لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۲۳:۲۲

ژاپن: نباید ایران را منزوی کنیم


یاسو فوکودا، نخست وزیر ژاپن.(عکس: EPA)

یاسو فوکودا، نخست وزیر ژاپن روز سه شنبه خواستار انجام گفت و گوهای بیشتر میان کشورهای درگیر در پرونده اتمی ایران با تهران شد.


آقای فوکودا در نشست آژانس های خبری هشت کشور صنعتی در توکیو اظهار گفت: «ضروری است بیشتر تلاش کنیم، نه اینکه ایران را منزوی کنیم.»


نخست وزیر ژاپن در ماه اخیر با محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران در رم، پایتخت ایتالیا دیدار و درباره برنامه اتمی تهران با او گفت و گو کرد.


اظهارات یاسوئو فوکودا، چند روز پس از ارائه بسته پیشنهادی کشورهای عضو گروه پنج به علاوه یک به مقام های ایران صورت می گیرد که در آن از تهران خواسته شده است با تعلیق غنی سازی اورانیوم به پای میز مذاکره با طرف های درگیر در پرونده اتمی تهران باز گردد.


این کشورها در بسته پیشنهادی جدید خود که مشوق های بازنگری شده سال ۲۰۰۶ اتحادیه اروپا به جمهوری اسلامی ایران است، پاره ای امتیازات سیاسی و اقتصادی برای ایران در نظر گرفته اند.


  • «بسته پیشنهادی پنج به علاوه یک هنوز دقیقا بررسی نشده است. ما بررسی کارشناسی می کنیم و در سریعترین وقت ممکن پاسخ می دهیم.»
قائم مقام وزیر امور خارجه ایران

در همین حال، یک مقام وزارت امور خارجه ایران گفت: «غنی سازی اورانیوم خط قرمز ایران است و ما باید از این فناوری برخوردار باشیم.»


علیرضا شیخ عطار، قائم مقام وزیر امور خارجه ایران روز سه شنبه افزود: «بسته پیشنهادی پنج به علاوه یک هنوز دقیقا بررسی نشده است. ما بررسی کارشناسی می کنیم و در سریعترین وقت ممکن پاسخ می دهیم.»


وی در حالی این اظهارات را بیان کرد که سخنگئی دولت، ساعتی پیش از تحویل رسمی «بسته پیشنهادی» به وزارت امور خارجه ایران، اعلام کرد که اگر هرگونه تعلیق فعالیت های هسته ای ایران، در این بسته وجود داشته باشد، ایران آن را رد می کند.


خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه از ایران خواسته بود که سریعتر به این بسته پاسخ دهد.


همزمان وزرای امور خارجه کشورهای اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ گردهم آمدند تا در باره تحریم نفت و گاز ایران و بانک ملی، بزرگترین بانک ایران و بستن شعبه های آن در پاریس، لندن و هامبورگ تصمیم گیری کنند.


اما آن چنان که آقای سولانا گفته است تصمیم گیری در این زمینه به آینده موکول شده است تا به تهران فرصت داده شود که به بسته پیشنهادی پاسخ دهد.


وی بار دیگر اظهار امیدواری کرد که ایران سریعتر به مشوق های اقتصادی و سیاسی پاسخ دهد.


به رغم تاخیر در تصمیم گیری اتحادیه اروپا برای تشدید تحریم ها علیه ایران، گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا روز دوشنبه اعلام کرد که این کشور سختگیری ها علیه بانک ملی و نفت و گاز ایران را آغاز خواهد کرد.


وی پس از دیدار با رییس جمهوری آمریکا افزود: «بريتانيا اروپا را به همکاری فرا خواهد خواند و اروپا هم با اين تحريم ها عليه ايران موافقت خواهد کرد.»


جرج بوش، رییس جمهوری آمریکا پيش از سفر به لندن، با رهبران ايتاليا، فرانسه و آلمان ديدار کرد و همه آنها پشتيبانی خود را از آمريکا برای فشار بيشتر به تهران، چهارمين قدرت نفتی جهان، اعلام کردند.


شورای امنيت تاکنون با تصويب سه قطعنامه تحريمی از تهران خواسته تا غنی سازی را متوقف کند ولی ايران همچنان از اين دستور سازمان ملل سرپيچی می کند.


آمريکا و اتحاديه اروپا اعلام کرده اند در صورتی که ايران بسته پيشنهادی را رد کند و به غنی سازی ادامه دهد، تحريم هايی بيش از آنچه در قطعنامه های شورای امنيت ذکر شده، عليه ايران به اجرا می گذارند.


XS
SM
MD
LG