لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ تهران ۰۶:۵۹

«چهار دانشجوی دانشگاه تبريز بازداشت شدند»


دانشگاه سهند تبریز در سال جاری شاعد اعتراضات دانشجویی بود.در حالی که هفت تن از دانشجويان بازداشت شده طی روزهای اخير، به تازگی آزاد شده اند، فعالان دانشجويی خبر از بازداشت چهار دانشجوی دانشگاه تبريز داده اند.خبرنامه امير کبير، پايگاه خبری- تحليلی دانشجويان دانشگاه امير کبير خبر از آزادی چند دانشجو در مشهد و سيستان و بلوچستان داده است.

حامد منزه، دانشجوی دانشگاه فردوسی مشهد در گفت و گو با راديو فردا درباره وضعيت دانشجويان آزاد شده می گويد:« از فردای روز ۱۸ تير به تدريج دانشجويان آزاد شدند. توحيد دولت شناس، امير علی بيات مختاری، مجتبی عمادپور، امير سرابی، محمد ميزبان، سجاد رجبی و محمد احسانی هم در دو، سه روز گذشته آزاد شدند. من با اين دانشجويان و خانواده هايشان که صحبت کردم گفتند که اذيت نشدند و اميدوار بودند که ساير دوستان هم به زودی آزاد شوند.»


وی با اشاره به اينکه دانشجويان دانشگاه فردوسی مشهد که هنوز در زندان هستند، موفق به ملاقات با خانواده هايشان شده اند می افزايد:« دانشجويان به طور منظم با خانواده هايشان در تماس هستند و از آزادی خود در چند روز آينده خبر داده و وضعيت خود را رضايتبخش اعلام کرده اند.»


با اين حال حامد منزه، می گويد اتهام دانشجويان بازداشت شده هنوز مشخص نشده است و می افزايد:« اتهام را اساسا قوه قضاييه به دانشجويان تفهيم می کند اما دانشجويان تا کنون در دست وزارت اطلاعات بوده اند و تا کنون به کسی اتهامی تفهيم نشده است.»


اين فعال دانشجويی در ادامه می گويد: «دانشجويان آزاد شده می گويند نمی دانند که به هنگام بازداشت، کجا نگهداری می شده اند. دانشجويان می گويند با چشم بند به بازداشتگاه برده شده و با چشم بند هم آزاد شده اند.»


محمد زراعتی، فرزاد حسن زاده، علی قلی زاده، علی صابری، رضا عرب، اشکان آرشيان، دانشجويان دانشگاه فردوسی مشهد و مجيد اسدی، سلمان سيما و مهدی خدايی، دانشجويان دانشگاه آزاد ، بهاره هدايت و محمد هاشمی، اعضای شورای مرکزی دفتر تحکيم وحدت، پيام شکيبا، آرش رايجی و حسن جنيدی، دانشجويان دانشگاه زنجان و سجاد رادمهر، آيدين خواجه ای، فراز زهتابی و داريوش حاتمی دانشجويان دانشگاه تبريز همچنان در زندان به سر می برند.


بازداشت دانشجویان دانشگاه تبریز


چهار دانشجوی دانشگاه تبريز روز پنج شنبه توسط نيروهای امنيتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده اند.


ماموران پس از بازداشت اين دانشجويان، به خانه های آنها رفته و منازلشان را جست و جو کرده اند.


پس از پيگيری خانواده های دانشجويان، وزارت اطلاعات اعلام کرده که بازداشت شدگان در اختيار اين وزارتخانه هستند.


در همين حال و با گذشت نزديک به يک هفته از بازداشت محمد هاشمی، دبير تشکيلات دفتر تحکيم وحدت و بهاره هاشمی، دبير کميسيون زنان و عضو شورای مرکزی دفتر تحکيم وحدت، کميسيون زنان دفتر تحکيم وحدت با انتشار بيانيه ای به اين بازداشت ها اعتراض و بر لزوم آزادی بهاره هدايت تاکيد کرد.


در اين بيانيه آمده است:« کميسيون زنان دفتر تحکيم وحدت تاکيد می کند که از هيچ تلاشی برای آزادی دبير در بندش دريغ نخواهد کرد و تا آزادی همه دانشجويان از پا نخواهد نشست.»


  • 16x9 Image

    فرین عاصمی

    فرین عاصمی از دبیران، خبرنگار و مجری رادیو فرداست. او از سال ۱۳۸۲ به رادیو فردا پیوسته و پیش از آن در بعضی از روزنامه‌های داخلی از جمله روزنامه ایران کار می‌کرد. او بین سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۹ مدتی در بی‌بی‌سی فارسی مشغول به کار بود و از سال ۱۳۸۹ تاکنون هم در رادیو فردا مشغول است.

    فرین عاصمی را در تلگرام در این کانال دنبال کنید: ​https://telegram.me/Fareenassemi

XS
SM
MD
LG