لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۵ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۰:۲۰

مذاکرات هيئت اتمی ايران با وزير خارجه آلمان پشت درهای بسته


علی لاریجانی و سعید جلیلی، دبیران سابق و جدید شورای عالی امنیت ملی ایران


علی لاريجانی و سعيد جليلی، مذاکره کنندگان اتمی ايران روز پنج شنبه پشت درهای بسته در شهر هامبورگ با وزير امور خارجه آلمان گفت وگو کردند.بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، يک سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان که نخواست نامش فاش شود اين خبر را اعلام کرد، ولی حاضر نشد تا درباره محتوای مذاکرات ميان طرفين جزيیات بیشتری ارائه کند.
آلمان همراه با پنج عضو دائم شورای امنيت، شامل آمريکا، بريتانيا، فرانسه، روسيه و چين گروه پنج به علاوه يک را تشکيل می دهند که درباره برنامه اتمی ايران به رايزنی پرداخته و خواستار تعليق غنی سازی اورانيوم از سوی تهران شده اند.

آلمان همراه با پنج عضو دائم شورای امنيت، شامل آمريکا، بريتانيا، فرانسه، روسيه و چين گروه پنج به علاوه يک را تشکيل می دهند که درباره برنامه اتمی ايران به رايزنی پرداخته و خواستار تعليق غنی سازی اورانيوم از سوی تهران شده اند.


برنامه غنی سازی اورانيوم که ايران می گويد برای مقاصد صلح آميز آن را دنبال می کند، اين نگرانی را در ميان کشورهای غربی برانگيخته است که احتمالا در ساخت بمب اتمی مورد استفاده قرار گيرد.


ايران اين ادعاها را رد می کند و گفته است که حاضر نيست از اين برنامه دست بکشد.


علی لاريجانی، دبير سابق شورای عالی امنيت ملی ايران و سعيد جليلی، دبير جديد اين شورا روز سه شنبه هفته جاری در رم با خاوير سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا ديدار و درباره از سرگيری مذاکرات پيرامون پرونده هسته ای جمهوری اسلامی ايران با يکديگر به گفت وگو پرداختند.


گرچه طرفين پس از اين گفت وگو روند مذاکرات را «سازنده» توصيف کردند، ولی خاوير سولانا اظهار اميدواری کرد که تغيير طرف مذاکره کننده با وی، گفت وگوهای آتی با ايران را بر سر پرونده اتمی ايران را دچار پيچيدگی بيشتری نکند.


روز شنبه هفته جاری سخنگوی دولت محمود احمدی نژاد اعلام کرد که علی لاريجانی از سمت خود در مقام دبير شورای عالی امنيت ملی استعفاء کرده است و دليل اين استعفاء را نيز «مسائل شخصی» عنوان کرد ولی آقای لاريجانی اين ادعا را تکذيب کرد.


مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا روز سه شنبه هشدار داد که حضور «چند بازيگر» در تيم مذاکره کننده هسته ای ايران، می تواند به پيچيده تر شدن گفت وگوی کشورهای غربی با جمهوری اسلامی منجر شود.


خاوير سولانا در گفت وگو با شبکه تلويزيونی دولتی ايتاليا، «رای» افزود: «بايد بگذاريم مقداری زمان بگذرد تا نتيجه آخرين موج های منازعه قدرت در ايران را ببينيم.»


مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا اظهار داشت:«اين مساله بسيار حياتی است چراکه مذاکرات [با ايران]خود از پيش مذاکرات سختی بود. اگر چنانچه قرار باشد با چند بازيگر همزمان مذاکره کرد، آنگاه مذاکرات از اين هم پيچيده تر خواهد شد.»


XS
SM
MD
LG