لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۸:۱۹

عملیات گسترده ارتش آمریکا علیه القاعده در عراق


نیروهای آمریکایی عملیات گسترد ه ای علیه پایگاه های نظامی القاعده در عراق را آغاز کرده اند.
نیروهای آمریکایی عملیات گسترد ه ای علیه پایگاه های نظامی القاعده در عراق را آغاز کرده اند.

دیوید پتریوس فرمانده ارتش آمریکا روز شنبه ۱۶ ژوئن اعلام کرد که نیروهای آمریکایی عملیات گسترده ای را علیه پایگاه های نظامی القاعده در عراق آغاز کرده است.


ژنرال پتریوس گفت که این عملیات بیست و چهار ساعت پیش آغاز شده و پایگاه های القاعده در اطراف بغداد مورد حمله قرار گرقتند.


به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس دیوید پتریوس که با رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا دیدار می کرد گفت اگر چه وی تمامی نیروهای آمریکایی را که در خواست کرده بود در اختیار ندارد، ولی می داند بیش از این نیروی بیشتری دریافت نخواهد کرد.  • « فرستادن ۳۰ هزار نیروی بیشتر به عراق به وی این فرصت را داد که حمله اخیر علیه القاعده را انجام دهد.»
ژنرال پتریوس

ژنرال پتریوس افزود که در تاریخ، فرمانده نظامی نخواهید یافت که از یک چیزی بیشتر نخواهد.


وی گفت فرستادن ۳۰ هزار نیروی بیشتر به عراق به وی این فرصت را داد که حمله اخیر علیه القاعده را انجام دهد.


وی گفت پایگاه های القاعده در اطراف بغداد که مسئول خودروهای بمب گذاری شده اند، مورد حمله نیروهای آمریکایی قرار گرفتند.


سفر رابرت گیتس به عراق


رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا روز جمعه در سفری غیر منتظره وارد بغداد شد و با مقامات سیاسی و نظامی این کشور دیدار کرد. آقای گیتس از دولت عراق خواست تا هر چه سریعتر برای برقراری امنیت در کشور و آشتی ملی بکوشد.


رابرت گيتس، روز شنبه با فرماندهان ارتش آمريکا در عراق، ژنرال ديويد پتریوس، و معاونش، ژنرال ريموند اودييرنو، ديدار کرد. مقام های آمريکايی توضيحی درباره جزييات اين ديدار ارائه نکرده اند.


آقای گيتس، روز جمعه گفته بود که به توانايی های ژنرال پتریوس کاملا اعتماد دارد و نمی خواهد در شرايط دشوار کنونی، فشاری بر او وارد کند.


سخنان وزير دفاع آمريکا، پاسخی به انتقادهای هری ريد، رهبر اکثريت دموکرات سنای اين کشور، از عملکرد نظامی آمريکا در عراق، محسوب می شود.


قرار است که ژنرال پتریوس و رايان کراکر، سفير آمريکا در عراق، در ماه سپتامبر، جمع بندی خود را در اين مورد که افزايش شمار نيروهای آمريکايی در عراق، تا چه ميزان در مقابله با شورشيان سنی و تحت کنترل درآوردن خشونت های فرقه ای موفقيت آميز بوده است، اعلام کنند.


جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا، به رغم انتقادهای گسترده مخالفانش، ۳۰ هزار نيروی اضافی را به عراق اعزام کرده است.


هدف اصلی اين نيروها، کمک به تامين امنيت بغداد اعلام شده است. اين درحالي است که کنگره که دموکرات ها، حائز اکثريت در آن هستند، از بازگشت نيروهای آمريکايی به آمريکا حمايت می کنند.


XS
SM
MD
LG