لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ تهران ۰۸:۲۸

احتمال پایان «عملیات بغداد» بدنبال کاهش خشونت ها


نيروهای مشترک ارتش عراق و آمريکا از اواسط ماه فوريه عملياتی به نام «استقرار نظم» را با هدف جلوگيری از بروز جنگ داخلی در بغداد آغاز کردند.


یک سخنگوی ارتش عراق اعلام کرد که دولت نوری المالکی اميدوار است به زودی پايان عمليات مشترک نيروهای امنيتی آمريکا و عراق در بغداد را در پی کاهش چشمگير حملات شورشيان اعلام کند.


ژنرال قاسم موسوی، روز دوشنبه، ۱۲ نوامبر، اعلام کرد که کاهش چشمگير خشونت ها در بغداد همچنین به مقامات دولتی اجازه خواهد تا ۱۰ مسير ورود و خروج را که بدلایل امنیتی بسته شده بودند را بازگشایی کنند.


از زمانی که نيروهای مشترک ارتش آمريکا و عراق از نه ماه پیش تاکنون عملياتی را برای پاکسازی بغداد از شبه نظاميان آغاز کردند، بيش از ۸۰ جاده و مسير عبور و مرور بسته شده است.


به گفته سخنگوی ارتش عراق، «بازگشایی ده مسیر ورود و خروج به پایتخت عراق می تواند در کاهش ترافیک شهر و به حال عادی درآمدن زندگی مردم موثر باشد.»


آقای موسوی گفت:«ما در مرحله آخر عمليات حاکم کردن نظم هستيم و به زودی نخست وزيری می تواند آخرين پيروزی ها عليه گروه های تروريستی و القاعده را تشريح کند.»


نيروهای مشترک ارتش عراق و آمريکا از اواسط ماه فوريه عملياتی به نام «استقرار نظم» را با هدف جلوگيری از بروز جنگ داخلی در بغداد آغاز کردند.


کاهش میزان حملات راکتی


در همين حال به گفته ارتش آمريکا در عراق، شمار حملات راکتی و موشکی در نقاط مختلف کشور عراق به پايين ترين ميزان خود در ۱۸ ماه گذشته رسيده است.


سرهنگ جيمز ريکارد، از سخنگويان ارتش آمريکا، کشف مخفيگاه های اسلحه و کشته شدن افراط گرايان را از عوامل موثر در کاهش اين حملات دانسته است.


روز یکشنبه، بيستم آبان، نوری المالکی، نخست وزير عراق گفته بود که ميزان حملات در بغداد، نسبت به سال گذشته ۷۵ درصد کاهش يافته است.


به گزارش خبرگزاری رويترز اظهاراتی مبنی بر پايان عمليات مشترک ارتش آمريکا و عراق اگر چه نشان دهنده بالارفتن امنيت در بغداد است، اما از سوی ناظران يک اقدام نمادين قلمداد می شود، چرا که ده ها هزار نيروی نظامی عراق و آمريکا، فعلا قرار نيست از بغداد خارج شوند.


جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا در سال جاری حدود ۳۰ هزار نيروی نظامی تازه نفس به عراق اعزام کرد که بخش زيادی از آنها در اجرای عمليات استقرار نظم در بغداد و اطراف اين شهر مورد استفاده قرار گرفتند.


تا پيش از اجرای عمليات امنیتی در بغداد، این شهر هر روز شاهد چندين انفجار بمب و حملات راکتی بود که امروزه تعداد اين حملات به شدت کاهش يافته است.


به گفته ناظران، يکی ديگر از دلايل پشت پرده کاهش خشونت ها در بغداد تصميم مقتدی صدر، روحانی تندرو شيعه عراقی برای توقف فعاليت های شبه نظاميان جیش المهدی بوده است که تحت فرمان او دست به عملیات های مختلف می زدند.


XS
SM
MD
LG