لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۲۴

سفر کم سابقه یک هیات بلندپایه آمریکایی به کره شمالی


سربازان کره شمالی و کره جنوبی در نوار مرزی دو کشور.

بيل ريچاردسون، نماينده دولت آمريکا و از سفرای سابق سازمان ملل متحد روز يکشنبه، هشتم آوريل، هجدهم فروردين، در راس يک هیات بلندپايه وارد پيونگ يانگ، پايتخت کره شمالی، شد.


هدف از اين سفر چهار روزه که بسيار کم سابقه گزارش شده است گفت و گو با مقامات کره ای در باره اجساد و بقايای سربازان آمريکايی است که در بين سال های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ ميلادی در جريان جنگ دو کره شمالی و جنوبی در شبه جزيره کره کشته شدند.


سفر اين هیات عالی رتبه که ويکتور چا، مدير بخش آسيايی شورای امنيت ملی آمريکا و مشاور رييس جمهوری اين کشور در امور کره شمالی نيز در آن حضور دارد بنا به اظهارات کاخ سفيد ارتباطی با مذاکرات شش جانبه هسته ای کره شمالی ندارد.


بر اساس پيمان خلع سلاح هسته ای کره شمالی که در سيزدهم فوريه سال جاری ميلادی در پکن تصويب شد، اين کشور تنها شش روز ديگر فرصت دارد تا فعاليت مرکز اصلی هسته ای خود را تعطيل کرده و به بازرسان آژانس بين المللی انرژی اتمی اجازه دهد از تاسيسات هسته ای اين کشور ديدن کنند.هدف از اين سفر چهار روزه که بسيار کم سابقه گزارش شده است گفت و گو با مقامات کره ای در باره اجساد و بقايای سربازان آمريکايی است که در بين سال های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ ميلادی در جريان جنگ دو کره شمالی و جنوبی در شبه جزيره کره کشته شدند.

کره شمالی ميز مذاکرات شش جانبه را در ماه گذشته ترک کرد و گفت تا زمانی که دارايی های اين کشور آزاد نشود به اين گفت و گوها باز نمی گردد.


در ادامه تلاش ها برای آزاد سازی حساب های بانکی کره شمالی، دولت آمريکا روز جمعه گذشته اعلام کرد مسئله انتقال اين دارايی ها به کره شمالی حل شده است.


بنا به اظهارات آقای ريچاردسون، سفر اين هیات آمريکايی که تنها چند روز مانده به پايان ضرب الاجل شصت روزه کره شمالی صورت می گيرد، اگر چه با مسئله اتمی اين کشور در ارتباط نيست اما حامل اين پيام است که دولت آمريکا نسبت به کره شمالی حسن نيت دارد.


اين مقام ارشد دولت آمريکا در باره جزييات گفت وگوهای اين سفر گفت: « کره شمالی فهرست مطالب مورد بحث را هرگز پيش از موعد مطرح نمی کند و اين بخشی از فرهنگ اين حکومت است.»


وی به اين مطلب اشاره کرد که کره شمالی می خواهد خود را به عنوان قدرت مطرح منطقه معرفی کند و ابراز اميدواری کرد اين ديدار بتواند باعث بهبود روابط جهان خارج با کره شمالی شود.


XS
SM
MD
LG