لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ تهران ۱۷:۴۵

معاون قوه قضاييه: خيانت موسوى به انقلاب در سنخ خيانت رجوى است


انتقاد شديد محمد جواد لاريجانى از نخست وزير سابق جمهورى اسلامى تازه ترين حمله به وى از سوى بخش تندرو جناح اصولگرا به شمار مى رود كه در ماه هاى اخير خواستار دستگيرى آقاى موسوى همراه با مهدى كروبى و محمد خاتمى شده اند.
معاون امور بين الملل قوه قضاييه از عملكرد نوه بنيانگذار جمهورى اسلامى شديداً انتقاد كرد و مير حسين موسوى را نيز متهم كرد كه جناح اصلاح طلب را به سمت تعارض با نظام حركت داد.

محمد جواد لاريجانى كه از چهره هاى شاخص اصولگرايان محسوب مى شود، روز يكشنبه به خبرنگاران گفت: «موسوى آينده خوب سياسى خود را از دست داد. او مى توانست به عنوان يك فرد خوب كار كند اما امروز لحن ادبيات و بيانيه اش لحن مسعود رجوى (رهبر سازمان مجاهدين خلق) را يافته است.»

بر اساس گزارش خبرگزارى جمهورى اسلامى، ايرنا، وى در حاشيه افتتاح نمايشگاه انجمن نجوم ايران در مجلس گفته است: «عده اى در بيت آقاى منتظرى به وحدت تاكتيكى رسيده اند و اشتباهاتى را مرتكب شده اند.»

انتقاد شديد محمد جواد لاريجانى از نخست وزير سابق جمهورى اسلامى تازه ترين حمله به وى از سوى بخش تندرو جناح اصولگرا به شمار مى رود كه در ماه هاى اخير خواستار دستگيرى آقاى موسوى همراه با مهدى كروبى و محمد خاتمى شده اند.

مير حسين موسوى و مهدى كروبى، نامزدهاى معترض انتخابات، در بيانيه هاى مختلف خود با نامشروع اعلام كردن نتيجه انتخابات دهم رياست جمهورى از هواداران خود خواسته اند تا به اعتراض هاى خود عليه دولت ادامه دهند.

معاون امور بين الملل قوه قضاييه با بيان اينكه «قيام عليه نظام درست نيست»، آقاى موسوى را به خيانت متهم كرده و افزوده است: «خيانت موسوى به انقلاب در سنخ خيانت رجوى است.»

وى كه سمت دبيرى ستاد حقوق بشر قوه قضاييه را نيز بر عهده دارد، اظهار عقيده كرد كه در انتخابات دو نوع تخلف رخ داد؛ «يك نوع آن مربوط به امنيت ملى بود و گروهى عليه نظام قيام كردند و تخلف دوم از سوى مجريان صورت گرفت كه بايد به آن رسيدگى شود.»

«موسوى آينده خوب سياسى خود را از دست داد. او مى توانست به عنوان يك فرد خوب كار كند اما امروز لحن ادبيات و بيانيه اش لحن مسعود رجوى (رهبر سازمان مجاهدين خلق) را يافته است.»

محمد جواد لاریجانی
در جريان اعتراض هاى خيابانى به اين انتخابات بيش از چهار هزار نفر از سوى نيروهاى امنيتى و انتظامى بازداشت شدند و مرگ حداقل ۳۶ نفر بر اثر تيراندازى نيروهاى بسيجى و پليس ضد شورش به صورت رسمى تاييد شده است.

مخالفان شمار كشته شدگان را ۷۰ نفر اعلام كرده اند كه به گفته آنها، برخى از اين افراد در بازداشتگاه ها و بر اثر «شكنجه» جان خود را از دست داده اند.

قوه قضاييه ايران هنوز دادگاهى براى رسيدگى به اين موضوع تشكيل نداده است.

زير سوال بردن عملكرد حسن خمينى

محمد جواد لاريجانى که برادر وی ریاست قوه قضاییه ایران را بر عهده دارد، در بخش ديگرى از سخنان خود، نوه آيت الله خمينى را نيز به باد انتقاد گرفت و «عملكرد» او را بعد از انتخابات زير سوال برد.

وى گفت: «آقاى سيد حسن خمينى فرد باهوش و زيركى است اما حمايت وى از مير حسين موسوى امرى نيست كه مخفى بماند.»

معاون امور بين الملل قوه قضاييه به عدم حضور حسن خمينى در هنگام بازديد محمود احمدى نژاد از آرامگاه بنيانگذار جمهورى اسلامى اشاره كرده و گفته است: «اگر ايشان به اصول دمكراتيك اعتقاد داشت، بايد به رييس جمهور احترام مى گذاشت حتى اگر با او مخالف بود.»

سيد حسن خمينى كه از لحاظ گرايش سياسى به جريان اصلاح طلب در ايران نزديك است، حاضر نشد تا در مراسم تنفيذ حكم رياست جمهورى محمود احمدى نژاد از سوى آيت الله خامنه اى شركت كند.

وى همچنين در مراسم نماز جمعه مهم روز ۲۹ خرداد كه از سوى رهبر ايران اقامه شد نيز غايب بود.

صاحبنظران سياسى اين اقدام نوه آيت الله خمينى را به نارضايتى وى از انتخاب دوباره محمود احمدى نژاد به رياست جمهورى و سیاست های وی تعبير كردند.

محمد جواد لاريجانى مى گويد: «براى بيت امام بسيار نامناسب است كه از يك جريان سياسى حمايت كند كه مورد حمايت منافقين و صهيونيست هاست و مى‌خواهد جريانى سكولار در كشور به وجود آورد.»

دیدن نظرات (۴۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG