لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۰۵

اتحادیه عرب خواستار خروج فوری نیروهای ترکیه از عراق شد


کشورهای عربی روز پنجشنبه سوم دی از ترکیه خواستند که نیرو‌هایش را بدون قید و شرط از شمال عراق، بیرون ببرد. آن‌ها همچنین مداخله نظامی ترکیه در عراق را «تجاوز به حاکمیت ملی» این کشور و «تهدید امنیت ملی عربی» توصیف کردند.

ترکیه در هفته‌های اخیر، ده‌ها تن از نیروهای خود را در منطقه بعشیقه در شمال عراق مستقر کرده است.

آنکارا می‌گوید که این اقدام در چارچوب تلاش‌ها برای جنگ با گروه «حکومت اسلامی» و با هدف آموزش نیروهای عراقی بدین منظور صورت گرفته است.

عراق اما این اقدام ترکیه را محکوم کرده و اعلام کرده که از آنکارا چنین درخواستی نداشته است.

به گزارش خبرگزاری الشرق الاوسط مصر، احمد بن حلی معاون دبیرکل اتحادیه عرب گفت که وزیران امور خارجه کشورهای عضو این اتحادیه، در نشست فوق‌العاده روز پنجشنبه خود در قاهره پایتخت مصر تصمیم گرفتند که از دولت ترکیه بخواهند «نیروهای خود را فورا و بدون قید و شرط» از عراق خارج کند.

آقای بن حلی که در یک نشست خبری در قاهره سخن می‌گفت، افزود: «وزیران امور خارجه عرب همچنین از ترکیه خواستند که نقض حاکمیت ملی عراق را در آینده با هر بهانه‌ای که باشد، تکرار نکند».

ابراهیم الجعفری وزیر امور خارجه عراق نیز در این کنفرانس خبری گفت: «با متحد کردن کشورهای عربی در مقابله با تجاوزهای ترکیه، دستاورد مهمی محقق کردیم... عراق تجاوز ترکیه به حاکمیت ملی خود را رد کرد و این موضع عراق در همراهی با هر کشور عربی است که دچار وضعیت مشابهی شود».

وزارت امور خارجه ترکیه اوایل هفته جاری گفت که وجود «سوء تفاهم» با عراق درباره استقرار نیرو در بعشیقه را تایید می‌کند.

ترکیه افزود که بخشی از نیروهای خود را از یک پایگاه نظامی در استان نینوا خارج خواهد کرد. آنکارا اما توضیحی درباره راه انتقال این نیرو‌ها و محل انتقال آن‌ها ارائه نکرد.

ترکیه طی هفته جاری، بخشی از نیروهایش را از منطقه بعشیقه به پایگاه دیگری در اقلیم کردستان عراق منتقل کرد. بغداد اما می‌گوید که باید همه نیروهای ترکیه از عراق خارج شوند.

عراق از ترکیه به خاطر استقرار نیرو‌هایش در منطقه بعشیقه به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت کرده است.

ابراهیم جعفری خواستار صدور قطعنامه‌ شورای امنیت برای مجبور کردن ترکیه به خارج کردن فوری نیرو‌هایش از عراق شده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG