لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۵۱

ايران از ساخت سومين مركز غنى سازى اورانيوم تا پايان سال خبر داد


علی اکبر صالحی،ريس سازمان انرژى اتمى ايران می گوید: مكان يابى براى احداث ۱۰ مركز غنى سازى اورانيوم در ايران به پايان رسيده است.
على اكبر صالحى، ریيس سازمان انرژى اتمى ايران، اعلام كرد كه تهران اواخر سال جارى يا اوايل سال آينده كار ساخت يک مركز جديد غنى سازى اورانيوم را آغاز مى كند.

آقاى صالحى در گفت و گو با واحد مركزى خبر، وابسته به راديو و تلويزيون دولتى جمهورى اسلامى، گفت كه مكان يابى براى احداث ۱۰ مركز غنى سازى اورانيوم در ايران به پايان رسيده است.

وى اظهار داشت: «ساخت يكى از اين مراكز تا پايان امسال يا اوايل سال آينده آغاز مى شود.»

اظهارات على اكبر صالحى مى تواند نشانه اى از مقابله تازه جمهورى اسلامى با قطعنامه هاى شوراى امنيت و خواست آن براى تعليق هر گونه فعاليت غنى سازى در ايران محسوب شود.

تهران تا كنون با چهار قطعنامه تحريمى از سوى شوراى امنيت روبرو شده است ولى گفته كه حاضر نيست ذره اى از برنامه غنى سازى اورانيوم عقب نشينى كند.

رييس سازمان انرژى اتمى ايران در اظهارات خود به مكان اين سايت و ساير تاسيسات غنى سازى در دستور كار اشاره اى نكرده است.

در صورتى كه مركز جديد ساخته شود اين سومين تاسيسات غنى سازى اورانيوم ايران پس از مراكز غنى سازى نطنز و فردو در نزديكى شهر قم است. تهران در حال حاضر غنى سازى اورانيوم را به صورت رسمى و تحت نظارت آژانس بين المللى انرژى اتمى در تاسيسات نطنز انجام مى دهد.

جمهورى اسلامى ايران پيشتر اعلام كرده بود كه ساخت ۲۰ نيروگاه هسته اى را در دستور كار قرار داده و براى تامين سوخت اين مراكز نياز به تاسيسات جديد غنى سازى اورانيوم دارد. این در حالی است که به گزارش منابع خبری، ایران به اندازه کافی اروانیوم برای تزریق به تاسیسات فعلی خود در اختیار ندارد و به دلیل تحریم های بین المللی، قادر به خرید اورانیوم از خارج برای تاسیسات جدید خود نیست.

تهران در حال حاضر در تاسيسات نطنز، اورانيوم با غناى ۳.۵ درصد توليد مى كند ولى مقام هاى تهران اواخر سال گذشته از افزايش سطح غنى سازى اورانيوم تا ميزان ۲۰ درصد خبر دادند و آن را اقدامى براى تهيه سوخت اتمى راكتور هسته اى تهران و تهيه راديو داروها دانستند.

اين تصميم پس از آن اعلام شد كه مذاكرات تهران با آژانس بين المللى انرژى اتمى و سه كشور روسيه، فرانسه و آمريكا در قالب گروه وين براى تامين سوخت راكتور تهران به دليل ايرادهاى ايران به نتيجه اى نرسيد.

با اين حال، همزمان با طرح قطعنامه چهارم تحريمى در شوراى امنيت، جمهورى اسلامى ايران در ارديبهشت ماه موافقتنامه اى با كشورهاى تركيه و برزيل براى ارسال اورانيوم با غناى سه و نيم درصد به تركيه امضاء كرد. ولى به رغم اين عقب نشينى، شوراى امنيت سازمان ملل قطعنامه جديد تحريم را عليه ايران تصويب كرد.

رييس سازمان انرژى اتمى ايران در گفت و گو با واحد مركزى خبر درباره مذاكرات گروه وين گفته است: «طرف هاى مقابل در رسانه ها آمادگى خود را براى گفت و گو در اين باره اعلام كرده اند اما هنوز به صورت كتبى و رسمى، مطلبى دريافت نكرده ايم.»

وى افزوده است: «اگر طرف هاى غربى مى خواهند از اين پرونده نجات يابند، اين گفت و گوها گامى اعتماد ساز است كه مى تواند براى هر دو طرف مفيد باشد.»

جمهورى اسلامى ايران از سوى كشورهاى غربى متهم شده است كه در پوشش غنى سازى اورانيوم براى مصارف صلح آميز و برنامه هسته اى خود به دنبال ساخت سلاح اتمى است. آژانس بين المللى انرژى اتمى بارها از ايران خواسته است تا در باره ماهيت فعاليت هاى خود راستى آزمايى كند ولى تهران مى گويد كه برنامه جنبه نظامى ندارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG