لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۰۵:۲۶

کلینتون حضور در مراسم اعتراض به احمدی نژاد را لغو کرد


هیلاری کلینتون از نامزدی باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری حمایت کرده است.(عکس: EPA)

سناتور هيلاری کلينتون پس از اطلاع از حضور سارا پی لين، معاون جان مک کين در تجمع اعتراضی به رييس جمهوری اسلامی ايران، شرکت خود را در اين مراسم لغو کرد.


يک گروه از سازمان های يهودی اعلام کرده بودند که هم خانم پی لين و هم سناتور کلينتون قرار است روز دوشنبه آينده در مراسم اعتراض به محمود احمدی نژاد، در نزديکی سازمان ملل متحد سخنرانی کنند.


برگزاری اين مراسم در واکنش به مواضع و اظهارات ضد اسرائيلی آقای احمدی نژاد صورت می گيرد که خواهان محو اسرائيل از روی نقشه جهان شده است.


به دنبال اعلام خبر شرکت سارا پی لين در تجمع ياد شده، يک دستيار هيلاری کلينتون گفت که وی در اين نشست حضور پيدا نخواهد کرد.


فيلپ رينس اظهار داشت: تازه حضور (پی لين) به ما خبر داده شد و این خبر پيش تر اعلام نشده بود.


هيلاری کلينتون گرچه رقابت درون حزبی دمکرات ها برای تعيين نامزد انتخابات رياست جمهوری آينده را به باراک اوباما واگذار کرده ولی از نامزدی وی در رقابت های روز چهارم نوامبر حمايت کرده است.


سازمان های يهودی آمريکايی اعلام کرده اند که قرار است در جریان سفر محمود احمدی نژاد به نیویورک که برای سومین بار ظرف دوران ریاست جمهوری وی صورت می گیرد، برنامه های اعتراضی از جمله چندین راهپيمايی عليه حضور وی ترتيب دهند.


سال گذشته نيز این سازمان ها اعتراض های وسيعی را هنگام اقامت ريس جمهوری اسلامی ايران در نيويورک سازمان دادند که تزيپی ليونی، وزير امور خارجه اسرائيل، سخنران اصلی آن مراسم بود.


سازمان های يهودی آمريکايی اعلام کرده اند که قرار است در جریان سفر محمود احمدی نژاد به نیویورک که برای سومین بار ظرف دوران ریاست جمهوری وی صورت می گیرد، برنامه های اعتراضی از جمله راهپيمايی عليه حضور وی ترتيب دهند.

اسرائيل از چند هفته قبل، از دبيرکل سازمان ملل متحد خواسته بود محمود احمدی نژاد را «عنصر نامطلوب» اعلام کند و از او دعوت نکند. ایالات متحده آمریکا هنوز برای آقای احمدی نژاد و هیئت همراه وی ویزا صادر نکرده است.


واکنش تیم مبارزاتی مک کین


تصميم خانم کلينتون مبنی بر شرکت نکردن در مراسم اعتراضی روز دوشنبه با واکنش تيم مبارزاتی جان مک کين، نامزد جمهوری خواهان در انتخابات، رو به رو شده است.


تريسی اشميت از سخنگويان اين تيم گفته است: فرماندار پی لين بر اين باور است که خطر يک ايران اتمی مهمتر از مسائل حزبی يا سياسی است.


وی افزود: خانم پی لين اميدوار است که همه احزاب بتوانند برای مخالفت با اين تهديد بزرگ در چنين تجمعی حضور داشته باشند.


آمريکا بارها ايران را متهم کرده است که برنامه اتمی اين کشور در مسير دستيابی به دانش ساخت سلاح هسته ای پيش می رود و از تهران خواسته است با اجرای قطعنامه های شورای امنيت، روند غنی سازی اورانيوم را متوقف کند.


تهران اين اتهام را رد کرده و بر ادامه برنامه غنی سازی اورانیوم که کاربرد دو گانه نظامی و غیر نظامی دارد، پافشاری می کند.


مقام های سازمان ملل می گويند که احتمال دارد جان مک کين و سارا پی لين روز سه شنبه در حاشيه اولين روز نشست مجمع عمومی سازمان ملل حضور پيدا کنند.


اين موقعيت به خانم پی لين امکان می دهد تا با برخی از رهبران دنيا ديدار و گفت و گو کند. قرار است در اولين روز نشست مجمع عمومی سازمان ملل، جرج بوش، رييس جمهور آمريکا و محمود احمدی نژاد، همتای ايرانی وی سخنرانی کنند.


اگر چه سارا پی لين ۴۴ ساله جان تازه ای به مبارزات انتخاباتی جان مک کين بخشيده است و وی را اندکی از اوباما پيش انداخته، ولی دمکرات ها می گويند که خانم پی لين فاقد تجربه لازم در امور سياست خارجی به عنوان يک معاون رييس جمهور است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG