لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۱۴

به ياد ريچارد رايت؛ به ياد «پينك فلويد»


ریچارد رایت (وسط) همراه با دیوید گیلمور (چپ) و نیک میسون، اعضای گروه معروف پینک فلوید.(عکس: AFP)

صدايى ديگر خاموش شد و انگشتانِ توانمندى كه ديگر بر روى كيبورد نخواهد نشست، اما طرفداران موسيقى، ريچارد رايت، نوازنده كيبورد و از پايه گذاران يكى از پرطرفدارترين گروه هاى انگليسى، پينك فلويد را در خاطرشان نگه خواهند داشت.


ريچارد رايت روز ۱۵ سپتامبر در سن ۶۵ سالگى و به دليل ابتلا به بيمارى سرطان درگذشت.


ريچارد، يا آن گونه كه بسيارى او را مى شناسند، ريكى رايت، در سال ۱۹۴۳ ميلادى در ميدل سكس بريتانيا متولد شد. مشغول تحصيل در كالج پلى تكنيك در رشته معمارى بود كه با راجر واترز و نيك ميسون آشنا شد.


اگر چه در گروه پينك فلويد شاید نام ريچارد رايت به بزرگى نام هایی چون سيد برت، رهبر آن زمان گروه و آهنگساز آن نبود، اما وى در سال هاى اوليه، تاثير به سزايى در شكل گيرى گروه پينك فلويد داشت.


رايت در گروه پينك فلويد به جز نواختن كيبورد، خواننده برخى ترانه هاى اين گروه نيز بود كه از آن جمله ترانه Mathilda motheاست كه نويسنده آن سيد برت بود.


ريچارد رايت در آلبوم هاى «نيمه تاريك ماه»، «كاش اينجا بودى» و آلبوم «ناقوس جدايى» تنظيم كننده آهنگ هاى بسيارى بود.


اگر چه در گروه پينك فلويد شاید نام ريچارد رايت به بزرگى نام هایی چون سيد برت، رهبر آن زمان گروه و آهنگساز آن نبود، اما وى در سال هاى اوليه، تاثير به سزايى در شكل گيرى گروه پينك فلويد داشت.

با بالا گرفتن اختلافات در گروه پينك فلويد بين راجر واترز و ديويد گيلمور، ريچارد رايت در اواخر دهه هفتاد از اين گروه جدا شد و تنها آلبوم پينك فلويد كه رايت در آن حضور نداشت با نام «برش نهايى» در سال ۱۹۸۳ ضبط شد.


در اين دوران رايت به صورت انفرادى كار موسيقى را دنبال كرد تا اينكه با جدا شدن راجر واترز از گروه در سال ۸۵، رايت بار ديگر به پينك فلويد پيوست.


در سال ۱۹۹۶، رايت دومين آلبوم انفرادى خود را با نام «چين در هم شكسته» را روانه بازار كرد. آلبومى كه خوانندگانى چون شينيد او كانر ايرلندى ترانه هاى آن را خواندند.


اما با كنار گذاشتن اختلافات گذشته، در سال ۲۰۰۵ بود كه رايت در كنار گيلمور، واترز و ميسون در برنامه جهانى «لايو ايت» بار ديگر با عنوان پينك فلويد در لندن روى صحنه رفتند و به اجراى موسيقى پرداختند. همچنين رايت در تهيه آلبوم «روى يك جزيره» كه ديويد گيلمور در سال ۲۰۰۶ توليد كرد، نقش داشت.


كاوه يكى از طرفداران پينك فلويد در ايران درباره اين گروه و رايت به «راديو فردا» گفت: «موسيقى پينك فلويد كاملا موسيقى اى متفاوت است. و انرژى اى كه اين گروه صرف ساختن كرده و ديدگاه مطرح شده در آهنگ هايشان درباره جامعه خيلى متفاوت از بقيه گروه هاست.»


وى افزود: «بر خلاف بسيارى از گروه هاى پاپى كه امروز مى بينيم گروه پينك فلويد صرفا به خاطر پول شكل نگرفت. پينك فلويد با هدف بالا بردن سطح موسيقى به وجود آمد. هر چه بودند مخالف وضعيت سياسى اجتماعى زمان خودشان بودند.»


ديويد گيلمور در باره رايت گفته است «هيچ كس جاى رايت را نه تنها به عنوان يك همكار در عرصه موسيقى بلكه در رفاقت نيز نخواهد گرفت.»


XS
SM
MD
LG