لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۴۰

سازمان بازرسى براى نظارت بر انتخابات رياست جمهورى فعال شد


انتخابات رياست جمهورى ايران روز ۲۲ خردادماه برگزار مى شود و شوراى نگهبان تنها صلاحيت چهار نامزد را تاييد كرده است.
سازمان بازرسى كل كشور با صدور بخشنامه اى به دفاتر خود در سراسر ايران اعلام كرد كه بدون دخالت در حوزه صلاحيت شوراى نگهبان بر جلوگيرى از بروز تخلفات در انتخابات نظارت مى كند.

در نامه مصطفى پور محمدى، رييس سازمان بازرسى كل كشور، ماموريت اين سازمان در انتخابات در حوزه هاى «اعمال نظارت لازم و بررسى در خصوص استفاده از اموال و امكانات دولتى و عمومى له يا عليه نامزدهاى دوره دهم انتخابات رياست جمهورى، همكارى دستگاه هاى دولتى و عمومى با مجريان برگزارى انتخابات و جلوگيرى از بروز تخلفات و سوء جريانات» عنوان شده است.

سازمان بازرسى مى گويد كه در صورت كشف تخلف و يا نقض قوانين، گزارش آن به مراجع صالح ارسال مى شود.

برگزارى سالم انتخابات رياست جمهورى يكى از نگرانى هاى نامزدها و گروه هاى اصلاح طلب است و مير حسين موسوى و مهدى كروبى در اين زمينه كميته صيانت از آراء تشكيل داده اند تا از بروز تقلب و تخلف در نحوه راى گيرى و شمارش آراء جلوگيرى كنند.

تشكيل اين كميته با مخالفت شوراى نگهبان، وزارت كشور و رسانه هاى نزديك به اصولگرايان روبرو شده است و آن را غير قانونى دانسته اند.

اين در حالى است كه اصلاح طلبان مى گويند مجريان و ناظران برگزارى انتخابات از يك جناح سياسى هستند و به عملكرد آنها اعتمادى ندارند.

در همين حال، انتقادهاى گسترده نامزدهاى اصلاح طلب و هواداران آنها از عملكرد اقتصادى و سياسى دولت محمود احمدى نژاد با واكنش مقام هاى دولت نهم روبرو شده و استاندار تهران به صراحت از پيگرد قضايى اظهارات مخالفان دولت خبر داده است.

«برخى از مصاديق بيان شده مانند ادعاى بدتر شدن وضعيت كشور نسبت به دوران ستم شاهى، دولت نكبت و توهين به شخصيت‌ هاى حقيقى و حقوقى، از جمله موضوعاتى است كه قابل پيگرد قضايى در مراجع قانونى مى باشد.»

استاندار تهران
مرتضى تمدن به خبرگزارى جمهورى اسلامى، ايرنا، گفته است: «برخى از مصاديق بيان شده مانند ادعاى بدتر شدن وضعيت كشور نسبت به دوران ستم شاهى، دولت نكبت و توهين به شخصيت‌ هاى حقيقى و حقوقى، از جمله موضوعاتى است كه قابل پيگرد قضايى در مراجع قانونى مى باشد.»

مجتبى ثمره هاشمى، رييس هماهنگى ستادهاى خودجوش حامى محمود احمدى نژاد كه پيشتر مشاور او بود نيز اظهار عقيده كرده است: فضاى روزنامه هاى كشور عليه احمدى نژاد است و كار ما سخت است.

وى افزود كه ستاد تحت مسئوليت او برنامه اى براى تبليغات خيابانى ندارد.

در تحولى ديگر، جامعه روحانيت مبارز كه از تشكل هاى اصلى اصولگرايان به شمار مى رود مى گويد در بررسى هاى خود به حمايت از كانديداى خاصى نرسيده است.

على اكبر ناطق نورى كه از وى به عنوان یکی از مخالفان عمده حمايت از محمود احمدى نژاد در جامعه روحانيت نام برده مى شود، به خبرگزارى مهر گفته است: «با صراحت عرض مى كنم كه جامعه روحانيت هيچ مصوبه اى در حمايت از هر يك از كانديداها نداشته و لذا موضع ما در اين زمينه سكوت و دعوت به مشاركت حداكثرى است.»

نامزدها و هواداران چه مى گويند؟

در حالى كه ۱۹ روز ديگر تا زمان برگزارى انتخابات رياست جمهورى در ايران باقى مانده است، فعاليت تبليغاتى نامزدهاى انتخابات و هواداران آنها همچنان ادامه دارد.

مير حسين موسوى كه از وى به عنوان مهمترين رقيب محمود احمدى نژاد ياد مى شود شنبه شب در اصفهان بار ديگر به سياست هاى اقتصادى دولت نهم حمله كرد و گفت: «پرسش ما اين است كه (دولت) در اين چند سال با صرف ۳۰۰ ميليارد دلار چه كار بزرگى انجام داده و چه كار بزرگى آغاز شده و به ثمر رسيده؟ جز اين ‌كه تورم ۲۵ درصدى بر دوش مردم گذاشته‌ شده؟»

وى افزود: «خسته نمى ‌شوم از اين‌كه بگويم ۲۵ درصد تورم يعنى ۲۵ درصد كاهش قدرت خريد و امنيت، آموزش و سلامت مردم.»

مهدى كروبى ديگر نامزد اصلاح طلب نيز كه به شيراز رفته است در دانشگاه آزاد اين شهر گفت: «هم مسوولان و حاكمان بايد رعايت حال دانشجويان را بكنند و هم دانشجويان انتقادهاى خود را در چارچوب درست نگه دارند.»

«اصلاح طلبان نسبت به پيروزى در انتخابات خوش بين هستند. دولت موجود آن قدر ضعيف عمل كرده است كه اصلاح طلبان از توضيح بيشتر در اين زمينه بى ‌نياز شده اند.»

مرتضی حاجی، وزیر سابق آموزش و پرورش در دولت خاتمی
محسن رضايى، دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام نيز در يك نشست پرسش و پاسخ با اشاره به اينكه «دولت ما نياز به قاطعيت دارد» گفت: «دولت ما به صحنه آمده كه راه سومى ايجاد كند و من همچنان معتقدم كه ادامه‌ روند موجود ما را به سمت پرتگاه خواهد برد.»

از سوی دیگر، مرتضى حاجى، وزير آموزش و پرورش دولت محمد خاتمى و از حاميان آقاى موسوى مى گويد: «اصلاح طلبان نسبت به پيروزى در انتخابات خوش بين هستند. دولت موجود آن قدر ضعيف عمل كرده است كه اصلاح طلبان از توضيح بيشتر در اين زمينه بى ‌نياز شده اند.»

مهدى چمران، رييس شوراى شهر تهران كه از حاميان احمدى نژاد است نيز روز يكشنبه گفت: « اين كه فقط بنشينيم و براى پيروزى آقاى احمدى ‌نژاد دعا كنيم كافى نيست بلكه بايد تلاش كنيم و هر فرد و خانواده ‌اى چنين رسالتى را بر دوش خود احساس كند.»

همچنین، غلامحسين كرباسچى، مشاور و رييس ستاد مهدى كروبى اظهار داشت: «خوشحاليم از اين كه خود مردم مى‌ گويند آرمان ها را كنار گذاشتيم و مى ‌خواهيم زندگى كنيم و اين از بركات دولت احمدى نژاد است و جوى حاكم شده كه از مطلق گرايى دست برداشتند.»

انتخابات رياست جمهورى ايران روز ۲۲ خردادماه برگزار مى شود و شوراى نگهبان تنها صلاحيت چهار نامزد را تاييد كرده است.

برنامه هاى تبليغاتى اين نامزدها از روز پنج شنبه آغاز شده است و از روز جمعه راديو و تلويزيون ايران پخش سخنرانى هاى آنها را در دستور كار خود قرار داده است.
XS
SM
MD
LG