لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۵۳

موافقت سوریه و لبنان با گشایش سفارتخانه


روابط ديپلماتيک ميان لبنان و سوريه پس از ترور رفيق حريری، نخست وزير سابق لبنان به حال تعليق در آمد.(عکس: AFP)

رييس جمهوری فرانسه روز شنبه اعلام کرد: سوريه و لبنان موافقت کرده اند که سفارتخانه های دو کشور را در پايتخت های يکديگر باز کنند.


اعلام اين خبر پس از آن صورت گرفت که نيکلا سرکوزی با ميشل سليمان، رييس جمهوری لبنان ديدار کرد و سپس با بشار اسد، رييس جمهوری سوريه به گفت و گو نشست.


روابط ديپلماتيک ميان لبنان و سوريه پس از ترور رفيق حريری، نخست وزير سابق لبنان به حال تعليق در آمد و بيروت، دمشق را متهم کرد که در اين ترور دست داشته است.


رييس جمهوری فرانسه پس از ديدار با روسای جمهوری سوريه و لبنان گفت: «من مايلم اعلام کنم که گام تاريخی از سوی فرانسه برداشته شد و بشار اسد، رييس جمهوری سوريه قصد دارد که نمايندگی ديپلماتيک اين کشور را در لبنان برقرار کند و لبنان نيز در سوريه اين کار را خواهد کرد.»


وی افزود که مقام های اين دو کشور به او اختيار داده اند که چنين خبری را اعلام کند.


رييس جمهوری فرانسه می گويد که در ديدار با همتای سوری خود موضوع برنامه هسته ای جمهوری اسلامی را به بحث گذاشته و از بشار اسد خواسته است که به حل منازعه بين المللی بر سر اين پرونده کمک کند.

مناسبات بيروت و دمشق از زمان عقب نشينی نيروهای سوری از لبنان پس از ترور رفيق حريری بسيار پر تنش بوده است. با اين حال دو کشور از زمان استقلال لبنان در سال۱۹۴۳تا کنون روابط ديپلماتيک در سطح سفير با يکديگر نداشته اند.


مذاکره بر سر ايران


رييس جمهوری فرانسه می گويد که در ديدار با همتای سوری خود موضوع برنامه هسته ای جمهوری اسلامی را به بحث گذاشته و از بشار اسد خواسته است که به حل منازعه بين المللی بر سر اين پرونده کمک کند.


آقای اسد نيز گفته است: او علاقمند است تا يک راه حل سياسی پيدا شود و بر اين باور است که ايران قصدی مبنی بر دستيابی به سلاح هسته ای ندارد.


وی همچنين از رهبران فرانسه و آمريکا خواست تا به تلاش های صلح ميان اسرائيل و سوريه کمک کنند ولی نيکلا سرکوزی می گويد که در حال حاضر شرايط برای مذاکرات مستقيم ميان سوريه و اسرائيل فراهم نيست.


آقای سرکوزی گفت که وی اواسط ماه سپتامبر از سوريه ديدار خواهد کرد.


سفر رهبران سوريه و لبنان به فرانسه در چارچوب شرکت آنها در نشست اتحاديه مديترانه صورت می گيرد که قرار است از روز يکشنبه در پاريش آغاز شود.


در اين نشست رهبران ۴۳ کشور آفريقايی، خاورميانه و اروپايی حاشيه دريای مديترانه شرکت خواهند کرد.


XS
SM
MD
LG