لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۲۱

نيروى انتظامى : فيلم «زير گرفتن» معترضان بررسى مى شود


در ويدئوهايى كه از تظاهرات معترضان به نتيجه انتخابات رياست جمهورى در روز عاشورا منتشر شده است دو خودرو نيروى انتظامى با سرعت، جمعيت حاضر در ميدان ولى عصر را مورد هدف قرار داده و به طور مشخص يكى از رهگذران را زير مى گيرد.
به دنبال بازتاب گسترده صحنه «زير گرفتن» معترضان از سوى يك خودروى متعلق به نيروى انتظامى جمهورى اسلامى ايران، فرماندهى اين نيرو بار ديگر بر «احتمال جعلى» بودن اين فيلم تاكيد كرده است ولى گفته كه موضوع را بررسى مى كند.

در ويدئوهايى كه از تظاهرات معترضان به نتيجه انتخابات رياست جمهورى در روز عاشورا منتشر شده است دو خودرو نيروى انتظامى با سرعت، جمعيت حاضر در ميدان ولى عصر را مورد هدف قرار داده و به طور مشخص يكى از رهگذران را زير مى گيرد.

بر اساس گزارش هاى منتشره، اين رهگذر در دم جان مى سپارد.

فرماندهى نيروى انتظامى جمهورى اسلامى ايران در اطلاعيه اى گفته است: «در محدوده ميدان ولى عصر به هيچ وجه بر اثر تصادف، فوتى نداشتيم و دو نفرى كه بر اثر تصادف فوت كرده اند ...به علت برخورد يك دستگاه خودروى پاترول شخصى در خيابان آزادى بين خيابان هاى رودكى و خوش با اغتشاشگران بوده است.»

به گفته پليس تهران، «خودروى مذكور توسط نيرو انتظامى كشف گرديده و موضوع در دست بررسى است.»

فرماندهى نيروى انتظامى افزوده است: «با احتمال جعلى بودن فيلم مذكور كه از روش هاى جارى رسانه هاى بيگانه و ضد انقلاب است، موضوع در دست بررسى قرار دارد.»

نيروى انتظامى در حالى از بررسى فيلم زير گرفتن معترضان توسط خودروى اين نيرو خبر داده است كه روز چهارشنبه، اسماعيل احمدى مقدم، فرمانده پليس ايران وجود هر گونه فيلمى در اين زمينه را انكار كرده بود.

آقاى احمدى مقدم به خبرنگاران گفته بود: «هيچ تصويرى در خصوص زير گرفتن مردم توسط خودرو پليس وجود ندارد.»

وى كه از پرسش خبرنگاران در اين زمينه عصبانى شده بود خطاب به آنها گفت: «نبايد حرف بى‌ربط زده شود. بايد تصاوير و مدارك خود را ارائه كنيد. اين گونه نيست كه سؤالى دروغ بپرسيم و سوء استفاده كنيم.»

كاظم جلالى، سخنگوى كميسيون امنيت ملى و سياست خارجى مجلس شوراى اسلامى، نيز گفته است: «خودروى پليس كسى را زير نگرفته است.»

فيلم زير گرفتن تظاهر كنندگان توسط خودروهاى با طرح نيروى انتظامى بازتاب وسيعى در شبكه هاى تلويزيونى بين المللى داشته است و اغلب آنها در دو روز اخير بارها اين صحنه را پخش كرده اند.

اين نخستين بار نيست كه نيروى انتظامى جمهورى اسلامى ايران دخالت خود را در كشته شدن معترضان تكذيب مى كند. به دنبال تظاهرات روز عاشورا، فرماندهان نيرو آمار متناقضى از تعداد كشته شدگان حوادث اين روز اعلام كردند ولى هر گونه دخالتى در قتل معترضان را رد كردند.

پيشتر نيز فرمانده نيروى انتظامى جمهورى اسلامى ايران كشته شدن بازداشت شدگان در زندان كهريزك را رد كرده بود ولى ده روز پيش سازمان قضايى نيروهاى مسلح با تاييد قتل حداقل سه نفر در اين بازداشتگاه چند فرمانده رده پايين اين نيرو را به «قتل عمد» متهم كرد.

از زمان آغاز اعتراض هاى خيابانى در تهران و شهرهاى مختلف ايران دهها نفر از معترضان به نتيجه انتخابات در تيراندازى نيروهاى انتظامى و امنيتى كشته شده اند و بيش از پنج هزار نفر نيز بازداشت شده اند.

به رغم سركوب تظاهر كنندگان در شش ماه گذشته، موج اعتراض هاى داخلى ايران هنوز فروكش نكرده است و مقام هاى جمهورى اسلامى ايران در تازه ترين اظهار نظرهاى خود بار ديگر از برخورد شديد با مخالفان دولت خبر داده اند.

اسماعيل احمدى مقدم، فرمانده نيروى انتظامى، روز چهارشنبه در اين زمينه گفت كه دوره مدارا با به گفته وى، «اغتشاشگران»، به پايان رسيده است.

دیدن نظرات (۱۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG