لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ تهران ۰۱:۱۳

کاخ سفید: گزینه خروج آمریکا از افغانستان در دستور کار قرار ندارد


رابرت گيبس مى گويد كه آقاى اوباما ظرف چند هفته آینده تصمیم خود را در باره افغانستان اتخاذ خواهد کرد.
سخنگوى كاخ سفيد اعلام كرد كه گزينه خروج نيروهاى آمريكايى از افغانستان در دستور كار نيست و باراك اوباما در استراتژى خود اين موضوع را بررسى نمى كند.

رابرت گيبس روز دوشنبه به خبرنگاران گفت كه كنار كشيدن از جنگ افغانستان يك گزينه مناسب نيست.

جنگ افغانستان عليه نيروهاى القاعده و طالبان در سال ۲۰۰۱ آغاز شد و هم اكنون وارد نهمين سال خود شده است.

سخنگوى كاخ سفيد مى گويد: من فكر نمى كنم كه ما گزينه خروج از افغانستان را در دستور كار داشته باشيم. اين مسئله، روشن است.

موضوع اعزام بيش از ۴۰ هزار سرباز تازه نفس به افغانستان يكى از عمده مسائل مطرح در مذاكرات هفته جارى مشاوران سياست خارجى دولت باراك اوباما است.

رييس جمهور آمريكا از رهبران هر دو حزب جمهوريخواه و دمكرات كنگره آمريكا دعوت كرده است تا روز سه شنبه در كاخ سفيد گردهم آيند و در باره جنگ افغانستان به تبادل نظر بپردازند.

سخنگوى كاخ سفيد مى گويد: آقاى اوباما قرار است كه در اين نشست رهبران هر دو حزب و روساى كميته هاى اصلى كنگره آمريكا را در جريان آخرين تحولات مربوط به نبرد با طالبان و القاعده در افغانستان قرار دهد و ديدگاه هاى آن را جويا شود.

رييس جمهور آمريكا هم اكنون تحت فشارهاى زيادى قرار دارد تا تصميم گيرى نمايد قصد دارد نيروهاى بيشترى به افغانستان اعزام كند يا به دليل طولانى شدن جنگ، استراتژى آمريكا را تغيير دهد.

در حالى كه نمايندگان دمكرات كنگره با درگير شدن بيشتر آمريكا در افغانستان مخالف هستند جمهوريخواهان هشدار داده اند كه در صورت اعزام نشدن نيروهاى اضافى به اين كشور، امنيت ملى آمريكا در خطر خواهد افتاد.

گروهى از نمايندگان دمكرات در مجلس نمايندگان لايحه اى را پيشنهاد كرده اند كه موضوع اعزام نيروهاى تازه نفس به افغانستان را با مانع روبرو مى كند.

باربارا لى از جمله اين نمايندگان است كه گفته است: «تاريخ به ما مى گويد كه براى مواردى چون افغانستان، گزينه نظامى نخستين راه حل نيست.»

نشست روز سه شنبه باراك اوباما با رهبران كنگره پيش از دو جلسه اصلى با مشاوران امنيت ملى اين كشور در خصوص بدتر شدن اوضاع در افغانستان در روزهاى چهارشنبه و جمعه برگزار مى شود.

رابرت گيبس مى گويد كه آقاى اوباما ظرف چند هفته آینده تصمیم خود را در باره افغانستان اتخاذ خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG