لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ تهران ۱۱:۵۲

شرايط وزارت كشور براى صدور مجوز تجمع به طرفداران موسوى


ستاد مير حسين موسوى، نامزد معترض به نتايج انتخابات رياست جمهورى روز پنجشنبه اعلام كرد وزارت كشور ايران شرايطى را براى صدور مجوز تجمع به هواداران وى تعيين كرده است.

بر اساس گزارش سايت «كلمه» وابسته به آقاى موسوى، وزارت كشور ايران در نامه خود گفته است: «بررسى و صدور مجوز برگزارى تجمع سراسرى منوط به اعلام درخواست يك هفته پيش از برگزارى به صورت حضورى و با سپردن تعهداتى است.»

دفتر ارتباطات مردمى ستاد مير حسين موسوى در روزهاى اخير در نامه اى به وزارت كشور جمهورى اسلامى خواستار صدور مجوز تجمعى براى «پاسداشت ياد شهيدان روزهاى گذشته و تأكيد بر حقوق قانونى مردم» شده بود، ولى اين ستاد مى گويد كه هنوز چنين مجوزى صادر نشده است.

بر اساس اصل ۲۷ قانون اساسى جمهورى اسلامى ايران، « تشكيل اجتماعات و راهپيمايى ها، بدون حمل سلاح، به شرط آن كه مخل به مبانى اسلام نباشد آزاد است.» با اين حال، مقام هاى دولتى مى گويند كه براى برگزارى هر گونه راهپيمايى و تجمعى نياز به اخذ مجوز از وزارت كشور است.

از زمان اعلام نتايج انتخابات دهم رياست جمهورى در روز شنبه، ستادهاى مير حسين موسوى و مهدى كروبى بارها خواستار صدور مجوز راهپيمايى براى اعتراض به نتايج انتخابات و همچنين سوگوارى براى كشته شدگان شده اند ولى اين وزارتخانه كه مجرى برگزارى انتخابات بود تاكنون از صدور چنين مجوزى امتناع كرده است.

ستاد آقاى موسوى مى گويد: شرايط وزارت كشور در حالى اعلام شده است كه «در هفته هاى گذشته طرفداران آقاى احمدى نژاد دو راهپيمايى و تجمع بزرگ در تهران برگزار كردند و در اين بين صدا و سيما با تبليغات گسترده اى حضور در آن را تشويق مى نمود و مسيرهاى راهپيمايى را مرتباً‌ تبليغ مى كرد.»

با وجود امتناع از صدوز مجوز، طرفداران آقاى موسوى در اعتراض به نتايج انتخابات چندين راهپيمايى ميليونى در تهران برگزار كرده اند ولى اين راهپيمايى ها با دخالت گسترده نيروهاى ضد شورش و لباس شخصى ها به خشونت كشيده شد.

آيت الله على خامنه اى، رهبر جمهورى اسلامى ايران، كه نتايج انتخابات و رياست جمهورى دوباره محمود احمدى نژاد را تاييد كرده است با انجام تجمع معترضان به نتيجه انتخابات به شدت مخالفت كرده و عواقب خونريزى و خشونت ها را به گردن برگزار كنندگان آن انداخته است.

در اعتراض هاى دو هفته گذشته در ايران حداقل ۱۷ نفر با شليگ گلوله نيروهاى امنيتى و بسيج كشته شده اند. اين درحالى است كه فرمانده سپاه سيدالشهداى استان تهران نيز مى گويد كه در جريان اعتراض هاى خيابانى هشت بسيجى كشته شده اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG