لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۸:۵۸

«بازداشت ۱۸۰ فعال سیاسی و مدنی» در ایران پس از اعتراض های روز عاشورا


به دنبال ادامه اعتراض هاى مخالفان نتيجه انتخابات رياست جمهورى دهم در روز عاشورا، ششم دى ماه، موج دوم بازداشت وسيع فعالان سياسى و مدنى در ايران آغاز شده و حداقل يك هزار نفر از مردم عادى نيز در تظاهرات اين روز دستگير شدند.
گزارش هاى منتشره نشان مى دهد كه از روز عاشورا تا كنون بيش از ۱۸۰ نفر از روزنامه نگاران، دانشجويان و فعالان حقوق مدنى از سوى نيروهاى امنيتى جمهورى اسلامى ايران بازداشت شده اند.

سايت جنبش راه سبز (جرس) در گزارشى اسامى ۹۲ نفر از بازداشت شدگان را منتشر كرده است كه در ميان آنها، نام ده مشاور مير حسين موسوى، از رهبران معترض پس از انتخابات، ۱۷ روزنامه نگار كه اغلب آنها در رسانه هاى اصلاح طلبان فعاليت مى كردند و ۱۱ فعال ملى – مذهبى و عضو نهضت آزادى ايران به چشم مى خورند.

به دنبال ادامه اعتراض هاى مخالفان نتيجه انتخابات رياست جمهورى دهم در روز عاشورا، ششم دى ماه، موج دوم بازداشت وسيع فعالان سياسى و مدنى در ايران آغاز شده و حداقل يك هزار نفر از مردم عادى نيز در تظاهرات اين روز دستگير شدند.

در اين تظاهرات حداقل هشت نفر كشته شدند كه نام على حبيبى موسوى، خواهر زاده مير حسين موسوى، نيز در ميان اسامی کشته شدگان به چشم مى خورد.

در گزارش سايت جرس به بازداشت ۹۴ دانشجو در شهرهاى مختلف ايران اشاره شده است كه بيشترين بازداشت ها از ميان اين قشر در مشهد و به دنبال حمله گروه انصار حزب الله به دانشگاه هاى آزاد، خيام، سجاد، و فردوسى مشهد صورت گرفته است.

در اين گزارش اعلام شده است كه سه نفر از مشاوران محمد خاتمى، رييس جمهورى پيشين ايران و مهدى كروبى، از رهبران مخالفان، نيز در ۱۱ روز گذشته دستگير شده اند.

هفت عضو كميته گزارشگران حقوق بشر، هفت عضو جبهه مشاركت ايران اسلامى و سازمان مجاهدين انقلاب اسلامى، چهار عضو جبهه ملى، ۹ فعال حقوق زنان و حقوق بشر و ۱۲ عضو جامعه بهاييان ايران نيز در ميان بازداشت شدگان هستند.

در روزهاى اخير نگرانى ها نسبت به سرنوشت بسيارى از بازداشت شدگان حوادث روز عاشورا افزايش يافته است و برخى از روحانيون تندرو و وزيران دولت محمود احمدى نژاد از «محارب» خواندن معترضان سخن گفته اند كه بر اساس قانون مجازات اسلامى ايران، حكم آن اعدام است.

فرماندهان نيروهاى انتظامى و امنيتى نيز هشدار داده اند كه در برخورد با معترضان هيچگونه مماشاتى به خرج نخواهند داد.

در واكنش به اين تهديدها، ۱۶ تشكل حقوق بشرى ايران در خارج از كشور با صدور بيانيه اى از جامعه جهانى خواسته اند تا براى توقف «سركوب هاى خشن» در ايران اقدام كنند.

در اين نامه آمده است: «پيش از آنكه فجايع بزرگترى رخ دهد، جامعه جهانى بايد به يارى مردم ايران بشتابد. در همين راستا و به طور مشخص، ما از كشورهاى جهان مصرانه درخواست مى كنيم تا با فراخواندن سفراى خود از ايران اعتراض خود را به خشونت هاى خونين جمهورى اسلامى نشان دهند.»

جامعه حقوق بشر ايران در جنوب كاليفرنيا، انجمن ايرانيان هلند، كمييته همبستگى با مادران داغدار (لندن) و مادران ايرانى هامبورگ از جمله تشكل هاى امضاء كننده اين نامه بوده اند.

كشورهاى غربى بويژه آمريكا، فرانسه و بريتانيا با محكوم كردن خشونت هاى وسيع نيروهاى امنيتى ايران براى سركوب معترضان از تهران خواسته اند تا حق آزادى بيان و آزادى تجمع را براى مردم خود به رسميت بشناسد.

مقام هاى جمهورى اسلامى در مقابل كشورهاى غربى را متهم كرده اند كه در امور ايران دخالت كرده و در نا آرامى هاى نزديك به هفت ماه گذشته اين كشور دست دارند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG