لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۶:۱۵

۲۵ مظنون القاعده در عراق کشته شدند


ارتش آمريکا در بيانيه ای اعلام کرد که اين عمليات در روزهای سه شنبه و جهارشنبه در نزديکی شهر ترميه در ۶۰ کيلومتری شمال بغداد انجام شد.

نيروهای آمريکايی در بغداد می گويند که در عمليات دو روز گذشته در عراق، ۲۵ نفر از نيروهای القاعده را کشته و ۲۱ نفر ديگر را دستگير کرده اند.


به گزارش خبرگزای فرانسه از بغداد، ارتش آمريکا در بيانيه ای اعلام کرد که اين عمليات در روزهای سه شنبه و جهارشنبه در نزديکی شهر ترميه در ۶۰ کيلومتری شمال بغداد انجام شد.


در اين بيانيه آمده است: «در جريان يک سری عمليات هماهنگ شده، در غرب ترميه، نيروهای ائتلاف، مقر نيروهای ارشد القاعده را هدف قرار داده و اين انتظار می رود که رهبران اين نيروها که در عراق مستقر هستند نيز در محل بوده باشند.»


در بخشی ديگر از بيانيه ارتش آمريکا درباره چگونگی اجرای اين عمليات آمده است: «نيروهای آمريکایی با مشاهده مردان مسلح در محل مورد نظر، با درک نيت دشمن، با درخواست پشتيبانی از نيروهای هوايی، به اين محل حمله کرد.»فرماندهان آمريکايی، شبه نظاميان شيعه را متهم می کنند که به کمک تهران، سلاح های پيچيده را به صورت قاچاق وارد خاک اين کشور کرده تا از آنها در علميات ها عليه نيروهای آمريکايی استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری ها، در این عمليات چهار نفر نيز مجروح شده اند که اين عده در ميان دستگير شدگان هستند.


از سويی، در بياينه ای جداگانه، ارتش آمريکا گفت که در روز چهارم نوامبر نيروهای آمريکايی موفق به دستگيری رهبر «نيروهای ويژه» در عملياتی ديگر در استان ديالمه در شمال غربی بغداد شده اند.


فرماندهان آمريکايی، شبه نظاميان شيعه را متهم می کنند که به کمک تهران، سلاح های پيچيده را به صورت قاچاق وارد خاک اين کشور کرده تا از آنها در علميات ها عليه نيروهای آمريکايی استفاده کنند.


اما ایران همواره اين اتهامات را رد کرده و می گويد که هيچ گونه تسليحاتی در اختيار گروه های عراقی قرار نمی دهد.


بياينه ارتش آمريکا، ضمن اشاره به نقش نيروهای شيعه در عمليات های مختلف می افزايد: «گزارش های مخفيانه نشان می دهند که مظنون که رهبر گروههای ويژه در استان دياله بوده و در تمامی تدارکات و عمليات انجام شده در اين محل مباشرت داشته است. بر اين اساس، او مسئوليت نگهداری از سلاح های قاچاق شده ايرانی را به عهده داشته، ضمن اينکه مظنون دستگير شده با بزرگترين محموله مواد منفجره EFP که در عراق کشف شده، درارتباط بوده است.»


به گفته مقامات آمريکايی مستقر درعراق، با اينکه فرد دستگير شده، در حال حاضر با نيروهای ائتلاف همکاری می کند، گفته شده است که با استفاده از منابع مالی جمهوری اسلامی، شبه نظاميان شيعه در عراق را آموزش می داد.


XS
SM
MD
LG