لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۲:۵۵

حکم «علی شیمیایی» دو هفته دیگر اعلام می شود


علی حسن المجید، معروف به «علی شیمیایی» متهم است که در نسل کشی کردهای عراقی، دستور استفاده از گازهای شیمیایی را صادر کرده است.

ديوان عالی عراق، روز یکشنبه اعلام کرد که بزودی رای نهايی يکی از پسرعموهای صدام که به «علی شيميايی» شهرت دارد را در دادگاه قرائت می کند.


جعفر المصعوی، دادستان اين پرونده به خبرگزاری آسوشيتد پرس گفته است که حکم نهايی اين دادگاه را روز ۲۴ ژوئن (سوم تيرماه)، اعلام خواهد شد. احتمال می رود وی به همراه ساير متهمان اين پرونده به دليل جنايت عليه بشريت به اعدام محکوم شوند.


علی حسن المجيد، معروف به « علی شيميايی» متهم است که به همراه پنج عضو ارشد حزب بعث عراق، در نسل کشی کردهای عراقی در اواخر دهه ۱۹۸۰، نقش داشته اند.


محاکمه «علی شيميايی» از ۲۱ آگوست ۲۰۰۶ به جرم استفاده از سلاح های شيميايی در جنگ عليه کردها آغاز شد. در اين سلسله محاکمات که به برپايی نزديک به شصت جلسه دادگاه برای بررسی جنايات رژيم گذشته عليه کردها انجاميد، او همواره مسوليتش در صدور فرمان استفاده از سلاح های شيميايی را در جنگ عليه کردها را تکذيب کرده است.


در يکی از جلسات اين دادگاه که در اوايل ماه می برگزار شد، يکی از وکلای مدافع اين پرونده، با تکذيب نقش ارتش عراق در استفاده از گازهای سمی در مناطق کرد نشين، ايران را متهم به اين کار کرد.


محاکمه «علی شيميايی» از ۲۱ آگوست ۲۰۰۶ به جرم استفاده از سلاح های شيميايی در جنگ عليه کردها آغاز شد. در اين سلسله محاکمات که به برپايی نزديک به شصت جلسه دادگاه برای بررسی جنايات رژيم گذشته عليه کردها انجاميد، او همواره مسوليتش در صدور فرمان استفاده از سلاح های شيميايی را در جنگ عليه کردها را تکذيب کرده است.

علی حسن المجيد، (علی شيميايی) به همراه «صابر عبدالعزير الدوری» و «طاهر توفيق العانی» از اعضا رهبری منطقه ای حزب بعث، «سلطان هاشم احمد الطانی» وزير دفاع سابق، « حسين رشيد التکريتی» عضو فرماندهی کل نيروهای مسلح، « فرحان مطلک الجبوری» رييس اطلاعات نظامی مناطق شرقی عراق، متهمان اصلی پرونده انفال هستند.


اين عده به مشارکت در کشتار نزديک به ۱۸۰ هزار نفر از شهروندان کرد عراقی، شکنجه، تجاوز و کوچاندن هزاران تن ديگر و ويران کردن سه هزار روستا در سال های ۱۹۸۷ و ۱۹۸۸، متهم هستند.


پيش از اين، دادگاه عراق، برزان تکريتی برادر ناتنی صدام و عواد البندر رئيس سابق دادگاه انقلاب عراق را به جرم دست داشتن در کشتار بيش از ۱۵۰ نفر از شيعيان عراق در روستای الدجيل به اعدام محکوم کرده بود. اين احکام در ژانويه ۲۰۰۷، به اجرا در آمد.


در پرونده کشتار روستای الدجيل، طه ياسين رمضان، معاون صدام هم به اعدام محکوم شد.حکم اعدام رمضان، در چهارمين سالگرد حمله نظامی آمريکا به عراق به مرحله اجرا درآمد.


اين حکم در حالی اجرا شد که قاضی پرونده در حکم اوليه، معاون صدام را به حبس ابد محکوم کرده بود اما دادگاه تجديد نظر خواستار اجرای حکم اعدام برای وی شد.


طه ياسين رمضان در آگوست ۲۰۰۳ به دست نيروهای کرد در موصل ( ۳۷۰ کيلومتری شمال بغداد) دستگير و تحويل نظاميان آمريکايی شد.


وی از نزديکان صدام بود که در سال ۱۹۷۰ گروه شبه نظامی «الجيش الشعبی » وابسته به حزب بعث را تشکيل داد و از اعضای شورای رهبری از عالی ترين هيئت های حزب بعثی سابق عراق به حساب می آمد.
رمضان، که در سال ۱۹۹۱ به عنوان معاون رئيس جمهوری عراق انتخاب شد از مخالفان عمليات بازجويی برای يافتن سلاح کشتار جمعی از سوی سازمان ملل متحد بود. وی همچنين به ارتکاب جنايت ضد انسانی به ويژه کشتار کردها در سال ۱۹۸۸ متهم بود.


صدام حسین، رییس جمهوری عراق هم پس از چند ماه محاکمه به جرم کشتار مردم بی گناه روستای الدجیل در دسامبر سال ۲۰۰۶، به دار آویخته شد.


XS
SM
MD
LG