لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۲۳:۰۵

آی فون، گوگل ارث و احتمال وقوع «مگا ترورهاى جهانى»


رییس سرویس های امنیت داخلی اسرائیل در اشاره مستقيم به نرم افزارهای هاى تلفن همراه آيفون گفت اين امكانات به هر گروه خرابكار يا هر تروريستی امكان مى دهد كه سريعترين دسترسى را به هر فرد و هر جا داشته باشد.
رييس سرويس هاى امنيت داخلى اسرائيل احتمال وقوع «مگا ترورهاى جهانى» را بعيد نمى داند و مى گويد كه اكنون «ميان امكانات تشكيلات اطلاعاتى كشورهاى جهان با امكاناتى كه گروه هاى تروريستى در اختيار دارند، ديگر تفاوتى وجود ندارد زيرا آيفون، گوگل ارث، تجهيزات جى پى اس و نرم افزارهاى جديد اينترنتى، بهترين و موثرترين ابزار را به دست تروريست هاى جهانى داده اند.»

يووال ديسكين، رييس شين بت، تشكيلات امنيت داخلى اسرائيل، روز دوشنبه در يك سخنرانى در همايش «امنيت ميهن» در اسرائيل گفت: با توسل به تجهيزات جى پى اس و كاربرد آسان گوگل ارث، تروريست ها اطلاعات مهمى را درباره اماكنى كه مى خواهند عملياتى را در آنجا انجام دهند، گردآورى مى كنند و همانند سرويس هاى اطلاعاتى همان كشورى كه قرار است عمليات در آن صورت گيرد، به اكثر داده هاى لازم دسترسى كاملا آسان و فورى دارند.

وی در اشاره مستقيم به نرم افزارهای هاى تلفن همراه آيفون گفت اين امكانات به هر گروه خرابكار يا هر تروريستی امكان مى دهد كه سريعترين دسترسى را به هر فرد و هر جا داشته باشد در حالى كه چنين امكانى تا پيش از اين، تنها در اختيار ابرقدرت هاى اطلاعاتى بود.

در كنار پرداختن به فناوری ارزان و پيشرفته قرن بيست و يكم، رييس شين بت به جنبه هاى روانشناسانه تشكل هاى تروريستى نيز پرداخت و مدعى شد كه ويژگى قرن جارى بيش از هر امر ديگر، «برداشته شدن موانع روانى در برابر گروه هاى تروريستى براى انجام عمليات مگا ترور» است كه رخدادهاى مرگبار يازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ سرآغاز آن بود.

رييس اين نهاد مهم امنيت داخلى اسرائيل در اشاره اى به تهديدهاى تروريستى روزهاى اخير در جهان، گفته است: «پروازهايى هوايى بين المللى بيش از گذشته با خطرات جدى روبروست و جان انسان ها در معرض تهديدات كاملا حقيقى است زيرا گروه هاى جهاد جهانى پى برده اند كه حتى ديگر به تروريست انتحارى نياز نيست و به آسانى و از راه دور مى توان همان عمليات مرگبار را انجام داد.»

رييس شين بت در عین حال معتقد است كه هنوز مى توان با موفقيت با تروريسم مبارزه و تروريست ها را مهار كرد اما تاكيد كرد كه اين امر به همكارى جهانى و شريك كردن كشورها در اطلاعات حساس مشروط است.

آقاى ديسكين افزود كه «همكارى هاى اطلاعاتى مهم امكان پذير است زيرا اكثر كشورها خطرات عظيم تروريست هاى جهانى را درك كرده اند.»

اين مقام ارشد اطلاعاتى و امنيتى اسرائيل به همايش اطلاعاتى ياد شده در اسرائيل گفته است كه بايد تجهيزات اطلاعاتى هرچه پيشرفته تر از تجهيزات جديدى كه مردم عادى به آن دسترسى يافته اند، ابداع شود كه تنها در اختيار تشكيلات اطلاعاتى و امنيتى حكومت هاى دموكرات باشد و نه حكومت هاى ديكتاتورى و يا شهروندان عادى.

آقاى ديسكين گفته است كه تنها در طول سال ۲۰۰۹، ۱۲۰ «تروريست انتحارى عرب» كه براى عمليات انفجارى آموزش ديده و به بمب مجهز شده بودند، قبل از آنكه بتوانند ماموريت خود را در شهرهاى اسرائيلى عملى كنند، ستگير شده اند.

آقاى ديسكين گفت كه در سال ۲۰۰۲، ۴۵۲ شهروند اسرائيلى در انفجارهاى انتحارى در شهرهاى مختلف اسرائيل به دست نيروهاى وابسته به سازمان هاى مسلح فلسطينى كشته شدند در حالى كه درسال ۲۰۰۹، رقم تلفات به ۱۵ نفر كاهش يافت.

این مقام اطلاعاتی اسرائیل به «ارتباطات همچنان گسترده و تنگاتنگ ايران با حماس و جهاد اسلامى فلسطين» نيز اشاره كرده و گفته است: «ايران از راههاى متنوع براى حماس و جهاد اسلامى در سرزمين هاى فلسطينى اسلحه مى فرستد؛ چه از راه يمن، چه ارسال بسته ها از كشورهاى دور در آفريقا و چه درخواست از كره شمالى براى ارسال محموله هاى سلاح.»

رييس شين بت افزوده كه كاروان هاى نيروهاى حماس و ساير جنبش هاى مسلح فلسطينى پيوسته به ايران اعزام مى شوند و از سوى نهادهاى نظامى سپاه پاسداران ايران «آموزش هاى خرابكارى» مى گيرند.

آقاى ديسكين در پنج سال اخير رييس شين بت بوده است. نظر به پايان دوران بيش از هشت ساله رياست مئير داگان بر موساد، نام وی به عنوان قوى ترين نامزد براى احراز رياست موساد از ماه هاى آينده مطرح است.

دیدن نظرات (۱۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG