لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۲۷

«تحويل ۲۹ دزد دريايى سوماليايى به ايران و پاكستان»


عمليات دزدان دريايى در سواحل سومالى از سال گذشته به شدت افزايش يافته است و در جريان اين راهزنى ها دهها كشتى ربوده شده اند.
منابع خبرى روسيه اعلام كردند: مسكو ۲۹ دزد دريايى سوماليايى را كه در جريان گشت دريايى يك ناو روسى در سواحل سومالى بازداشت شده اند را تحويل ايران و پاكستان داده است.

خبرگزارى های اينترفاكس و ریا نووستی روسيه به نقل از يك منبع نيروى دريايى اين كشور گزارش دادند كه دزدان بازداشت شده سه هفته قبل تحويل نيروهاى ايران و پاكستان شده اند.

بازجويى از اين افراد در روسيه يك هفته طول كشيده است و منابع نظامى روسيه گفته اند: علت تحويل دزدان دريايى، فقدان بسترهاى قانونى در اين كشور براى محاكمه آنها بوده است.

در گزارش های منتشره به اين موضوع اشاره نشده است كه چرا دزدان بازداشت شده به ايران و پاكستان تحويل شده اند. مقام های ایران به این خبر واکنش نشان نداده اند.

وزارت دفاع روسيه مى گويد: در زمان عمليات عليه دزدان دريايى سوماليايى از آنها هفت قبضه سلاح كلاشنیكف، تعدادى هفت تير، ابزارهای موقعيت ياب ماهواره اى و مقادير زيادى پوكه فشنگ به دست آمده است.

عمليات دزدان دريايى در سواحل سومالى از سال گذشته به شدت افزايش يافته است و در جريان اين راهزنى ها دهها كشتى ربوده شده اند.

افزايش اين فعاليت ها سبب شد كه آمريكا، بريتانيا و كشورهاى اتحاديه اروپا در توافقى، عليه دزدان دريايى دست به اقدام بزنند.

در جريان عمليات عليه دزدان دريايى تا كنون دهها نفر دستگير شده و قرار است كه در بندر مومباسا كنيا محاكمه شوند. يك نوجوان سوماليايى نيز كه توسط نيروى دريايى آمريكا بازداشت شده است هم اكنون در نيويورك در انتظار محاكمه به سر مى برد.

دزدان دریایی در يك سال گذشته حداقل دو كشتى ايرانى را ربودند كه پس از پرداخت باج، خدمه آنها و كشتى ها آزاد شده اند.

نيروى دريايى ايران اخيرا اعلام كرده است براى مقابله با دزدان دريايى و حمايت از نفتكش هاى ايرانى دو ناو جنگى به آب هاى خليج عدن اعزام كرده است.
XS
SM
MD
LG