لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۲۰:۲۱

آيت الله خامنه اى: كسانى را انتخاب كنيد كه آبروى ملت را نبرند


آيت الله على خامنه اى از مردم ايران خواست تا نامزدهايى را كه به گفته او مى خواهند در مقابل دشمنان تسليم شوند و آبروى ملت را ببرند انتخاب نکنند.

در حالى كه ۲۵ روز به انتخابات رياست جمهورى دهم در ايران باقى مانده است، رهبر جمهورى اسلامى روز دوشنبه در جمع مردم بيجار كردستان، دولت محمود احمدى نژاد را «دولت خدمتگزار» معرفى كرد كه به گفته او «به دنبال حل مسائل اقصى نقاط كشور است.»

وى كه سخنانش از تلويزيون سراسرى ايران پخش مى شد خطاب به مردم گفت: «كسانى را روى كار بياوريد كه راه امام و ارزش ها و اصول آن بزرگوار را ادامه دهند و ايستادگى در مقابل زورگويان جهانى را ارزش بدانند.»

آيت الله خامنه اى گرچه در ابتداى سال جارى در مشهد اعلام كرد كه نسبت به هيچ يك از نامزدهاى انتخابات رياست جمهورى نظرى ندارد ولى همواره از حاميان اصلى دولت نهم بوده و از عملكرد آن در مقابل انتقادهاى گسترده مخالفان محمود احمدى نژاد به شدت حمايت كرده است.

وى در بخش ديگرى از اظهارات خود گفت: «اگر در پى انتخابات، كسانى در مراكز گوناگون سياسى و اقتصادى روى كار بيايند كه به جاى ادامه راه امام و ترويج اصول و ارزش هاى امام و انقلاب، بخواهند با تملق گويى دولت هاى مستكبر غربى، به خيال خود موقعيتى براى ايران دست و پا كنند، اين براى ملت مصيبت است.»

رهبر جمهورى اسلامى حرف اصلى را در سياست ها و تصميم گيرى هاى ايران مى زند و حمايت او از هر يك از نامزدهاى انتخابات مى تواند سرنوشت ساز باشد.

سياست هاى تهاجمى محمود احمدى نژاد در چهار سال گذشته در قبال غرب، به ويژه آمريكا، و برنامه اتمى جمهورى اسلامى ايران با انتقادهاى داخلى و خارجى روبرو شده است. با اين حال رهبر ايران بارها از اين سياست ها ستايش كرده است.

آيت الله خامنه اى طى سفر يك هفته اى خود به استان كردستان بارها در سخنانى بدون نام بردن از محمود احمدى نژاد، پشتيبانى خود را از سياست هاى او اعلام كرده است.

وى روز دوشنبه هفته گذشته از مردم ايران خواسته بود به نامزدى راى دهند كه به «اصول انقلاب» پايبند بوده و راه آيت الله خمينى، بنيانگذار جمهورى اسلامى ايران را دنبال كند.

رهبر جمهورى اسلامى مردادماه سال گذشته نيز از دولت آقاى احمدى نژاد خواست كه براى يك دوره پنج ساله برنامه ريزى كند.

در انتخابات رياست جمهورى دهم بيش از ۴۰۰ نفر ثبت نام كرده اند كه محمود احمدى نژاد و محسن ر ضايى، دو نامزد نزديك به طيف اصولگرا و مير حسين موسوى و مهدى كروبى، دو نامزد اصلاح طلب، از مشهورترين آنها به شمار مى روند.

قرار است شوراى نگهبان تا روز ۳۰ ارديبهشت ماه به صلاحيت كانديداهاى انتخاباتى رسيدگى كند و پس از آن زمان تبليغات نامزدها به طور رسمى آغاز مى شود.

با اين حال، نامزدهاى اصلى انتخابات از ماه ها پيش سفرهاى تبليغاتى خود را به شهرها و استان هاى مختلف ايران آغاز كرده اند و به جز محمود احمدى نژاد، سه نامزد ديگر به صراحت از امكان گفت و گو و برقرارى رابطه با آمريكا و اصلاح سياست خارجى دولت نهم سخن به ميان آورده اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG