لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۲۰:۲۲

القاعده در عراق؛ سازمانی متکی به اتباع عربستان و لیبی


یک نوجوان پاکستانی، تصویر بن لادن را بر روی موبایلش قرار داده است.

بر اساس پژوهش های آکادمی نظامی وست پوينت آمريکا، بيشتر افراد القاعده در عراق، اتباع عربستان سعودی و ليبی هستند.


اين بررسی بر اساس اطلاعات موجود در ۶۰۶ پرونده شخصی متعلق به القاعده انجام گرفته است که در عراق به چنگ نيروهای آمريکائی افتاده است.


اين پرونده ها حاوی اطلاعات در باره افراد القاعده است که از اوت سال ۲۰۰۶ تا اوت سال ۲۰۰۷ ، عمدتا از طريق سوريه وارد عراق شده اند.


بررسی مرکز مبارزه با تروريسم در آکادمی وست پوينت نشان می دهد که ۴۱ درصد از اين۶۰۶ نفر، اتباع عربستان سعودی هستند.براساس اين گزارش، سن متوسط اين ۶۰۶ عضو القاعده در عراق ۲۴ تا ۲۵ سال است و يکی از آنان تنها ۱۵ سال دارد.

اتباع ليبی با ۱۹ درصد در رديف بعدی قراردارند و سپس اتباع سوريه و يمن با ۸ درصد، الجزاير با ۷درصد و مراکش با ۶ درصد جای دارند.


اما اگر تناسب اين افراد با جمعيت کشورشان درنظر گرفته شود، اتباع ليبی بيشترين تعداد نفرات القاعده را درعراق تشکيل می دهند.


گزارش وست پوينت می گويد: «بررسی های قبلی ، چنين حضور بالائی از شهروندان ليبی را در بين افراد القاعده نشان نمی داد، حال يا بررسی ها دقيق نبوده است يا گسترش همکاری ميان گروه موسوم به مبارزان مسلمان ليبی با القاعده موجب اين افزايش شده است.»


نويسندگان گزارش وست پوينت تاکيد کرده اند که همکاری گروه «مبارزان مسلمان ليبی» با القاعده ، به طور مرتب رو به گسترش بوده است، به شکلی که اين گروه در سوم نوامر ۲۰۰۷ رسما به القاعده پيوسته است.


براساس اين گزارش، سن متوسط اين ۶۰۶ عضو القاعده در عراق ۲۴ تا ۲۵ سال است و يکی از آنان تنها ۱۵ سال دارد.


نويسندگان گزارش از اين امر ابراز نگرانی کرده و می گويند : «پيوستن نسل جديدی به افراد القاعده ، جنبه خطرناک اوضاع عراق است.»  • «پيوستن نسل جديدی به افراد القاعده ، جنبه خطرناک اوضاع عراق است.»
وست پوینت

نويسندگان گزارش هشدار داده اند که آمريکا از پيروزی های موضعی بر القاعده در عراق نبايد گمراه شود و آن را به مثابه ضربه ای عمده به القاعده تصور کند، بلکه تا هنگامی که القاعده قادر است صدها جوان را به صفوف خود جلب کند، خطری عمده برای امنيت جهان باقی خواهد ماند.


از بين ۱۵۷ عضو القاعده در عراق که شغلی برای خود ذکر کرده اند، ۴۳ نفر گفته اند دانشجو هستند.


نويسندگان گزارش با استناد به اين امر می گويند: «دانشگاه ها مکان های مناسبی برای استخدام القاعده شده است.»


نيمی از سعودی هائی که اين پرونده ها را پر کرده اند ، هدف خود را در عراق «بمب گذاری انتحاری» اعلام کرده و بقيه خود را «مجاهد» خوانده اند.


۹۲ درصد مراکشی ها و ۸۵ درصد شهروندان ليبی نيز خود را «بمب گذار انتحاری» خوانده اند.


آکادمی نظامی وست پوينت، مهمترين دانشکده نظامی آمريکا به شمار می رود. بخش مبارزه با تروريسم اين دانشکده که اين گزارش را تهيه کرده است، تاکيد کرده که اين گزارش تنها منعکس کننده نظرات نويسندگان آن است نه نظرات وست پوينت يا پنتاگون يا دولت آمريکا.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG