لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۰:۱۷

ایران و چین قرارداد ۱۶ميليارد دلاری گازی امضاء می کنند


انعقاد اين قرارداد عظيم گازی اولين بار در اواخر سال ۲۰۰۶ ميلادی مطرح گرديد و در آن زمان ارزش اين قرارداد ۲۰ ميليارد دلار اعلام شده بود. ( عکس:AFP)

در حالی که ايالات متحده آمريکا به همراه ساير کشورهای قدرتمند دنيا در تلاشند جمهوری اسلامی را به خاطر برنامه های هسته ای در انزوا قرار دهند، دولت چين روز چهارشنبه، ۲۷ فوريه، يک قرارداد گازی ۱۶ ميليارد دلاری را با ايران امضا می کند.


به گزارش خبرگزاری رويترز، اين قرارداد بين دو شرکت بزرگ «سينوپک: از چين و شرکت «نفت و گاز پارس» از ايران منعقد می شود.


در چارچوب اين قرارداد، شرکت چينی برای توسعه ميدان گاز پارس شمالی در خليج فارس سرمايه گذاری می کند و در مقابل جمهوری اسلامی گاز مايع طبيعی اين ميدان را به چين صادر خواهد کرد.


بر اساس آماری که شانا، شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی اداره کل روابط عمومی وزارت نفت جمهوری اسلامی بر روی وبسايت خود منتشر کرده، ميدان گاز پارس شمالی بيش از ۲۴ تريليون متر مکعب گاز طبيعی را در خود جای داده و هر فاز اين ميدان قادر است روزانه ۳۶۶ ميليون متر مکعب گاز مايع طبيعی توليد کند.


چين طی سال های اخير و عليرغم فشارهای جهانی روابط تجاری خود را بطور چشمگيری با جمهوری اسلامی گسترش داده است.

انعقاد اين قرارداد عظيم گازی اولين بار در اواخر سال ۲۰۰۶ ميلادی مطرح گرديد و در آن زمان ارزش اين قرارداد ۲۰ ميليارد دلار اعلام شده بود.


هنوز هيچ يک از طرفين درباره کاهش چهار ميليارد دلاری اين قرارداد توضيحی نداده اند.


چين طی سال های اخير و عليرغم فشارهای جهانی روابط تجاری خود را بطور چشمگيری با جمهوری اسلامی گسترش داده است.


اين کشور در ماه دسامبر گذشته نيز يک قرارداد عظيم نفتی را برای توسعه ميدان نفت يادآوران با ايران امضا کرد.


پکن که در تامين انرژی مورد نياز خود پس از آنگولا و عربستان سعودی به ايران وابسته است همواره در شورای امنيت سازمان ملل متحد مخالفت خود را با تشديد تحريم های جهانی عليه ايران به نمايش گذاشته و اعلام کرده است که تحريم مشکل هسته ای ايران را پيچيده تر می کند.


ايران که پس از عربستان سعودی دومين ذخاير نفتی بزرگ اوپک و پس از روسيه بزرگ ترين منابع گاز طبيعی دنيا را در اختيار دارد، فاقد پالايشگاه گاز مايع طبيعی است و در صادرات گاز رشد چندانی نکرده است.


XS
SM
MD
LG