لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۰:۳۲

اتحادیه عرب طرح حل بحران لبنان را تصویب کرد


بر اساس طرح پيشنهادی اتحاديه عرب، مقدمات برگزاری انتخابات ریاست جمهوری لبنان بايد سريعا فراهم شود.

وزرای امور خارجه اتحاديه عرب روز يکشنبه در قاهره طرحی را برای پايان دادن به بحران انتخاب رييس جمهوری لبنان به تصويب رساندند.بر اساس گزارش های رسيده اين طرح با حمايت سوريه و اکثريت حاکم بر دولت لبنان روبرو شده است.

به گزارش خبرگزاری رويترز از قاهره، بر اساس طرح وزاری امور خارجه کشورهای عرب، يک دولت اتحاد ملی در لبنان زمام امور را در دست می گيرد که در آن هيجکدام از احزاب سياسی نمی توانند در تصميمات اين دولت اعمال نفوذ کرده و يا مانع از به تصويب رسيدن آن شوند.


وزرای خارجه اتحاديه عرب همچنين از ميشل سليمان فرمانده ارتش لبنان به عنوان رييس جمهوری آينده لبنان حمايت کرده و می گويند که او می بايست تصميم گيرنده در همه امور باشد.


لبنان از ۲۳ نوامبر که دوره رياست جمهوری اميل لحود به پايان رسيد فاد رييس جمهوری بوده و به دليل عدم توافق گروه ۱۴ مارس، طرفدار غرب، با حزب الله و سایر احزاب طرفدار سوريه و ايران با بحران سياسی دست و پنجه نرم می کند.


بحث درباره انتخابات رياست جمهوری لبنان، در ماه های گذشته به مجادله ميان سوريه و ايران از يک سو و ايالات متحده با هم پيمانان اروپايی و متحدان عربی اش از سوی ديگر تبديل شده بود.

استقبال جناح اکثریت


سعد حريری، رهبر حزب اکثريت حاکم بر پارلمان لبنان، در بيانيه ای رسمی ضمن اعلام حمايت از اين تصميم اتحاديه عرب، گفته است که همه مردم لبنان بايد به اين تصميم اتحاديه عرب به عنوان يک موفقيت در جهت منافع لبنان احترام بگذارند.


از سويی، منابع ديپلماتيک عرب می گويند که سوريه به عنوان اصلی ترين کشور خارجی حمايت کننده از گروهای مخالف دولت لبنان، نيز با اين طرح وزرای خارجه اتحاديه عرب که به گروههای مخالف حق وتو نمی دهد، موافقت کرده است.


به گفته مقامات عربی، همزمان با اين توافق ها، قرار است عمر موسی، دبير کل اتحاديه عرب برای مذاکرات بيشتر با گروه های سياسی در لبنان اين هفته راهی بيروت شود.


بحث درباره انتخابات رياست جمهوری لبنان، در ماه های گذشته به مجادله ميان سوريه و ايران از يک سو و ايالات متحده با هم پيمانان اروپايی و متحدان عربی اش از سوی ديگر تبديل شده بود.


گزارش های دريافتی حاکی است که اکثر گروه های سياسی با انتخاب ژنرال ميشل سليمان به عنوان رييس جمهوری به توافق رسيده اند اما انتظار نمی رود تا پيش از روشن شدن همه جزييات اين طرح از جمله مشخص شدن بدنه اصلی دولت آينده رای گيری انجام گيرد.


اين در حالی است که بر اساس طرح پيشنهادی اتحاديه عرب، مقدمات برگزاری انتخابات بايد سريعا فراهم شود.


پارلمان لبنان که پيش از اين ۱۲ بار در رای گيری برای انتخاب رييس جمهوری اين کشور ناکام مانده بود قرار است روز دوازدهم ژانوبه، رياست جمهوری ژنرال سليمان را تاييد کند.


XS
SM
MD
LG