهين به مردم است.»
محمود احمدى نژاد، رييس جمهورى ايران، كه از سوى رقباى انتخاباتى خود به شدت مورد انتقاد قرار دارد، برخورد رقبا را «توهين» خواند و تهديد كرد با آنها برخورد مى كند.

آقاى احمدى نژاد كه چهارشنبه شب در يك نطق انتخاباتى در راديو سخن مى گفت، اظهار داشت: «دولت نهم تاكنون در مقابل سيل تهمت ها و توهين ها سكوت كرده است و حتى يك روزنامه به دستور اين دولت بسته نشده است.»

خبرگزارى جمهورى اسلامى، ايرنا، از وى نقل و قول كرد: «البته اگر توهين ها به ملت ادامه يابد، دولت در نحوه برخورد خود تجديد نظر مى كند.»

رييس جمهورى اسلامى مدعى شد كه «شيوه تبليغات برخى از نامزدها در حقيقت تحقير و توهين به مردم است.»

رييس جمهورى اسلامى ايران همواره در سخنان خود از واژه «ملت ايران» براى مقابله با منتقدين داخلى و خارجى استفاده مى كند و در نخستين نطق تلويزيونى نيم ساعته خود بارها از اين كلمه استفاده كرد.

محمود احمدى نژاد در سخنان روز چهارشنبه خود به نامزد خاصى اشاره نكرد ولى از آغاز مبارزات انتخاباتى در ايران، سه رقيب رييس جمهور ايران به شدت به سياست هاى اقتصادى او حمله کرده و عملكرد وى را زير سوال برده اند.

مير حسين موسوى، نخست وزير سابق ايران، در سخنرانى هاى خود با اشاره به اينكه «ايران كشورى غنى است و سرنوشت ما فقر نيست» گفته است: «سوء مديريت دولت ما را به اينجا رسانده است.»

محسن رضايى نيز در سخنان خود اشاره كرده است كه مسير احمدى نژاد كشور را به سمت پرتگاه مى برد.

اظهارات محمود احمدى نژاد در مورد بسته نشدن حتى يك روزنامه در دوران رياست جمهورى او در حالى بيان مى شود كه بر اساس گزارش انجمن صنفى روزنامه نگاران ايران، تنها در سال ۱۳۸۵ بيش از ۱۵ نشريه از سوى هيئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى تعطيل شده است.
مهدى كروبى، دبير كل حزب اعتماد ملى، نيز از سياست هاى اقتصادى دولت محمود احمدى نژاد انتقاد كرده و آن را باعث گسترش فقر و بى عدالتى در ايران دانسته است.

نامزدهاى انتخاباتى و هواداران آنها با زير سوال بردن آمارهاى اقتصادى دولت نهم اعلام كرده اند كه آقاى احمدى نژاد بايد پاسخ دهد با ۳۰۰ ميليارد دلار در آمد نفتى ايران در چهار سال گذشته چه كرده است؟

در روزهاى اخير بر ميزان ارسال پيام هاى انتخاباتى از طريق تلفن هاى همراه در ايران افزوده شده است كه در بسيارى از آنها از راى دهندگان خواسته شده است تا براى انتخاب نشدن محمود احمدى نژاد در پاى صندوق هاى راى حاضر شوند.

در يكى از اين پيامك ها آمده است: «اگر تصميم داريد راى ندهيد، فقط به روز ۲۳ خردادماه فكر كنيد، وقتى كه مى شنويد احمدى نژاد دوباره انتخاب شده است.»

اظهارات محمود احمدى نژاد در مورد بسته نشدن حتى يك روزنامه در دوران رياست جمهورى او در حالى بيان مى شود كه بر اساس گزارش انجمن صنفى روزنامه نگاران ايران، تنها در سال ۱۳۸۵ بيش از ۱۵ نشريه از سوى هيئت نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى تعطيل شده است.

در سال ۱۳۸۶ و با حكم اين هيئت نیز ۲۹ نشريه توقيف و يا لغو امتياز شدند. روند پر شتاب تعطيلى نشريات در دولت نهم به گونه اى بود كه تنها طى يك روز و در آستانه نوروز ۸۷، مجوز ۹ نشريه لغو شد.

در سال هاى گذشته، روزنامه ها و نشريات تاثير گذارى چون «شرق»، «هم ميهن»، «روزگار نو»، «همشهرى جوان»، «دنياى تصوير» ، «زنان» و «تهران امروز» از سوى هيئت نظارت بر مطبوعات كه رياست آن با وزير فرهنگ و ارشاد اسلامى است توقیف شدند.

در تازه ترين مورد تعطيلى نشريات، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى ايران ماه گذشته اجازه نداد كه روزنامه «ياس نو» وابسته به اصلاح طلبان انتشار خود را از سر گيرد.

انتخابات رياست جمهورى ايران قرار است روز ۲۲ خردادماه برگزار شود و اصلاح طلبان مى گويند كه آراء نامزدهاى آنها رو به افزايش است و استقبال از سخنرانى هاى آنها در شهرستان ها نيز با استقبال گسترده مردم روبرو شده است.

اين در حالى است كه طرفداران محمود احمدى نژاد تبليغ مى كنند كه وى به راحتى براى چهار سال ديگر سكان قدرت را در ايران به دست خواهد گرفت.
XS
SM
MD
LG