لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ تیر ۱۴۰۱ تهران ۱۶:۴۱

هیلاری کلینتون: ایران متحمل هزینه های گزافی خواهد شد


هیلاری کلینتون در نشست دوحه گفت که ایران انتخاب های محدودی را برای جامعه بین المللی باقی گذاشته است ولی به دلیل اقدام های تحریک آمیز خود متحمل هزینه های گزافی خواهد شد.
هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز یکشنبه از ایران خواست تا در سیاست «خطرناک» هسته ای خود بازنگری کند و گفت که موضع ایران انتخاب های محدودی برای جهان باقی گذاشته است و این کشور متحمل «هزینه های گزافی» خواهد شد.

خانم کلینتون که به دنبال جلب حمایت دیپلماتیک کشورهای عربی برای مقابله با برنامه بلندپروازانه اتمی ایران است، در نشست جهان اسلام - آمریکا در دوحه قطر گفت که واشینگتن خواهان راه حلی مسالمت آمیز است.

وی اظهار داشت: «مایلم اشاره کنم که ما به دنبال پیدا کردن راهی برای حل مسالمت آمیز موضوع هستیم و قویا از هر نوع تعامل معنی داری استقبال می کنم، ولی ... نمی خواهیم در حالی که آنها در حال ساخت بمب اتمی هستند با آنها توافق کنیم.»

باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، در زمان روی کار آمدن خود بارها خواستار گفت و گو و مذاکره تهران و واشینگتن برای حل برنامه هسته ای ایران و رفع مشکلات سه دهه گذشته میان دو کشور شد.

آقای اوباما در تابستان سال گذشته در گفت و گو با شبکه «العربیه» گفت که اگر ایران مشت گره کرده خود را باز کند دست دوستی آمریکا به سوی این کشور دراز خواهد شد.

با این حال، وی هفته گذشته با ابراز نا امیدی از تغییر سیاست اتمی ایران اعلام کرد که واشینگتن در صدد است تا ظرف چند هفته آینده روند تشدید تحریم ها علیه جمهوری اسلامی را کامل کند.

هیلاری کلینتون در نشست دوحه گفت که ایران انتخاب های محدودی را برای جامعه بین المللی باقی گذاشته است ولی به دلیل اقدام های تحریک آمیز خود متحمل هزینه های گزافی خواهد شد.

به گفته وی، آمریکا و دیگر کشورها در حال کار بر روی «اقدام های تازه» برای متقاعد کردن ایران به تغییر سیاست خود هستند.

آمریکا همراه متحدان غربی خود در صدد تصویب دور چهارم تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران است.

روز یکشنبه جيمز جونز، مشاور امنيت ملى باراك اوباما اعلام كرد كه ايالات متحده در تلاش است تا در «اين ماه» تحريم هاى جديد عليه ايران را به شوراى امنيت سازمان ملل ارائه كند.

مقام های آمریکایی امیدوارند که روسیه و چین، شرکای بزرگ تجاری ایران، در شورای امنیت سازمان ملل با قطعنامه جدید علیه برنامه هسته ای تهران مخالفت نکنند.

وزیر امور خارجه آمریکا که قرار است روز دوشنبه با پادشاه عربستان دیدار کند در سخنان خود اشاره کرد که دولت اوباما تلاش های وسیعی برای ایجاد یک رابطه سازنده تر (با ایران) دنبال کرده است.

وی از مقام های جمهوری اسلامی خواست تا به حقوق مردم خود احترام بگذارد.

مقام های آمریکایی اشاره هایی کرده اند مبنی بر اینکه احتمالا عربستان بتواند نفت خام مورد نیاز چین را تامین کند تا این کشور از خرید نفت ایران بی نیاز شده و بدین ترتیب موضع پکن را برای موافقت با تشدید تحریم ها علیه تهران نرم کنند.

دیدن نظرات (۲۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG