لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۰:۵۶

«کره شمالی سلاح هسته ای ندارد»


مايکل هايدن، رييس CIA ، در ديداربا وزير دفاع کره جنوبی گفت که پيونگ يانگ سال گذشته در انجام آزمايش هسته ای خود با شکست رو به رو شده است.

رييس سازمان امنيت آمريکا، CIA، که برای گفت و گو در باره برنامه های اتمی کره شمالی به سئول مسافرت کرده است، روز چهارشنبه گفت کره شمالی مسلح به سلاح هسته ای نيست و ايالات متحده اين کشور را به عنوان کشور هسته ای نمی شناسد.


مايکل هايدن، رييس CIA ، در ديداربا وزير دفاع کره جنوبی گفت که پيونگ يانگ سال گذشته در انجام آزمايش هسته ای خود با شکست رو به رو شده است.


آقای هايدن که برای گفت و گو در باره برنامه های اتمی کره شمالی به اين منطقه از آسيا سفر کرده است و هم اکنون برای ديداری سه روزه از کره جنوبی در سئول بسر می برد.


اين خبر که کره شمالی مجهز به سلاح هسته ای نيست، روز چهارشنبه از سوی روزنامه جونگ آن ايلبو به نقل از يک مقام وزارت دفاع کره جنوبی نيز منتشر شده است و تا اين لحظه سئول اين خبر را رسما تاييد يا تکذيب نکرده است.رييس سازمان امنيت آمريکا روز چهارشنبه به ديدارش از کره جنوبی پايان می دهد و پس از آن برای گفت و گوهای مشابه، راهی ژاپن و چين خواهد شد.

رييس سازمان امنيت آمريکا روز چهارشنبه به ديدارش از کره جنوبی پايان می دهد و پس از آن برای گفت و گوهای مشابه، راهی ژاپن و چين خواهد شد.


بنا به گزارش های منتشر شده، کره شمالی در نهم اکتبر سال گذشته اولين آزمايش هسته ای خود را انجام داد و اين اقدام باعث شد شورای امنيت سازمان ملل با تصويب قطعنامه ای اين کشور را با تحريم های مالی، مجازات کند.


قحطی در کره شمالی


همزمان سازمان ملل متحد روز چهارشنبه اعلام کرد ميليون ها نفر در کره شمالی از گرسنگی رنج می برند و بی صبرانه در انتظار دريافت کمک هستند.

اين سازمان از تمامی کشورها خواست مسئله کمک های بشردوستانه به کره شمالی را با برنامه های اتمی اين کشور مرتبط نکنند و به خاطر جاه طلبی های هسته ای پيونگ يانگ، ميليون ها انسان گرسنه را از دستيابی به آذوقه محروم نسازند.


بر اساس گزارش اين سازمان، مردم کره شمالی با يک ميليون تن کمبود آذوقه رو به رو هستند و به خاطر قطع کمک های اهدايی ساير کشورها، سازمان ملل قادر نيست به تنهايی اين نياز انسانی را در اين کشور برطرف کند.


تونی باربری، مسئول بخش آسيايی امور تغذيه سازمان ملل امروز به خبرنگاران گفت: «اگر کشورهای اهدا کننده به اين درخواست سازمان ملل پاسخ ندهند، ميليون ها نفر در کره شمالی با سوء تغذيه رو به خواهند شد و اين امر علاوه بر مردم عادی، زنان باردار را با مشکلات جدی رو به رو می کند و باعث افزايش بيماری و مرگ و مير نوزادان در اين کشور خواهد شد.»


از سال ۲۰۰۶ ميلادی که کره شمالی به خاطر برنامه های هسته ای، خود را در سطح دنيا منزوی کرد و از ادامه گفت و گوهای شش جانبه کناره گرفت، بسياری از کشورهای دنيا به خاطر تحريم اين کشور از سوی شورای امنيت سازمان ملل، کمک های بشردوستانه خود به کره شمالی را قطع کردند و اين امر موجب شد تا کره شمالی قحطی زده، بيش از پيش با بحران شديد اقتصادی رو به رو شود.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG