لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۸:۴۷

انتخاب رییس جمهوری لبنان تا سه هفته به تعویق افتاد


عمر موسی، دبیر کل اتحادیه عرب برای انجام رایزنی درباره شکستن بن بست سیاسی موجود در لبنان به بیروت سفر کرد.

به رغم میانجیگری اتحادیه عرب، روز یکشنبه اعلام شد انتخابات ریاست جمهوری لبنان برای بار سیزدهم به تعویق افتاد و به روز ۱۱ فوریه موکول شد.


نبیه بری، رییس مجلس لبنان روز یکشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که برای انجام گفت وگوهای بیشتر میان احزاب مختلف، نشست روز دوشنبه پارلمان برای انتخاب رییس جمهوری تا روز ۱۱ فوریه به تعویق افتاده است.


لبنان از روز ۲۳ نوامبر سال گذشته که دوره ریاست جمهوری امیل لحود به پایان رسید، فاقد رییس جمهور است و تلاش کشورهای اروپایی و نمایندگان اتحادیه عرب برای ایجاد توافق میان گروه های لبنانی طرفدار غرب و هوادار سوریه و ایران در این زمینه بدون نتیجه مانده است.


از ماه سپتامبر سال گذشته که پارلمان لبنان باید برای تعیین جانشینی آقای لحود تصمیم گیری می کرد، این سیزدهمین بار است که انجام رای گیری به تاخیر افتاده است.


اتحادیه عرب در طرح ابتکاری خود خواستار ریاست جمهوری ژنرال میشل سلیمان، فرمانده ارتش شده، از تشکیل یک دولت وحدت ملی بدون اینکه گروهی حق وتو داشته باشد حمایت کرده است و همچنین خواهان تصویب یک قانون جدید برای انتخابات است.

تاخیر انتخابات در حالی اعلام شد که عمر موسی، دبیر کل اتحادیه عرب برای جلب حمایت از طرح سه ماده ای این اتحادیه برای حل بحران لبنان در بیروت به سر می برد و روز شنبه نیز با بشار اسد، رییس جمهوری سوریه در این زمینه دیدار و گفت و گو کرده بود.


اتحادیه عرب در طرح ابتکاری خود خواستار ریاست جمهوری ژنرال میشل سلیمان، فرمانده ارتش شده، از تشکیل یک دولت وحدت ملی بدون اینکه گروهی حق وتو داشته باشد حمایت کرده است و همچنین خواهان تصویب یک قانون جدید برای انتخابات است.


اکثریت حاکم بر پارلمان لبنان که دولت را نیز در اختیار دارند با این طرح موافقت کرده اند ولی گروه حزب الله و متحدان آن خواستار در اختیار گرفتن یک سوم از وزارتخانه های دولت شده اند که به مفهوم داشتن حق وتو از سوی این گروه است.


عمر موسی در جریان دیدار خود از بیروت با فواد سینیوره، نخست وزیر و نبیه بری، رییس پارلمان دیدار و گفت وگو کرد.


وی همچنین با کاردارهای سفارت آمریکا و فرانسه در لبنان ملاقات داشت. این دو کشور سوریه را متهم کرده اند که مانع برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در لبنان شده است.


این در حالی است که سوریه نیز اتهامات مشابه ای به آمریکا وارد کرده است.


طبق قانون اساسی لبنان، رييس جمهوری اين کشور بايد از ميان مسيحيان مارونی اين کشور انتخاب شود.
سيستم سياسی لبنان بر اساس تقسيم قدرت بين گروه های مذهبی مختلف استوار است و نخست وزير اين کشور از ميان مسلمانان سنی و رييس مجلس از ميان شيعيان انتخاب می شود.


بحران سياسی لبنان بر سر انتخاب رييس جمهوری، عميق ترين مشکل سياسی در عرصه سياست داخلی اين کشور از زمان پايان ۱۵ سال جنگ داخلی در سال ۱۹۹۰ ميلادی تا امروز توصيف شده است.


هم اکنون در پارلمان ۱۲۸ نفری لبنان، ائتلاف هواداران غرب با ۶۸ کرسی اکثريت بسيار شکننده ای را تشکيل می دهند.


جناح اکثريت پارلمان لبنان را سعد حريری، پسر نخست وزیر فقید رفيق حريری، رهبری می کند و این جناح طرفدار فواد سنيوره، نخست وزير هوادار غرب اين کشور، است.


در مقابل، ائتلاف هواداران ايران – سوريه که نتيجه اتحاد گروه حزب الله لبنان با گروهی ديگر از مسيحيان لبنان به رهبری میشل عون است، ۶۰ کرسی باقی مانده را در اختيار دارند.


XS
SM
MD
LG