لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۹:۱۸

ایران احداث ۱۹ نيروگاه اتمی را به مناقصه می گذارد


نیروگاه بوشهر به رغم گذشت ۳۰سال از آغاز ساخت آن هنوز به بهره برداری نرسیده است.

جمهوری اسلامی ايران می گويد که قصد دارد تا در آینده ای نزدیک قرارداد احداث ۱۹ نيروگاه جدید برق هسته ای را به مناقصه جهانی بگذارد.کاظم جلالی، مخبر کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس شورای اسلامی به خبرنگاران گفته است که ظرفيت توليد برق هر يک از اين نيروگاه ها هزار مگاوات است.

بر اساس گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، و به گفته نماينده شاهرود، «اين اقدام در راستای مصوبه مجلس شورا اسلامی در خصوص توليد ۲۰ هزار مگاوات برق هسته ای مورد نياز کشور صورت می گيرد.»


در حال حاضر نيروگاه بوشهر تنها راکتور هسته ای ايران است که به رغم آغاز ساختمان آن از ۳۰ سال پيش تاکنون، هنوز به مرحله بهره بردای نرسيده است.

آقای جلالی به جزئیات بیشتری درباره این مناقصه ها اشاره ای نکرده است.


ساخت نيروگاه هسته ای جديد از جمله برنامه هايی است که جمهوری اسلامی می گويد برای تامين نيازهای روز افزون خود به انرژی برق در صدد احداث آنها است.


در حال حاضر نيروگاه بوشهر تنها راکتور هسته ای ايران است که به رغم آغاز ساختمان آن از ۳۰ سال پيش تاکنون، هنوز به مرحله بهره بردای نرسيده است.


روسيه که قرار است ساختمان اين نيروگاه هزار مگاواتی را تکميل کند اعلام کرده که راه اندازی نيروگاه بوشهر تا پايان سال ۲۰۰۸ ميلادی امکان پذير نخواهد بود.


مسکو هفته گذشته نخستين محموله سوخت نيروگاه بوشهر را به ايران ارسال کرد و گفته است که زمان بندی دقيق تکميل ساختمان اين واحد توليد برق را اواخر ماه دسامبر اعلام خواهد کرد.


مناقصه های بدون سرمايه گذار


فراخوان تازه جمهوری اسلامی ايران در حالی اعلام می شود که هنوز نتايج مناقصه قبلی برای احداث دو نيروگاه هسته ای جديد در بوشهر اعلام نشده است.


تهران فروردين ماه سال جاری از برگزاری يک مناقصه بين المللی برای ساخت دو نيروگاه جديد هسته ای خبر داد ولی با وجود گذشت هشت ماه از اين فراخوان هنوز مشخص نيست که آيا کشوری برای مشارکت در اين طرح های اعلام آمادگی کرده است يا نه.


فراخوان تازه جمهوری اسلامی ايران در حالی اعلام می شود که هنوز نتايج مناقصه قبلی برای احداث دو نيروگاه هسته ای جديد در بوشهر اعلام نشده است.

احمد فياض بخش، معاون سازمان انرژی اتمی و مدير عامل شرکت توليد و توسعه انرژی اتمی ايران، همان زمان گفته بود: « در ارتباط های غير رسمی از سوی شرکت های مختلف دنيا ابراز تمايل جدی شده است اما اين که کشورهای مختلف با اين مسئله به طور رسمی چگونه برخورد خواهند کرد تا پايان ۱۰ اوت بايد منتظر باشيم.»


خواست ايران برای مشارکت ديگر کشورها در ساخت نيروگاه های جديد هسته ای در حالی مطرح می شود که شورای امنيت سازمان ملل متحد تاکنون دو قطعنامه تحريمی عليه برنامه اتمی جمهوری اسلامی وضع کرده است و تحريم های آمريکا نيز فضای سرمايه گذاری را برای شرکت های خارجی در ايران دشوارتر کرده است.


جامعه جهانی از تهران خواسته است تا روند غنی سازی اورانيوم را که کاربرد دوگانه نظامی و غير نظامی دارد به حال تعليق درآورد و به سوخت ارسالی از سوی روسيه و تضمين ده ساله آن اکتفاء کند.


هفته گذشته، غلامرضا آقا زاده، رييس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی گفته بود که اين کشور در صدد ساخت يک نيروگاه جديد در دارخوين در استان خوزستان است و به همين دليل سوخت آن بايد از مجتمع غنی سازی اورانيوم در نطنز تامين شود.


معاون امور بين الملل سازمان انرژی اتمی تهران نيز گفته است که چون جمهوری اسلامی قصد ساخت نيروگاه و رآکتور را دارد، بايد از فناوری هسته ای و غنی سازی اورانيوم نيز برخوردار باشد.


محمد سعيدی، می گويد تا هشت سال آينده، جمهوری اسلامی خود جزء کشورهای سازنده نيروگاه و راکتورهای اتمی خواهد بود.


کشورهای غربی برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ايران را گامی برای دستيابی به فناوری توليد ساخت سلاح هسته ای ارزيابی می کنند ولی تهران اين ادعا را رد کرده و هدف از اين برنامه را «مصارف صلح آميز و توليد برق» عنوان کرده است.


XS
SM
MD
LG