لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۰۷:۵۹

انفجار در شمال عراق چندین کشته برجای گذاشت


گرچه بمبگذاری های پراکنده ای در گوشه و کنار عراق بوقوع می پيوندد ولی ميزان آنها به شدت کاهش پيدا کرده است.

انفجار يک خودروی بمبگذاری شده در شهر بیجی در شمال عراق که خارج از يک مجتمع مسکونی صورت گرفت چندين کشته و مجروح برجای گذاشت.بر اساس اين گزارش ها هنوز آمار دقيقی از تلفات این انفجار منتشر نشده است ولی برخی خبرگزاری ها از کشته شدن ۱۶ تا ۲۰ نفر از شهروندان عراقی و مجروح شدن ۲۵ تا ۸۰ نفر خبر داده اند.

به گفته یک مقام پلیس محلی، بمبگذار انتحاری هنگامی که نیروهای پليس و داوطلب قصد داشتند تا مانع ورود خودروی او به مجتمع مسکونی مربوط به شرکت دولتی «نفت شمال» در شهر بيجی شوند وسيله نقليه خود را منفجر کرد و سبب بروز تلفات و خساراتی به ساختمان های اطراف شد.


بر اساس اين گزارش ها هنوز آمار دقيقی از تلفات این انفجار منتشر نشده است ولی برخی خبرگزاری ها از کشته شدن ۱۶ تا ۲۰ نفر از شهروندان عراقی و مجروح شدن ۲۵ تا ۸۰ نفر خبر داده اند.

شهر بيجی در ۲۵۰ کيلومتری شمال بغداد، پايتخت عراق، قرار دارد و تاکنون صحنه بمبگذاری های متعددی بوده است.


يک مسئول بيمارستان اصلی شهر بيجی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که در اين حادثه ۱۶ نفر کشته شده و ۲۵ نفر نيز زخمی شده اند. سه نفر از کشته شدگان از نیروهای داوطلب، چهار نفر نگهبان شرکت نفتی و نه نفر ديگر از شهروندان عراقی از جمله سه کودک بوده اند.


نيروهای داوطلب وابسته به تشکيلاتی موسوم به «شورای بيداری»، متشکل از جنگجويان سنی هستند که عليه نيروهای القاعده مبارزه کرده و ظرف ماه های اخير از سوی ارتش آمريکا برای کاهش خشونت در عراق سازماندهی شده اند.


گرچه بمبگذاری های پراکنده ای در گوشه و کنار عراق بوقوع می پيوندد ولی ميزان آنها به شدت کاهش پيدا کرده است. به گفته ارتش آمريکا، ميزان خشونت ها در عراق از ماه ژوئن گذشته تاکنون ۶۰ درصد کاهش داشته است.


خشونت های پراکنده


از سوی دیگر، یک بمبگذار انتحاری روز سه شنبه در بعقوبه، ۶۰ کیلومتری شمال شرقی بغداد، با حمله به یک مراسم تشییع جنازه چهار تن را از پای درآورد.


به گفته یکی از افسران پلیس بعقوبه، که خواست نامش فاش نشود، در این انفجار ۲۱ نفر نیز زخمی شدند.


مراسم روز سه شنبه تشییع جنازه دو تن از اعضای یک حزب مخالف القاعده و هوادار ایالات متحده بود.


در همین حال، ارتش آمریکا در عراق اعلام کرد: در روزهای دوشنبه و سه شنبه طی عملیاتی علیه شاخه القاعده در عراق ۱۳ نفر را که به عضویت در گروهای شورشی مظنون بوده اند در مرکز و شمال عراق از پای درآورده و ۲۷ نفر را نیز بازداشت کرده است.


روز دوشنبه نیز در نزدیکی منطقه سبز بغداد بمبی منفجر شد که به کشته شدن دو نفر و زخمی شدن شش نفر منجر شد. این بمب در یک خودرو جاسازی شده بود.


همچنین روز دوشنبه بر اثر برخورد قطار با یک دستگاه خودرو در شهر حله، یک زوج به همراه ۱۱ کودک جان باختند.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG