لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۹:۲۱

«مبارزه مشترک» عراق و تركيه عليه كردهاى شورشی


نخست وزیر عراق براى ديدارى يك روزه به تركيه سفر كرده است. (عکس: AFP)

نخست وزير تركيه روز چهارشنبه پس از ديدار با همتاى عراقى خود اعلام كرد كه دو كشور عليه كردهاى شورشى مستقر در كوه هاى مرزى خود دست به مبارزه مشترك مى زنند.


بر اساس گزارش خبرگزارى ها، نورى المالكى و رجب طيب اردوغان همچنين توافق كردند تا براى بحث پيرامون مقابله با شورشيان كرد وابسته به حزب كارگران كردستان، پ كا كا، به طور منظم با هم تماس داشته باشند.


نخست وزیر عراق براى ديدارى يك روزه به تركيه سفر كرده است و در جريان اين سفر با عبدالله گل، رييس جمهورى تركيه نيز ديدار كرد.


رجب طیب اردوغان می گوید: دو نخست وزير سالى يكبار با يكديگر ديدار خواهند كرد و وزراى امور خارجه عراق و تركيه نيز سه بار در سال نشست منظم خواهند داشت.


تركيه در يك سال گذشته به طور مرتب مواضع كردهاى شورشى را در نوار مرزى خود با عراق بمباران كرده است و از بغداد خواسته كه براى ريشه كردن آنها همراهى كند.


حزب كارگران كردستان از سال ۱۹۸۴ براى استقلال اين منطقه از تركيه در حال جنگ با دولت مركزى است.


درگيرى ميان طرفين تا كنون هزاران كشته بر جاى گذاشته است.


اوايل سال جارى، تركيه با استقبال از شناسايى پ كا كا به عنوان «سازمانى تروريستى» از سوى عراق، اعلام كرد كه اين اقدام گام مهمى در روابط دو كشور به شمار مى رود.


روز چهارشنبه نيز، رجب طيب اردوغان در كنفرانش خبرى مشترك با نورى المالكى اظهار داشت: تروريسم نگرانى مشترك ما به شمار مى رود.


نخست وزير عراق نيز گفت: «ما نبايد اجازه دهيم تروريسم پ كا كا مناسبات ما را تضعيف كند.»


يك مشاور نورى المالكى در عراق گفته است كه نخست وزير در پايان ديدار خود از تركيه به بغداد بازخواهد گشت و به ايران نمى رود.


پيشتر برنامه ريزى شده بود كه آقاى مالكى به تهران نيز سفر كند.


ياسين مجيد، بدى آب و هوا و مشغله كارى را دليل لغو سفر نخست وزير عراق عنوان كرد و گفت: ديدار از ايران به زمان ديگرى موكول شده است.


XS
SM
MD
LG