لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۳۱

حماس ستاد امنيتی فتح در شهر غزه را تصرف کرد


جنبش فتح فهرستی از۱۵۰۰ نفر از فعالان حماس در ساحل غربی را تهيه کرده و نيروهای این جنبش در ساعات اخير برای بازداشت آنها وارد عمل شده اند.

محمود عباس رييس تشکيلات خود گردان فلسطينی روز پنجشنبه چهاردهم ماه ژوئن دولت وحدت ملی را منحل و در مناطق فلسطينی اعلام وضعيت فوق العاده کرد.


افراد مسلح حماس پس از ساعت ها درگيری شديد با افراد جنبش فتح، ستاد امنيتی تشکيلات خود گردان فلسطينی را در شهر غزه تصرف کرده و پرچم های سبز رنگ حماس را بر در و ديوار ساختمان نصب کرده اند.


گزارش ها حاکی است که دست کم چهارده نفر، اکثرا از افراد فتح کشته و شماری نیز زخمی شده اند .


نيروهای حماس اکنون تقريبا کنترل تمام بخش های غزه را در دست گرفته اند.


دستور بازداشت اعضای حماس


در همین حال، محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی روز پنج شنبه دستور داد تا تمامی فعالان حماس در کرانه باختری رود اردن دستگیر شوند.


این رویداد بدنبال درگیری های گسترده در نوار غزه و احتمال تسلط کامل شبه نظامیان حماس بر این منطقه صورت می گیرد.


جنبش فتح فهرستی از۱۵۰۰ نفر از فعالان حماس در ساحل غربی را تهيه کرده و نيروهای این جنبش در ساعات اخير برای بازداشت آنها وارد عمل شده اند.


نيروهای امنيتی حکومت فلسطينی در حالي که از سوی شبه نظاميان فتح همراهی مي شوند، در ساعات اخير به جستجوی خانه به خانه در ساحل غربی رود اردن پرداخته اند تا شبه نظاميان وابسته به حماس و فعالان سياسی اين سازمان اسلامگرا را دستگير کنند.


اين عمليات از نيمه شب گذشته در شهررام الله، مقر تشکيلات فلسطينی، آغازشد. فتح مي گويد: برای آنکه خشونت های شديد غزه به ساحل غربی سرايت نکند، بازداشت ۱۵۰۰ نفر از نيروهای حماس در اين منطقه الزامی است.نيروهای امنيتی حکومت فلسطينی در حالي که از سوی شبه نظاميان فتح همراهی مي شوند، در ساعات اخير به جستجوی خانه به خانه در ساحل غربی رود اردن پرداخته اند تا شبه نظاميان وابسته به حماس و فعالان سياسی اين سازمان اسلامگرا را دستگير کنند.

در اين فهرست، نام شهرداران و فعالان حماس در دانشگاه ها نيز ديده مي شود. اين نخستين بار در عمر حکومت خودگردان است که نيروهای رسمی اين حکومت به دستگيری گسترده سران و اعضای حماس اقدام مي کنند.


هرچند که ۱۱ سال پيش، هنگامی که هر روز عمليات بمبگذاری انتحاری از سوی حماس در شهرهای اسراییل صورت مي گرفت، ياسرعرفات، بنيانگذار تشکيلات فلسطينی، دستور به بازداشت شماری از نيروهای حماس داده بود.


دستياران محمود عباس مي گويند: دستور وی به بازداشت دسته جمعی نيروهای حماس، پس از آن صادر شد که حماس سوگند خورد تمامی نهادهای رسمی تشکيلات فلسطينی در غزه را نابود کند.


دستياران محمودعباس مي گويند: اگر خشونت ها از سوی حماس در غزه ادامه يابد، وی ممکن است دولت فلسطينی به نخست وزيری اسماعيل هنيه را منحل اعلام کند.


وزيران وابسته به فتح عضويت خود در دولت را تا برقراری آتش بس معلق کرده اند.


به گفته دستياران رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، وی رهبران شماری از کشورهای عربی و برخی عوامل جهانی را از تصميمات خود آگاه کرده است.


محمود عباس چهارشنبه شب گفت: « آنچه که در غزه رخ داده، جنون محض است و هر کسی که اسلحه در دست دارد، در اين برادر کشي ها نقش دارد.»


وی اين رخدادها را «کودتای حماس» توصيف کرده است.


حماس تلاش ها برای پذيرش آتش بس يا انجام مذاکرات را قاطعانه رد کرده و نيروهای فتح را «خائن» معرفی کرده است.


برخی از مقامات فتح نيز با انتقاد شديد از محمود عباس، خواهان کناره گيری وی شده اند، و مي گويند که او قاطعيت کافی نشان نمي دهد .


این در حالی است که حماس جنبش فتح را تهديد کرده که تا ساعت هفت شامگاه جمعه مهلت دارد که سلاح خود را درغزه تسليم کند .


زندگی در نوار غزه فلج شده است


گزارش های رسیده همچنین حاکیست زد و خوردهايی که وخيم ترين خشونت های ميان نيروهای دو سازمان رقيب حماس و فتح تاکنون محسوب مي شود، زندگی در نوارغزه را کاملا فلج کرده است.
درگيري های مسلحانه شبانه روز اخير، دهها کشته بر جای نهاده و فصل خونين تازه ای در مناسبات پرتنش اين دو سازمان گشوده است.


درگيري های مسلحانه شبانه روز اخير، دهها کشته بر جای نهاده و فصل خونين تازه ای در مناسبات پرتنش اين دو سازمان گشوده است.


برتری چشمگير نيروهای حماس در غزه و توان نظامی بالای آنان نسبت به فتح، موجب شده که صدها نفر از نيروهای فتح خود را تسليم کنند و يا ازطريق مرز با مصر، به اين کشور بگريزند.


در ساعات اخير يکی از آخرين پايگاه های باقی مانده در دست نيروهای فتح در غزه از سوی حماس زير آتشباری سنگين قرار دارد و حماس خواهان تسليم نيروهای باقی مانده در اين مقر است .


گزارش های دیگر حاکیست که آدم ربایی ها در ابعاد گسترده ادامه دارد و حتی در برابر دوربين های تلويزيونی، نيروهای حماس، گروه گروه از شبه نظاميان فتح را با خشونت به درون صندوق عقب اتومبيل ها مي رانند و آنان را با خود مي برند.


از آنجا که کانون های درگيری زياد است، جمع بندی شمار تلفات و زخمي ها در هر لحظه امکان پذير نيست. اما تا بامداد روز پنج شنبه در آغاز ششمين روز نبردها دست کم ۸۰ جسد به بيمارستان ها منتقل شده بود و تعداد زخمي ها به مرز۲۰۰ نفر نزديک مي شود. اما اين ارقام پيوسته افزايش می يابد.واکنش های بین المللی

در همین حال بان گی مون، دبيرکل سازمان ملل، درنيويورک اعلام کرد: احتمال اعزام قوای بين المللی در غزه را مورد بررسی قرار داده است.سازمان ديده بان حقوق بشر، پيشتر نسبت به عواقب فاجعه ای که اين بار فلسطيني ها با دست خود برای مردم خويش رقم مي زنند، هشدارداده و اين کشتارها را «جنايت جنگی» توصيف کرده است.

اين پيشنهاد روز چهارشنبه در يک مکالمه تلفنی ميان محمود عباس با دبيرکل سازمان ملل مطرح شد. اما خارجي ها غزه را ترک کرده اند وغير از شماری معدود از فلسطيني ها و اعرابی که برای شبکه های تلويزيونی خارجی کارمي کنند، حتی خبرنگاران غربی حاضر به ورود به غزه نيستند و جان خود را شديدا در معرض خطرمي دانند.


سازمان ديده بان حقوق بشر، پيشتر نسبت به عواقب فاجعه ای که اين بار فلسطيني ها با دست خود برای مردم خويش رقم مي زنند، هشدارداده و اين کشتارها را «جنايت جنگی» توصيف کرده است.


درکنارشماری از مقامات مصر و جنبش فتح که جمهوری اسلامی ايران را در اين دور تازه درگیری ها دخيل دانسته اند، نخست وزير اردن نيز، از آنانی که «عوامل منطقه ای» ناميد، به عنوان «دست های پشت پرده کشتارهای تازه غزه» نام برد.


مقامات اردن پيشتر، از آنچه که دخالت های ايران در سرزمين های فلسطينی، لبنان وعراق اعلام کرده اند، ابراز ناخشنودی کرده اند.


اسراییل نیز اعلام کرده که فعلا در اين رخدادها دخالت نمي کند، اما تاکيد کرده که «تبديل غزه به کشور حماس را نيز تحمل نخواهد کرد.»


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG