لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۳۰

درگیری سنگین جیش المهدی با ارتش بریتانیا


ارتش بريتانيا که در اين نبرد به صورت مستقيم درگير بوده است اطلاعيه ای درباره اين عمليات منتشر نکرده است.

بر اساس گزارش های رسيده از عراق، درگيری ميان شبه نظاميان شيعه وابسته به جیش المهدی و نيروهای بريتانيايی در جنوب این کشور ۳۶ کشته برجای گذاشت.


اين درگيری ها زمانی رخ داد که نيروهای بريتانيايی عمليات جستجوی خانه به خانه را در شهر عماره در ۳۲۰ کيلومتری شهر بغداد به مرحله اجرا درآورده بود.


يک پزشک بيمارستان عمومی شهر گفته است که ۳۶ جسد به اين محل منتقل شده اند ولی هنوز مشخص نيست که چه تعداد از آنها شبه نظامی و چه تعداد مردم غير نظامی هستند.


براساس اين گزارش، بيش از يکصد نفر نيز در اين درگيری ها زخمی شده اند که سه نفر از آنها جان خود را از دست دادند که به گفته مقامات، از افراد پليس بوده اند.


ارتش بريتانيا که در اين نبرد به صورت مستقيم درگير بوده است اطلاعيه ای درباره عمليات شهر عماره منتشر نکرده است.


ولی ارتش ايالات متحده در بيانيه ای گفته است که در درگيری نيروهای ائتلاف با «سلول های مخفی» حداقل ۲۰ شورشی کشته و شش نفر نيز مجروح شده اند. اين بيانيه می افزاید که يک شورشی نيز بازداشت شده است.ارتش آمريکا می گويد که گمان می رود شورشيان ياد شده متعلق به شبکه تروری هستند که مواد منفجره قوی ساخت ايران را به عراق وارد می کنند. از سوی ديگر اين احتمال مطرح شده است که اين افراد، نيروهای شورشی را از عراق به ايران منتقل کرده تا در اين کشور آموزش نظامی ببينند.

ارتش آمريکا می گويد که گمان می رود شورشيان ياد شده متعلق به شبکه تروری هستند که مواد منفجره قوی ساخت ايران را به عراق وارد می کنند. از سوی ديگر اين احتمال مطرح شده است که اين افراد، نيروهای شورشی را از عراق به ايران منتقل کرده تا در اين کشور آموزش نظامی ببينند.


بيانيه ارتش امريکا با اشاره به حملات سنگين به مقر شبه نظاميان اعلام کرده که اين افراد در حمله هوايی کشته شدند ولی نگفته است که نيروهای ائتلاف، بريتانيايی بوده اند يا آمريکايی.


پليس عراق در اين باره نيز اظهار نظر کرده و گفته است که جيش المهدی، وابسته به مقتدا صدر، روحانی تندروی شيعه در اين درگيری ها دخالت داشته که حدود دو ساعت به طول انجاميد.


شهر عماره که در استان نيسان عراق قرار دارد از مناطق همجوار با ايران است و اکثريت جمعيت آن را شيعيان تشکيل می دهند. کنترل امنيت اين استان در ماه آوريل گذشته از نيروهای بریتانيايی به نيروهای عراقی منتقل شد.


گزارش ديگری از عراق حاکيست که در جريان درگيری ميان جيش المهدی با پليس عراق در شهر ناصريه در ۱۲۰ کيلومتری جنوب عماره، دو نفر کشته شدند. يک نقر از کشته شدگان، پليس و نفر دوم از شبه نظاميان بوده است.


پليس می گويد که درگيری های پراکنده ای در شهر عماره در اوايل صبح دوشنبه ادامه داشته است.


XS
SM
MD
LG