لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۴۰

«پيش بينی ايران درباره راه اندازی نيروگاه بوشهر درست نيست»


یک مقام روسی می گوید تکمیل نیروگاه بوشهر بیش از دوماه زمان نیاز دارد.

يک مقام وزارت امور خارجه روسيه اعلام کرد پيش بينی زمانی ايران درباره تکميل و راه اندازی نيروگاه اتمی بوشهر در دوماه آينده، واقعی نيست.


خبرگزاری های روسيه روز سه شنبه سوم ژوئيه به نقل از محمد اميری مديرکل دفتر امور ايمنی هسته‌ای ايران اعلام کرده بودند که « کار ساخت نيروگاه (بوشهر) در دو ماه آينده پايان ‌خواهد يافت». به گفته آقای اميری و طبق قرارداد امضا شده با طرف روسيه، ايران می بايست سوخت اتمی مورد نياز را برای راه‌اندازی اين نيروگاه دريافت کند.


سرگئی کيسلياک، معاون وزارت امورخارجه روسيه روز سه شنبه در يک کنفرانس مطبوعاتی در واشينگتن اعلام کرد چنين پيش بينی زمانی بيش اندازه بلند پروازانه است.


آقای کيسلياک درباره اظهارات آقای اميری گفت:«آنچه درباره زمان (پايان پروژه) من می دانم اين است که بيش از اندازه بلند پروازانه خواهد بود اگر بگوييم که طی دو ماه آينده (نيروگاه اتمی بوشهر) تکميل خواهد شد».


به گفته معاون وزارت امورخارجه روسيه تکمیل و راه اندازی نيروگاه اتمی بوشهر نيازمند زمان بيشتری است.


يک مقام بلندپايه شرکت اتم استروی اکسپورت که پيمانکار نيروگاه اتمی بوشهر است روز دوشنبه در مصاحبه ای با روزنامه معتبر«ورميا» چاپ مسکو اعلام کرده بود: «پرداخت نکردن پول کافی از سوی ايران، روند تکميل و آينده نيروگاه را در ابهام قرار داده و نمی توان زمان مشخصی برای بهره برداری آن تعيين کرد».


آقای کيسلياک درباره ارسال سوخت اتمی به ايران گفت:«مساله ارسال سوخت اتمی موضوعی نيست که ما بتوانيم همين فردا آن را حل کنيم».


طبق برنامه زمان بندی قرار بود نيروگاه اتمی بوشهر در شهريور ماه (سپتامبر) سال جاری راه‌اندازی آزمايشی شود و در آبان ماه (نوامبر) مورد بهره‌برداری نهايی قرار گيرد اما به دليل آنچه اتم استروی اکسپورت «بروز مساله مالی و فنی» خوانده است اين برنامه به تعويق خواهد افتاد

در همين حال، آنتون بادنکوف، رييس شرکت «تول»، دست اندر کار توليد سوخت اتمی روسيه روز دوشنبه اعلام کرد: سوخت اتمی ويژه نيروگاه بوشهر برای ارسال آماده است.


به گفته اين مقام روس، سوخت هسته ای ويژه نيروگاه اتمی بوشهر که حدود ۹۰ تن است، در انبار شرکت تول در شهر «نووسيبيرسک» واقع در منطقه سيبری روسيه نگهداری می شود اما تاريخ انتقال سوخت اتمی به ايران به نظر مديريت شرکت اتم استروی اکسپرت بستگی دارد.


آقای اميری در همین زمينه، به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ايرنا، گفت: «در راستای راه اندازی واحد اول نيروگاه اتمی بوشهر ، آزمايش‌های مدار اول نيروگاه يعنی آزمايش های راکتور تا دو ماه ديگر انجام می‌شود».


پيشتر، يک مقام روسی اعلام کرده بود که شرکت اتم استروی اکسپورت به دليل مشکلات مالی و فنی قادر به تکميل نيروگاه اتمی بوشهر در سال ۲۰۰۷ ميلادی نيست.


ايگور ايوانف، دبير شورای امنيت روسيه، گفته بود: «واضح است که موعد بهره‌ برداری از نيروگاه اتمی بوشهر که سپتامبر امسال (شهريور ماه) تعيين شده بود، بايد به تعويق بيفتد».


طبق برنامه زمان بندی قرار بود نيروگاه اتمی بوشهر در شهريور ماه (سپتامبر) سال جاری راه‌اندازی آزمايشی شود و در آبان ماه (نوامبر) مورد بهره‌برداری نهايی قرار گيرد اما به دليل آنچه اتم استروی اکسپورت «بروز مساله مالی و فنی» خوانده است اين برنامه به تعويق خواهد افتاد.


ايران و طرف روسی تاکنون سه دور مذاکره برای حل اختلافات برگزار کرده اند. دور نخست مذاکرات ايران و روسيه در مورد مساله تامين مالی نيروگاه اتمی بوشهر ۱۶‬تا ‪ ۱۸‬اسفند ماه (۷ تا ۹ مارس) در مسکو و دور دوم از ‪۲۵‬تا ‪ ۲۹‬اسفند ماه (۱۶‬تا ‪ ۲۰‬مارس‪) در تهران برگزار شد و به دليل مصادف شدن با تعطيلات نوروز متوقف شد و دور سوم در بيستم فروردين برگزارشد.


شرکت روسی اتم استروی اکسپورت اسفند ماه سال گذشته در بيانيه ای به ايران هشدار داد که تاخير تهران در پرداخت بدهی، ممکن است به پروژه ساخت نيروگاه هسته ای بوشهر «به طور برگشت ناپذيری» آسيب برساند.


ايران ادعای روسيه مبنی بر پرداخت نکردن هزينه ساخت نيروگاه اتمی بوشهر توسط تهران را رد کرده است و می گويد از ۱۰ اکتبر ۲۰۰۶ تا ۱۴ مارس ۲۰۰۷ بيش از ۷۵ ميليون دلار و پنج ميليارد و ۶۰۰ ميليون تومان به شرکت روسی پيمانکار نيروگاه اتمی بوشهر پرداخت کرده است.


ايران تصريح می کند که از اول ماه مارس جاری ميلادی مبلغ ۱۸ ميليون و ۲۰۰ هزار دلار در حال انتقال و واريز شدن به حساب شرکت روسی اتم استروی اکسپورت است.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG