لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۳۲

درخواست جدید کره شمالی برای خلع سلاح اتمی


در چارچوب پيمان خلع سلاح اتمی کره شمالی، اين کشور متعهد شده است در ازای دريافت ۵۰ هزار تن نفت، نيروگاه اتمی يونگ بيون را تعطيل کند.

کره شمالی اعلام کرده است در صورتی برنامه های اتمی نيروگاه يونگ بيون را متوقف می کند که ۵۰ هزار تن نفت تعيين شده در پيمان خلع سلاح اتمی را پيشاپيش دريافت کرده باشد.


در واکنش به اين خبر، برخی سناتورهای آمريکايی ضمن انتقاد از پيمان سيزدهم فوريه، درخواست اخير دولت کره شمالی را نشانه ای از عدم پايبندی اين کشور به تعهدات خود دانسته اند.


رويترز به نقل از برخی مقامات دولت آمريکا نوشته است: «پيونگ يانگ به کره جنوبی و آژانس بين المللی انرژی اتمی اطلاع داده است که قبل از تعطيل کردن راکتور هسته ای بخشی از انرژی تعيين شده در اين پيمان بايد در اختيار اين کشور قرار گيرد.»


پيونگ يانگ به کره جنوبی و آژانس بين المللی انرژی اتمی اطلاع داده است که قبل از تعطيل کردن راکتور هسته ای بخشی از انرژی تعيين شده در اين پيمان بايد در اختيار اين کشور قرار گيرد.

گزارش های رسيده از کره شمالی حاکی است راکتور هسته ای اين کشور تا بدين لحظه همچنان فعال باقی مانده و نشانه ای از بسته شدن نيروگاه يونگ بيون مشاهده نشده است.


در چارچوب پيمان خلع سلاح اتمی کره شمالی، اين کشور متعهد شده است در ازای دريافت ۵۰ هزار تن نفت، نيروگاه اتمی يونگ بيون را تعطيل کند.


در همین حال، يانگ جيه چی، وزير امور خارجه چين، در راس يک هيات بلندپايه، روز دوشنبه وارد پيونگ يانگ، پايتخت کره شمالی شد تا درباره برنامه های اتمی آن کشور گفت و گو کند.


ديدار وزير امور خارجه چين از کره شمالی تنها چند روز پس از آن صورت می گيرد که گروهی از کارشناس امور هسته ای آژانس بين المللی انرژی اتمی از تاسيسات هسته ای کره شمالی ديدن کردند و از تفاهم آژانس و دولت آن کشور در باره بسته شدن نيروگاه اتمی يونگ بيون خبر دادند.


بر اساس گزارش خبرگزاری دولتی کره شمالی، هيات اعزامی پکن از سوی سفير چين در پيونگ يانگ و کيم يونگ ايل، کفيل رياست جمهوری کره شمالی و مرد شماره دو آن کشور مورد استقبال قرار گرفت.


انتظار می رود وزير امور خارجه چين بعد از ظهر روز سه شنبه با کيم جونگ ايل، رهبر کره شمالی، ديدار و گفت و گو کند.


چين متحد اصلی دولت کره شمالی محسوب می شود و ميزبانی گفت و گوهای شش کشور آمريکا، روسيه، چين، ژاپن و دو کره شمالی و جنوبی را بر عهده دارد که با هدف متقاعد کردن کره شمالی به انصراف از برنامه های هسته ای دنبال می شود.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG