لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۵۸

جرج بوش: جنگ در عراق پایان نیافته است


نوری المالکی، نخست وزیر عراق تلاش دارد تا مانع اصابت کفش خبرنگار عراقی به جرج بوش شود. (عکس: AFP)

رييس جمهورى آمريكا در جريان سفر غير منتظره به بغداد، پيمان امنيتى با عراق را به طور نمادين امضا كرد و در كنفرانس خبرى با نورى المالكى مورد حمله يك خبرنگار عراقى قرار گرفت.


آقاى بوش كه ۲۰ ژانويه قدرت را به باراك اوباما، رييس جمهورى منتخب، واگذار مى كند روز يكشنبه براى چهارمين بار وارد عراق شد و با مقام هاى اين كشور ديدار و گفت و گو كرد.


رييس جمهورى آمريكا در منطقه مورد حفاظت سبز بغداد همراه با نخست وزير عراق در يك كنفرانس خبرى شركت كرد و گفت: در حالى كه گام هاى بزرگى به سوى صلح برداشته شده است ولى جنگ در عراق پايان نيافته است.


به گزارش خبرگزارى «رويترز»، در نشانه اى كه حاكى از نارضايتى از جنگ عراق است، يك خبرنگار عراقى خطاب به جرج بوش فرياد زد: «اين پايان است! اين يك بوسه مرگ از سوى مردم عراق است، سگ!»


وى سپس كفش هاى خود را به سمت رييس جمهورى آمريكا پرتاب كرد كه با جا خالى جرج بوش به ديوار پشت سر او اصابت كرد.


پس از اين حادثه، نيروهاى امنيتى عراق و تيم حفاظت آقاى بوش به سرعت اين خبرنگار را از اتاق كنفرانس خبرى بيرون بردند.


خبرنگار ياد شده لحظاتى بعد با نام «منتظر الزيدى» و به عنوان خبرنگار شبكه تلويزيونى «البغداديه» معرفى شد كه دفتر اين شبكه عراقى در قاهره، پايتخت مصر، قرار دارد.


جرج بوش، سپس به شوخى گفت: «همه چيزى كه من مى توانم گزارش كنم اين است كه شماره (كفش) ۱۰ بود!»


رييس جمهورى آمريكا در بخشى از سخنان خود اظهار داشت: «كارهاى زيادى براى انجام دادن باقى مانده است» و افزود: معاهده امنيتى سبب مى شود كه عراق روى پاهاى خود بايستد.


آقاى بوش با اعلام اينكه جنگ در عراق پايان نيافته است گفت: «اين (جنگ) در مسيرى است كه با قاطعيت، برد در آن حتمى است.»


رييس جمهورى آمريكا در اين كنفرانس خبرى سپس همراه با نورى المالكى نام خود را بر روى موافقتنامه امنيتى دو كشور حك كرد.


بر اساس معاهده ياد شده، نيروهاى آمريكا بايد تا ژوئن سال ۲۰۰۹ از شهرهاى عراق و پايان سال ۲۰۱۱ از خاك اين كشور عراق خارج شوند.جرج بوش در دیدار با رییس جمهوری عراق و دو معاون او، رهبری آنها در عراق را ستود.

با اين حال، ژنرال اوديرنو، فرمانده ارتش آمريكا در عراق اعلام كرد كه حتى پس از تاريخ تابستان آينده، تعدادى از نيروهاى آمريكاىى همچنان در شهرهاى عراقى باقى خواهند ماند.


وزارت دفاع عراق در واكنش گفته است كه حضور اين نيروها منوط به كسب اجازه از مقام هاى عراقى است.


«جنگ ، ضرورى بود»


جرج بوش در بدو ورود به بغداد مورد استقبال رسمى نظامى قرار گرفت و يا جلال طالبانى، رييس جمهورى عراق و دو معاون او ديدار و گفت و گو كرد.


وى با دفاع از جنگ عراق اظهار داشت: «اين كار آسان نبود ولى براى امنيت آمريكایی ها، اميد عراقى ها و صلح جهانى ضرورى بود.»


رييس جمهورى آمريكا افزود: «من خوشحالم كه اين بخت را داشتم قبل از به پايان رسيدن دوران رياست جمهورى ام بار ديگر به عراق سفر كنم.»


ايالات متحده آمريكا در حال حاضر بيش از ۱۵۰ هزار سرباز در عراق دارد و در طول پنج سال گذشته بيش از چهار هزار و ۲۰۹ نفر از ارتش آمريكا در درگيرى هاى اين كشور كشته شده اند.


بر اساس گزارش خبرگزارى «آسوشيتدپرس»، جنگ عراق كه در آمريكا و بيشتر نقاط جهان با اعتراض هاى زيادى همراه بوده است، بيش از ۵۷۶ ميليارد دلار هزينه براى اقتصاد آمريكا در بر داشته است.


باراك اوباما وعده است كه نيروهاى آمريكايى را پس از مشورت با فرماندهان نظامى، در مدت كوتاهى از عراق خارج خواهد كرد.


XS
SM
MD
LG