لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ تهران ۰۶:۱۵

«اخبار جدید هسته ای به زودی اعلام می شود»


آقای احمدی نژاد حاضر نشده است تا درباره اخبار جدید هسته ای جزئيات بيشتری اعلام کند.

محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران روز يکشنبه وعده داد که مردم ايران به زودی اخبار جديدی از تحولات هسته ای خواهند شنيد.


آقای احمدی نژاد اين اظهارات را در آبادان و هنگام بازگشت به تهران از سفر چند روزه خود به استان خوزستان بيان کرد. وی حاضر نشد تا جزئيات بيشتری در اين زمينه اعلام کند.


رييس جمهوری اسلامی ايران پيشتر وعده داده بود که «اخبار خوش هسته ای» را در روز ۲۲ بهمن ماه اعلام می کند اما وی در سخنرانی این روز هيچ اشاره ای به اين مسئله نکرد و فقط گفت تا بهار سال آينده، اخباری از پيشرفت های ايران را ارايه می دهد.


تحليلگران سياسی بر اين باورند که احتمالا اخبار جديد هسته ای ايران بر پايه پيشرفت های جمهوری اسلامی در زمينه غنی سازی اورانيوم و راه اندازی سه هزار سانتریفیوژ استوار باشد که هم اکنون چالش اصلی ميان تهران و غرب به شمار می رود.رييس جمهوری اسلامی ايران پيشتر وعده داده بود که «اخبار خوش هسته ای» را در روز ۲۲ بهمن ماه اعلام می کند اما وی در سخنرانی این روز هيچ اشاره ای به اين مسئله نکرد و فقط گفت تا بهار سال آينده، اخباری از پيشرفت های ايران را ارايه می دهد.

آمريکا و ساير کشورهای غربی ايران را متهم می کنند که در پوشش برنامه هسته ای صلح آميز بدنبال دستيابی به سلاح اتمی است. اين کشورها نگرانی خود را ناشی از ۱۸ سال مخفی کاری جمهوری اسلامی در اعلام برنامه های اتمی خود می دانند.


اين در حالی است که جمهوری اسلامی همواره اين اتهامات را رد کرده و گفته است که بدنبال توليد برق با استفاده از انرژی اتمی است.


شورای امنيت سازمان ملل از تابستان گذشته تاکنون دو قطعنامه تنبيهی عليه جمهوری اسلامی به تصويب رسانده است و از تهران خواسته تا برای اعتماد سازی جهانی فعاليت های مربوط به غنی سازی را به حالت تعليق درآورد.


اما ايران اين درخواست ها را ناديده گرفته و اعلام کرده است که تصميم دارد برنامه راه اندازی سه هزار سانتريفيوژ را با سرعت دنبال کند.


برخی از تحليلگران احتمال می دهند که در صورت پيشرفت واقعی و حل مشکلات فنی در روند غنی سازی اورانيوم توسط ايران، تهران با اعلام اينکه به فناوری غنی سازی دست يافته است، اين برنامه را معلق کرده و پيشنهاد های غرب را برای مذاکره بپذيرد.


کشورهای غربی اعلام کرده اند که در صورت تعليق غنی سازی اورانيوم درهای مذاکره بر روی ايران باز است ولی تهران هرگونه پيش شرطی برای آغاز مذاکرات را رد کرده است.


بدنبال تصويب قطعنامه ۱۷۴۷ شورای امنيت در ماه مارس که دامنه تحريم ها را عليه گسترش می دهد خاوير سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا در تماس تلفنی با علی لاريجانی، دبير شورای امنيت ملی ايران خواستار برنامه ريزی جهت آغاز مذاکرات شد.


دور اول اين گفت و گوها به نتيجه ای نرسيد و احتمال می رود که دو طرف در هفته جاری به صورت تلفنی اين مذاکرات را ادامه دهند.


XS
SM
MD
LG