لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۰۵:۳۱

درخواست آزادی یزدی؛ «جرم دکتر یزدی گرد آوردن افراد برای نماز است»


ابراهیم یزدی، رهبر نهضت آزادی ایران، از شش ماه پیش در بازداشت به سر می برد.
ابراهيم يزدی، دبير کل ۷۹ ساله ی نهضت آزادی ايران، بيش از شش هفته است که در بازداشت به سر می برد. بازداشتی که خانواده وی را مجبور به نوشتن نامه ای کرده که در آن از مسلمانان جهان خواسته اند تا برای آزادی وی اقدامی کنند. آنها در اين نامه از مسلمانان جهان خواستند تا «صدای اعتراض» آنان شوند.

در همين ارتباط راديو فردا در گفت و گو با مهدی نوربخش، داماد دکتر ابراهيم يزدی، که استاد دانشگاه در آمريکاست درباره آخرين وضعيت اين فعال سياسی پرسيده است.مهدی نوربخش: تنها چيزی که می دانيم اين است که اجازه دادند پس از چهل و چند روز همسر ايشان، برای يک ملاقات مختصر چند دقيقه ای با دکتر يزدی ملاقات کنند.

چيزی که می دانيم اين است که اجازه نداده اند که پزشکان خود دکتر، ايشان را ببينند، اجازه نداده اند که داروهايی که خانواده ايشان تهيه کرده بودند به دستشان برسد.

در اين ملاقات مختصر، دکتر يزدی به همسرش گفته است که از نظر جسمی وضعيت خوبی ندارد، يعنی درد قلب و سينه دارد، اين تقريبا تنها اطلاعاتی است که ما داريم.

آقای نوربخش، مشخص نيست که آقای يزدی را به چه اتهامی در زندان اوين در بازداشت نگاه داشته اند؟

نه خير. در شرايط فعلی چيزی مشخص نيست. می دانيد که اين سومين بار پس از انتخابات است که دکتر يزدی بازداشت می شود. و هر بار هم معلوم و مشخص نيست که به چه جرمی بازداشت شده اند.

ايشان به اصفهان برای شرکت در يک مراسم سوگواری رفته بودند. يکی از دوستانشان، دختر جوانشان را از دست داده بود. دکتر يزدی برای عرض تسليت به آنجا رفته بود، پس از مراسم سوگواری گروه بسيار محدودی که کمتر از ده نفر بوده اند در منزل يکی از دوستان جمع می شوند تا نماز ظهر يا نماز جمعه شان را بخوانند.

گويا ماموران امنيتی به آن خانه می ريزند و همه آنها را دستگير می کنند. اما دکتر يزدی تنها فرد آن گروه است که هنوز در زندان مانده است و هيچ نمی دانيم برای ايشان چه تصميمی گرفته شده است؟ چکار می خواهند بکنند؟ به چه جرمی ايشان دستگير شده اند؟ جرمی که دولت اعلام کرده گرد آوری اين افراد زير ده نفر حتی برای فريضه نماز بوده است، اين تنها جرمی است که تا به حال به طور رسمی اعلام شده است.

آن طور که در خبرها آمده است دکتر يزدی هم اکنون در بند ۲۰۹ زندان اوين در بازداشت به سر می برند. آيا شما مطلعيد که ايشان در حال طی مراحل تحقيق و بازجويی هستند يا اينکه صرفا در بازداشت به سر می برند؟

کلا هيچ چيزی نمی دانيم. در آن ملاقات مختصری که با همسرشان داشته است هيچ چيزی به جز وضعيت جسمی اش بيان نکرده است. در شرايط فعلی بدتر از هر چيز اين است که آدم نداند به چه جرمی دستگير شده است؟

گويا خانواده دکتر يزدی نامه ای خطاب به مسلمانان جهان نوشته اند و در آن نامه خواستار آزادی دکتر يزدی و واکنش جامعه مسلمانان جهان شده اند. فکر می کنيد چرا اين بار اين نامه خطاب به مسلمانان جهان نوشته شده است؟

دو نامه نوشته شده است. يک نامه خطاب به مسلمانان جهان و ديگری خطاب به فعالان حقوق بشر.

بسياری از افراد در خارج از کشور در اين سالهای فعاليت دکتر يزدی وی را به علت فعاليت های سياسی و مذهبی شان می شناسند. سری پيش از اين که دکتر يزدی بازداشت شده بود بسياری از اين افراد بيانيه صادر کردند و يا نامه نوشتند و از وضعيت ايشان اظهار نگرانی کردند.

از آنجايی که دکتر يزدی فرد شناخته شده ای است و برای اينکه سازمان های اسلامی و حقوق بشری بتوانند در اين زمينه حرکت و فعاليت لازم را انجام بدهند، اين نامه خطاب به آنان نوشته شده است.

ما فکر کرديم به هر حال يکی از راه های موجود اين است که دولت ايران احساس کند مسلمانان جهان از دستگيری دکتر يزدی نگران و ناراحتند، دليل نوشتن اين نامه خطاب به مسلمانان جهان همين بوده است.

دکتر يزدی هم اکنون در سن ۷۹ سالگی، با مشکلات و بيماری های بزرگی روبروست. او سالمندترين زندانی ايرانی در شرايط فعلی است. هر کسی از هر کوشش و تلاشی که از دستش بر می آيد، برای زندانيان سياسی و برای دکتر يزدی فروگذار نکند.
  • 16x9 Image

    هانا کاویانی

    هانا کاویانی، از سال ۱۳۸۶ با رادیو فردا به عنوان خبرنگار و گزارشگر همکاری می‌کند. او در این مدت تحولات سیاسی و دیپلماتیک از جمله فراز و فرودهای مرتبط با پرونده هسته‌ای ایران، و مذاکرات منتهی به توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی را از نزدیک دنبال کرده است.

دیدن نظرات (۱۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG