لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۴۵

تهدید اسرائیل به استفاده از زور علیه حماس در غزه


مقام های اسرائیلی به حماس هشدار دادند که برای پرتاب راکت به خاک این کشور هزینه سنگینی پرداخت خواهند کرد. (عکس: AFP)

با افزايش پرتاب راکت به خاك اسرائيل از نوار غزه، اهود اولمرت با اعلام «آخرين فرصت» از فلسطينى هاى اين منطقه خواست سران حماس را كنار بگذارند و پرتاب راکت را متوقف كنند.


نخست وزير اسرائيل هشدار داد كه در واكنش به اين موضوع ابايى از استفاده از زور ندارد.


به گفته تحليلگران، اظهارات آقاى اولمرت صريح ترين نشانه از حمله احتمالى اسرائيل به نوار غزه است كه مى تواند تلفات زيادى از دو طرف بر جاى بگذارد و به بحران انسانى در اين منطقه دامن بزند.


نخست وزير اسرائيل در عين حال به تلويزيون العربيه گفته است: «من اينجا نيامده ام تا اعلام جنگ كنم. اما حماس بايد متوقف شود- اين كارى است كه بايد انجام شود.»


بر اساس بيانيه اى كه دفتر آقاى اولمرت منتشر كرد، وى افزوده است: «من ابايى ندارم كه به حماس و جهاد (اسلامى) حمله كنم. چگونه؟ در حال حاضر نمى توانم وارد جزئيات شوم.»


نخست وزير اسرائيل تا كنون در برابر درخواست هاى داخلى براى حمله نظامى به گروه حماس مقاومت كرده است، ولى از هفته پيش كه این گروه اسلامگرا به آتش بس با اسرائيل پايان داد و پرتاب راکت و خمپاره را به خاك اين كشور افزايش داد، آقاى اولمرت تحت فشار بيشترى قرار گرفته است.


نخست وزير اسرائيل تا كنون در برابر درخواست هاى داخلى براى حمله نظامى به گروه حماس مقاومت كرده است، ولى از هفته پيش كه این گروه اسلامگرا به آتش بس با اسرائيل پايان داد و پرتاب راکت و خمپاره را به خاك اين كشور افزايش داد، آقاى اولمرت تحت فشار بيشترى قرار گرفته است.


«هزينه سنگين»


همزمان با آماده باش ارتش اسرائيل براى حمله احتمالى به نوار غزه، اهود باراك، وزير دفاع اين كشور نيز روز پنجشنبه به گروه حماس هشدار داد كه اگر به حملات راکتی خود به اسرائيل ادامه دهد، «هزينه سنگينى» را پرداخت خواهد كرد.


اظهارات مقام های بلندپايه اسرائيل علیه حماس در حالى منتشر شد كه تسيپى ليونى، وزير امور خارجه اين كشور، روز پنجشنبه مذاكرات اضطرارى با حسنى مبارك، رييس جمهورى مصر، در قاهره انجام داد.


مصر خواستار خويشتندارى اسرائيل در حمله به نوار غزه شده و گفته است كه نتيجه چنين اقدامى محدود خواهد بود.


احمد ابوالغيظ، وزير امور خارجه مصر پس از ديدار با همتاى اسرائيلى خود گفت: «مصر مادامى كه طرفين خواستار (آتش بس) باشند تلاش هاى خود را متوقف نخواهد كرد ولى من نمى توانم تصور كنم كه ما بتوانيم دو طرف را به برقرارى آرامش متقاعد كنيم اگر تنش ها افزايش يابد.»


وى افزود: آنچه ما خواهان آن هستيم خويشتندارى طرفين است تا بعد ببينيم كه چگونه مى توانيم آرامش را برقرار كنيم.


وزير امور خارجه اسرائيل نيز اظهار داشت كه اسلامگراها هزينه خواهند پرداخت و پرتاب راكت «غير قابل تحمل» است.


از زمان پايان آتش بس ميان اسرائيل و حماس در روز جمعه، بيش از ۲۰۰ راكت و خمپاره به خاك اسرائيل پرتاب شده كه خساراتى بر جاى گذاشته است ولى تنها چندين نفر مجروح شده اند.


در همين دوره، شش فلسطينى در حملات نيروهاى اسرائيلى به نوار غزه كشته شدند.


نخست وزير اسرائيل در ادامه گفت و گوى خود با شبكه «العربيه» از فلسطينى هاى ساكن نوار غزه خواست تا سران حماس را ساقط كنند تا مانع درگيرى بيشتر با اسرائيل شوند.


وى گفت: «من به عنوان آخرين فراخوان، به شما مى گويم كه متوقف كنيد. شما ساكنان غزه مى تواند متوقف كنيد.»


اسرائيل در ماه هاى گذشته براى تضعيف اسلامگراها نوار غزه را مسدود كرده است. محاصره اين منطقه باعث تعطيل مهمترين نيروگاه نوار غزه و توقف كمك هاى انسانى به يك و نيم ميليون ساكن آن شده است.


XS
SM
MD
LG