لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۳۷

پنتاگون: خشونت ها در عراق افزایش یافته است


گزارش پنتاگون، عامل اصلی خشونت های عراق را فعاليت غيرقانونی شبه نظاميان اعلام کرده است.

وزارت دفاع آمريکا، پنتاگون، در گزارشی به کنگره نمايندگان اين کشور اعلام کرد که با وجود برنامه امنيتی آمريکا برای برقراری امنيت در عراق، موج خشونت عليه شهروندان و سربازان افزايش يافته است.


به گزارش خبرگزاری ها، در اين گزارش که پيشرفت های امنيتی، سياسی و اقتصادی عراق را در ماه های فوريه تا می بررسی می کند، پنتاگون از دولت نوری المالکی، نخست وزير عراق، و توان او دراجرای تعهداتش سوالاتی را مطرح کرده است.


آقای نوری المالکی در ماه ژانويه قول داده بود جلوی دخالت های سياسی را در عمليات های امنيتی گرفته و منطقه را برای شبه نظاميانی که به جنگ های قومی دامن می زنند ناامن کند.


با اين حال در اين گزارش تاکيد شده که هنوز برای قضاوت اينکه آيا اجرای طرح امنيتی کارساز بوده يا نه، خيلی زود است.


برنامه امنيتی از ۱۴ فوريه گذشته آغاز شد و هنوز فاش نشده که آيا ۲۸ هزار نيروی اضافه در بغداد و اطراف آن مستقر شده اند يا نه.


پنتاگون از کنگره خواسته تا برآورد اوليه را از اين طرح در ماه جولای آماده کند اما ژنرال ديويد پتراس، فرمانده ارشد آمريکا در عراق گفته است که در ماه سپتامبر در این باره گزارش می دهد.


گزارش روز چهارشنبه، ۱۳ ژوئن، که هشتمين گزارش پنتاگون محسوب می شود، می گويد که همزمان با کاهش خشونت ها در استان های بغداد و انبار در ماه فوريه، اوضاع در استان های دياله و نينوا ناآرام تر شده است.


پنتاگون با اشاره به گزارش هايی مبنی بر دخالت های رهبران سياسی در ايجاد ناامنی در اين کشور می گويد:« به عنوان مثال، گزارش های زيادی در دست است که بعضی از رهبران چه از نظر تاکتيکی و چه تصميمات عملياتی در اين ناآرامی ها دست داشته اند که مسير استاندارد دستورات نظامی را نقض می کند.»

اين گزارش، عامل اصلی خشونت های عراق را فعاليت غيرقانونی شبه نظاميانی توصيف می کند که بر اساس آن چرخه خشونت های قومی و انگيزه های سياسی، سبب تقویت نا آرامی ها شده است.


استفاده از تاکيتک های جنگی ازجمله بمبگذاری، قتل، اعدام، استفاده از راکت وخمپاره همه برای ترساندن و گسترش ناآرامی هاست.


در ژانويه، زمانی که جرج بوش رييس جمهوری آمريکا اعلام کرد که قصد استفاده از نظاميان بيشتری برای خاموش کردن جنگ های شهری در عراق دارد، نوری المالکی متعهد شد که به برقراری امنيت در اين کشور با منع دخالت های سياسی در جنگ های قومی و همچنين ناامن کردن حاشيه های امنيت برای شورشيان کمک می کند.


اين گزارش با اشاره به تعهد آقای نوری المالکی در اين باره آورده است:« عمليات در بغداد ثابت می کند که دولت عراق در انجام تعهداتش ناکام بوده است.»


پنتاگون با اشاره به گزارش هايی مبنی بر دخالت های رهبران سياسی در ايجاد ناامنی در اين کشور می گويد:« به عنوان مثال، گزارش های زيادی در دست است که بعضی از رهبران چه از نظر تاکتيکی و چه تصميمات عملياتی در اين ناآرامی ها دست داشته اند که مسير استاندارد دستورات نظامی را نقض می کند.»


اين گزارش، با مد نظر قرار دادن درگيری های فرقه گرايی، چشمم انداز «کمی بيش از خوش بينی» را در مصالحه سياسی در اين کشور ارائه کرده است. براساس شواهد، شيعيان از اين می ترسند که با به قدرت رسيدن سنی ها، دراجتماع شيعيان شکافی ايجاد شود.


اما روی مثبت اين گزارش به همکاری نيروهای سنی با سربازان آمريکايی اشاره دارد.


در گزارش پنتاگون اشاره شده که رهبران قبايل عرب در استان انبار، جايی که جمعيت شيعه ندارد، با پيوستن به سربازان آمريکايی و نيروهای دولت عراق، عليه نيروهای القاعده می جنگند.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG