لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۹:۰۳

بوش خواستار تحریم جهانی میانمار شد


جرج بوش به همراه بان گی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد


جرج بوش، رییس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواستار اعمال تحریم های جهانی علیه میانمار شد.


آقای بوش اظهار داشت: ایالات متحده تحریم های اقتصادی را علیه رهبران و حامیان مالی این کشور تشدید می کند و محدودیت های صدور ویزا برای کسانی که حقوق بشر را زیر پا می گذارند و خانوده های آنها گسترش می دهد.


وی سخنان خود را با اشار به اعلامیه جهانی حقوق بشر آغاز کرد و گفت که باید برای پیشبرد ایده آل ها و اهداف این اعلامیه و مبارزه با ایده لوژی های افراط گرایانه، بطور جمعی تلاش کرد.  • آقای بوش اشارات چندانی به ایران نداشت و بیشتر به حمایت از دمکراسی ، حقوق بشر و آزادی بیان، مذهب و اجتماعات بر پایه اعلامیه جهانی حقوق بشر پرداخت.

آقای بوش مشخصا به میانمار که او از آن با نام برمه یاد کرد، ایران و سوریه، بلاروس و زیمبابوه اشاره کرد.


آقای بوش اشارات چندانی به ایران نداشت و بیشتر به حمایت از دمکراسی، حقوق بشر و آزادی بیان، مذهب و اجتماعات بر پایه اعلامیه جهانی حقوق بشر پرداخت.


وی همچنین ازعملکرد شورای حقوق بشر سازمان ملل که جایگزین کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل شده است، انتقاد کرد.


رییس جمهوری آمریکا با اشاره به عراق، افغانستان و لبنان گفت که افراط گرایان می کوشند مانع از انجام تحولات دمکراتیک در این کشورها شوند.


شصت و دومین نشست سالانه رهبران جهان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، روز سه شنبه با سخنرانی بان گی مون، دبیر کل سازمان ملل آغاز شد و تا پایان روز، رهبران بیست و هفت کشور جهان، از جمله رییس جمهوری ایران، سخنرانی خواهند کرد.


راهبان بودايی به همراه دهها هزار نفر از مردم عادی، روز دوشنبه بزرگترين تظاهرات ۲۰ سال اخير را در ميانمار برگزار کردند. نزديک به ۲۰ سال پيش در ميانمار، تظاهرات دانشجويان دموکراسی خواه از سوی نظاميان به سختی سرکوب شد.


استفان هدلی، مشاور امنیت ملی آمریکا در این باره گفت: «اميد ما اين است که ميان فشارهای دخلی با برخی فشارهای خارجی – از سوی آمريکا، سازمان ملل و به راستی همه کشورهايی که دل در گرو آزادی دارند – پيوندی برقرار کنيم تا با تلاش ها، رژيم کنونی ميانمار را وادار به تغيير کنيم.»


کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا روز دوشنبه از تلاش واشینگتن برای تصويب قطعنامه ای در شورای امنيت عليه حکومت نظاميان ميانمار خبر داد. در ماه ژانويه چين و روسيه صدور قطعنامه ای عليه ميانمار را وتو کردند.


XS
SM
MD
LG