لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۱۸:۱۳

اعلام بازداشت روزنامه نگار ایرانی پس از ۴۰ روز


شمس الواعظین: « در آغاز دستگيری، به خانواده فرحبخش هشدار دادند که اين مساله را با رسانه های گروهی در ميان نگذارند.»

انجمن صنفی روزنامه نگاران ايران روز شنبه خبر از بازداشت علی فرحبخش، خبرنگار سرويس اقتصادی روزنامه هايی چون شرق و ياس نو داد .


بنا بر گزارش ها، آقای فرحبخش ۴۰ روز پيش در بازگشت از کنفرانسی در خصوص جوامع مدنی که در تايلند برگزار شده بود، دستگير و به سپس به زندان اوين منتقل شد .


به گفته انجمن صنفی روزنامه نگاران و خانواده اش، آقای فرحبخش ۴۰ روز پيش دستگير شد اما خبر بازداشت او تا روز شنبه از سوی هيچ منبعی اعلام نشد .


ماشاء الله شمس الواعظين سخنگوی انجمن صنفی روزنامه نگاران ايران در خصوص اين تاخير در اعلام خبر به راديوفردا می گويد: « در آغاز دستگيری، به خانواده فرحبخش هشدار دادند که اين مساله را با رسانه های گروهی در ميان نگذارند و مساله بازداشت اين روزنامه نگار حتی به اطلاع انجمن صنفی روزنامه نگاران هم نمی رسد.»


آقای شمس الواعظين در ادامه می گويد که « تا چندين روز، اعضای اين خانواده در وحشتی آميخته با اميد باقی می مانند تا بالاخره انجمن صنفی روزنامه نگاران به صورت اتفاقی متوجه چنين مساله می شود.»


وی اضافه می کند که « گرفتن افراد در خيابان يا فرودگاه بدون هيچ گونه اعلام قبلی، نوعی آدم ربايی تلقی می شود که نمونه های آن اخيرا زياد به چشم می خورد.»


به گفته سخنگوی انجمن صنفی روزنامه نگاران ايران، اتهام آقای فرحبخش کماکان از سوی مراجع قضايی جمهوری اسلامی رسما اعلام نشده است اما گويا در بازپرسی های اوليه مسائلی از قبيل اينکه « چرا در اين کنفرانس شرکت کرديد؟» و يا اينکه « چرا شما برای شرکت در آن انتخاب شديد؟» مطرح شده است .


آقای شمس الواعظین در ادامه گفت و گو با راديوفردا همچنين می گويد: « مقامات قضايی، اجازه برخورداری از وکيل مدافع را به علی فرحبخش نداده اند»؛ مساله ای که انجمن صنفی روزنامه نگاران اعتراض خود را به آن اعلام کرده است .


به گفته سخنگوی انجمن صنفی مطبوعات ايران، دستگيری و بازداشت روزنامه نگاران در پی شرکت در کنفرانس های خارجی، که پيشتر نيز نمونه های مشابه آن به قوع پيوسته بود، عملأ منجر به محدوديت بيش از پيش روزنامه نگاران می شود؛ « امری که گردش آزادانه اطلاعات را به شدت به مخاطره می اندازد.»


خبر بازداشت علی فرحبخش، روز گذشته بدون اشاره به هيچ جزئياتی از سوی سهراب سليمانی، ریيس زندان های تهران تاييد شد .


سازمان گزارشگران بدون مرز، ايران را « بزرگ ترين زندان روزنامه نگاران در خاورميانه» می داند .


اين نهاد مدافع مطبوعات که مقر آن در پاريس است همچنين آيت الله علی خامنه ای رهبر و محمود احمدی نژاد رئيس جمهور ايران را در زمره « بزرگ ترين دشمنان مطبوعات در جهان» معرفی کرده است.


  • 16x9 Image

    نیوشا بقراطی

    نیوشا بقراطی در سال ۱۳۸۴ به عنوان گزارشگر و مجری به رادیو فردا پیوست. او میزبان برنامه زنده هفتگی «ساعت ششم» است و از سال ۱۳۹۰ سردبیری بخش صوتی و تصویری رادیو فردا را بر عهده دارد

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG