لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۶:۰۳

«نيروگاه اتمی بوشهر تا پاييز ۸۷ راه اندازی نمی شود»


ارزش قرارداد نيروگاه اتمی بوشهر به يک ميليارد دلار بالغ می شود.روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد که نيروگاه اتمی بوشهر تا پاييز سال ۲۰۰۸ میلادی - ۸۷ خورشیدی - راه اندازی نمی شود.


بر اساس گزارش خبرگزاری ريانووستی روسيه، ايوان ايستومين، رييس يکی از شرکت های تابعه اتم استروی اکسپورت، پيمانکار اصلی نيروگاه بوشهر گفته است: «امروز ما می توانيم اعلام کنيم که راه اندازی نيروگاه اتمی بوشهر در پاييز سال جاری غیر واقع بینانه است.»


وی افزود که زمان واقعی آغاز به کار اين نيروگاه، پاييز سال ۲۰۰۸ خواهد بود.


پيشتر مقامات روسی اعلام کرده بودند که عدم پرداخت پول کافی از سوی ايران، روند تکميل و آينده نيروگاه را در ابهام قرار داده و نمی توان زمان مشخصی برای بهره برداری آن تعيين کرد.


اما ایران این ادعا را رد کرد و گفت که سر موقع اقساط خود را پرداخت کرده است. وزیر نیروی ایران نیز ماه گذشته با اطمینان از راه اندازی نیروگاه بوشهر اعلام کرد که برق تولیدی این نیروگاه آذرماه امسال وارد مدار خواهد شد.


اختلافات مالی ایران با شرکت روسی پیمانکار نیروگاه بوشهر سبب شد تا مذاکراتی برای حل و فصل اين اختلافات در تهران و مسکو صورت گيرد ولی به نظر می رسد که طرف روسی حاضر نشده است تا درباره راه اندازی اين نيروگاه بر طبق قرار قبلی عمل کند.

اختلافات مالی ایران با شرکت روسی پیمانکار نیروگاه بوشهر سبب شد تا مذاکراتی برای حل و فصل اين اختلافات در تهران و مسکو صورت گيرد، ولی به نظر می رسد که طرف روسی حاضر نشده است تا درباره راه اندازی اين نيروگاه بر طبق قرار قبلی عمل کند.


ايران و روسيه در ۲۶ سپتامبر سال ۲۰۰۶ ميلادی توافقنامه ای را امضاء کردند که بر اساس آن، روسيه متعهد شد تا پايان سپتامبر سال ۲۰۰۷ ميلادی واحد اول نيروگاه اتمی بوشهر را به صورت آزمايشی راه اندازی کند.


بر اساس اين توافقنامه، قرار بود که نيروگاه اتمی بوشهر در نوامبر سال ۲۰۰۷ ميلادی راه اندازی شود و طرف روسی موظف شد شش ماه پيش از راه اندازی فيزيکی، سوخت اين نيروگاه را که ۹۰ تن است به تهران ارسال کند.


ارزش قرارداد نيروگاه اتمی بوشهر به يک ميليارد دلار بالغ می شود.


روسيه به واسطه مخالفت های بين المللی با ايران به خاطر برنامه های هسته ای آن تحت فشار قرار گرفته است تا از ساخت نيروگاه اتمی برای تهران دست بردارد.


جمهوری اسلامی ايران متهم است که در پوشش برنامه صلح آميز هسته ای خود به دنبال توليد بمب اتمی است، ولی تهران اين ادعاها را رد کرده و می گويد که هدف از این برنامه، توليد برق است و حاضر است که در اين زمينه با آژانس بين المللی انرژی اتمی همکاری کند.


روز سه شنبه و پس از مذاکرات نمایندگان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام شد که بازرسان آژانس هفته آینده به ایران سفر می کنند تا از راکتور آب سنگین اراک بازدید کنند.


XS
SM
MD
LG