لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۲:۵۱

گیتس: اعزام نیروهای تازه نفس آمریکا به افغانستان تا سه هفته دیگر آغاز می شود


رابرت گيتس، وزير دفاع آمريكا، روز چهارشنبه گفت: در طرح جديد قرار است نيروهاى تازه نفس در مناطق جنوبى و شرقى افغانستان استقرار يابند.
رابرت گيتس، وزير دفاع آمريكا، روز چهارشنبه اعلام كرد، نخستين گروه از ۳۰ هزار نيروى تازه نفس اين كشور كه قرار است به افغانستان اعزام شوند، دو تا سه هفته ديگر عازم اين كشور مى شوند.

آقاى گيتس اين اظهارات را در مجلس سناى آمريكا و يك روز پس از آن بيان كرد كه باراك اوباما، رييس جمهور اين كشور، از افزايش نيروهاى آمريكايى در افغانستان خبر داد.

رييس جمهور آمريكا بامداد روز چهارشنبه طى يك سخنرانى در آكادمى نظامى «وست پوينت» نيويورك به تشريح استراتژى ايالات متحده در افغانستان و تقويت نيروها در اين كشور پرداخت.

آقاى اوباما در اين سخنرانى گفت: از تابستان سال ۲۰۱۱ خروج تدريجى نيروها از افغانستان آغاز خواهد شد.

رييس جمهور آمريكا تاكيد كرد: «آنچه هم اكنون در افغانستان مطرح است تنها آزمونى براى ناتو نيست بلكه خطرى براى امنيت متحدانمان و امنيت تمام جهان است.»

به گفته آقاى اوباما، «مبارزه با افراط گرایی و خشونت، مبارزه اى طولانى مدت خواهد بود.»

استقرار نیروها در جنوب و شرق افغانستان

رابرت گيتس، وزير دفاع آمريكا، روز چهارشنبه گفت: در طرح جديد قرار است نيروهاى تازه نفس در مناطق جنوبى و شرقى افغانستان استقرار يابند.

آقاى گيتس تلاش هاى بين المللى براى برقرارى ثبات درافغانستان را بسيار مهم دانست و گفت طرح افزايش نيروها براى يك سال و شش ماه تا دو سال ادامه مى يابد.

به گفته وى، آمريكا همچنين از متحدانش در سازمان ناتو خواسته است كه بين پنج تا هفت هزار نيروى اضافه به افغانستان بفرستند و به آموزش نيروهاى امنيتى افغان كمك بيشترى كنند.

در همين حال گزارش هاى منتشره حاكى است كه متحدان آمريكا از طرح باراك اوباما براى افزايش نيروها در افغانستان حمايت كردند و آندرس فوگ راسموسن، دبيركل ناتو، در اين زمينه گفت: اعضاى اين ائتلاف نظامى براى اعزام دست كم پنج هزار سرباز اضافه به افغانستان آماده اند.

اقدام آمريكا براى افزايش نيروهايش در افغانستان با واكنش مثبت ديگر رهبران جهان از جمله بريتانيا، آلمان و فرانسه نيز مواجه شد.

گوردن براون، نخست وزير بريتانيا، از متحدان آمريكا خواسته است تا با اين كشور همراه شوند.

آقاى براون اعلام كرده است كه ۵۰۰ سرباز بريتانيايى ديگر به افغانستان اعزام مى شوند.

نيكلا سركوزى، رييس جمهورى فرانسه و آنگلا مركل، صدر اعظم آلمان، حمايت خود را از استراتژى جديد اوباما اعلام كرده اند، اما تصميم گيرى درباره اعزام نيروى نظامى به افغانستان را به بعد از كنفرانس بين المللى افغانستان كه قرار است در ماه ژانويه در لندن برپا شود، موكول كرده اند.

وزارت خارجه روسيه و دبير كل سازمان ملل متحد نيز از طرح افزايش نيروها در افغانستان براى ايجاد ثبات در اين كشور استقبال كردند.
در همين حال، دولت افغانستان نيز از استراتژى جديد آمريكا در قبال اين كشور استقبال كرد.

سخنگوى وزارت امور خارجه افغانستان ضمن اعلام اين خبر گفت كه رنگين دادفر سپنتا، وزير امور خارجه، قصد دارد در نشستى مطبوعاتى در اين زمينه صحبت كند.

در تحولى ديگر در ارتباط با افغانستان، دولت پاكستان از آمريكا خواست تا در اجراى استراتژى جديدش در افغانستان با اسلام آباد همكارى كند.

پاكستان نگران است كه افزايش نيروهاى آمريكايى در افغانستان و شدت گرفتن جنگ با طالبان، سبب شود تا شورشيان هرچه بيشتر به داخل اين كشور رانده شوند.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG