لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۴:۵۴

خواب بعد از ظهر به بهبود حافظه کمک می کند


جديدترين مطالعه نشان می دهد که يک چرت ۹۰ دقيقه ای بعد از ظهر به بهبود حافظه کمک می کند.

مطالعات جديد نشان می دهد که يک چرت کوتاه بعد از ظهر علاوه بر تقویت حافظه، ميزان فشارخون را کاهش داده و خطر حملات قلبی مهلک را نيز کم می کند.جديدترين مطالعه که در شماره اخير نشريه «نيچر نورو ساينس» منتشر شد نشان می دهد که يک چرت ۹۰ دقيقه ای بعد از ظهر به بهبود حافظه کمک می کند.

محققين در کانادا و اسرائيل متوجه شدند داوطلبان يک آزمايش که به آنها نوعی تمرين دست و انگشت آموخته بودند، پس از يک چرت ۹۰ دقيقه ای بعد از ظهر راحت تر اين تمرين را به ياد می آوردند، تا گروهی که اجازه خواب بعد از ظهر از آنها گرفته شد.


محققان معتقدند که خواب بعد از ظهر تقويت حافظه را تسريع کرده و به نظر می رسد که اين مسئله به مغز کمک می کند تا حافظه زودگذر را به گونه ای ثبت کند که ديرتر قابل دسترسی باشد.

محققان معتقدند که خواب بعد از ظهر تقويت حافظه را تسريع کرده و به نظر می رسد که اين مسئله به مغز کمک می کند تا حافظه زودگذر را به گونه ای ثبت کند که ديرتر قابل دسترسی باشد.


«آوی کارنی»، از مرکز تحقيقاتی مغز و رفتار در دانشگاه حيفا يکی از پژوهشگران اين تحقيق است.


وی معتقد است که اگر يک فرد بزرگسال با برنامه ای مملو از فعاليت های گوناگون درگير باشد که اين برنامه ها شامل بخش های آموختنی نيز باشند، ديگر يافتن فرصت مناسب برای يک چرت بعد از ظهر دشوار می شود.


محققان در دانشگاه ويسکانسين آمريکا نيز با هدف کمک به افرادی که از مشکل بی خوابی رنج می برند، بر روی دستگاهی کار می کنند که نوعی امواج مغناطيسی بی ضرر به مغز ارسال می کند.


اين دستگاه مولد امواج آرام مغزی است که در موقع خواب عميق به جريان می افتد. آزمايشاتی که با اين دستگاه انجام شد بلافاصله بر روی داوطلبان نتيجه داد.


با اين حال اين دستگاه بايد به خاطر مسائل ايمنی مورد آزمايشات بيشتری قرار گيرد و هنوز وارد بازار نشده است.


XS
SM
MD
LG