لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۵۶

تجمع اعتراضی روزنامه نگاران جمهوری آذربايجان مقابل سفارت ايران


نمایی از تظاهرات روز دوشنبه روزنامه نگاران جمهوری آذربایجان مقابل سفارت ایران در باکو
جمعی از نويسندگان و مدافعين حقوق بشر جمهوری آذربايجان در اعتراض به بازداشت دو شاعر شهروند اين کشور در تبريز، روز دوشنبه، ۱۶ مردادماه، مقابل سفارت ايران در باکو تجمع اعتراض آميز برگزار کردند.

بنا بر گزارش ها، پليس بلافاصله مانع از تجمع معترضين شده و پلاکاردهايی که روی آنها با زبان انگليسی «ايران بايد شاعران آذربايجانی را آزاد کند» را جمع آوری کرد.

امين حسين اف، رييس موسسه امنيت و آزادی روزنامه نگاران جمهوری آذربايجان که يکی از هماهنگ کنندگان اين تجمع اعتراض آميز بود، به بخش آذربايجانی راديو اروپای آزاد/راديو آزادی گفته است که هدف از اين تجمع جلب توجه رسانه های داخلی و خارجی به اولين جلسه دادگاه فريد حسين اف و شهريار حاجی يف، دو شاعر جوان جمهوری آذربايجان است که قرار است روز سه شنبه- ۱۷ مردادماه- در دادگاه تبريز برگزار شود.

اوايل ماه می، ارديبهشت ماه، ايران دو شاعر جمهوری آذربايجان را که برای شرکت در يک جشنواره شعر در مراغه دعوت شده بودند، بازداشت کرد.

مايل حاجی‌يف، پدر يکی از بازداشت شدگان، تيرماه سال جاری در گفت‌وگوی تلفنی با راديوفردا اظهار داشت که «پسرم ۲۷ ماه مه، طی تماس تلفنی از بازداشتگاه تبريز گفت که علت بازداشت‌شان عدم مراجعه به کنسولگری آذربايجان در تبريز و ثبت نام‌شان بوده است. پسرم می گويد که بازجوها به وی گفته اند که دولت آذربايجان حتی زحمت نکرده تا با مراجعه به سفارت ايران در باکو درباره آنها استعلام کرده و اسناد لازم برای آزادی آنها را فراهم آورد».

حاجی يف در ادامه گفت که «به شهريار گفتم که اينگونه نيست و نگران نباشد، چرا که رييس جمهوری آذربايجان شخصا دستور رسيدگی و تحقيق درباره علت بازداشت شما را صادر کرده و خواستار آزادی شما است».

به گزارش خبرگزاری ترند جمهوری آذربايجان، وزارت خارجه ايران بعد از دو ماه سکوت و به رغم دريافت پنج نامه ديپلماتيک اعتراض آميز از جمهوری آذربايجان، نهايتا تيرماه سال جاری طی نامه ای بدون دادن هيچ توضيح اضافی به وزارت خارجه آذربايجان اعلام کرد که اين افراد «قصد انجام اقدامات خرابکارانه داشته اند».

رييس موسسه امنيت و آزادی روزنامه نگاران جمهوری آذربايجان می گويد که اين دو شاعر «قربانی روابط متشنج ايران و آذربايجان» شده اند.

ايران اخيرا قول داده است تا شرايط ملاقات دو شاعر بازداشت شده آذربايجانی را با خانواده هايشان فراهم سازد، موضوعی که باعث شد خانواده اين دو شهروند آذربايجان هفته گذشته به ايران سفر کنند. هنوز اطلاعاتی درباره ديدار اين افراد با خانواده های خود منتشر نشده است. ايران همچنين اخيرا قول داده بود که اجازه دسترسی کنسولی را به اين دو شهروند جمهوری آذربايجان بدهد. اما هنوز اين امر محقق نشده است.

اخيرا روابط جمهوری آذربايجان و ايران به شدت متشنج شده است، به طوری که در ماه می به خاطر شدت گرفتن موج اعتراضات دوجانبه به برگزاری مسابقه آوازخوانی جهانی يوروويژن در باکو، هر دو کشور سفرای خود را برای چندين هفته از کشور مقابل فراخواندند.

جمهوری آذربايجان ايران را به صدور اسلام افراطی، تروريسم، تبليغات منفی عليه دولت آذربايجان و مداخله در امور داخلی اين کشور متهم می‌کند، ايران نيز به نوبه خود جمهوری آذربايجان را به همکاری با سرويس جاسوسی اسرائيل، موساد، برای قتل دانشمندان هسته‌ای ايران، نزديکی به غرب و اسلام ستيزی متهم کرده است.

دولت آذربايجان طی يکسال گذشته چهل نفر را به اتهام جاسوسی برای سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات ايران برای انجام عمليات تروريستی در آذربايجان بازداشت کرده است.

ائلمان عبدالله اف، سخنگوی وزارت خارجه آذربايجان، ۲۲ خرداد طی مصاحبه‌ای با خبرگزاری «سلام نيوز» جمهوری آذربايجان، شهروندان اين کشور را از سفر به ايران منع کرد و گفت که «هيچ تضمينی برای بازداشت شدن يا نشدن شهروندان آذربايجان در ايران وجود ندارد».

در همين زمينه اواسط تيرماه، پرس تی وی، شبکه انگليسی زبان سيمای جمهوری اسلامی ايران، با استناد به گفته های يک مقام مسئول در استان آذربايجان شرقی که نامی از وی برده نشد گزارش داد دو شهروند جمهوری آذربايجان که اوايل ماه مه در تبريز بازداشت شده بودند، متهم به «جاسوسی» برای اسرائيل و وزارت امنيت ملی آذربايجان، ام تی ان، هستند.

اين مقام مسئول در ادامه گفته است که مدارک و اسناد به دست آمده نشان می دهد که اين دو شهروند جمهوری آذربايجان «با هدايت سرويس اطلاعاتی آذربايجان (ام تی ان)، وارد ايران شده بودند و ماموريت داشته اند تا برخی از معترضان ايرانی را برای ترويج جدايی طلبی در ايران به کارگيرند.»

به گزارش خبرگزاری «ترند» جمهوری آذربايجان، «حسين اف» و «حاجی يف»، در آستانه برگزاری مسابقه آوازخوانی يوروويژن در باکو که باعث ايجاد تنش ميان آذربايجان و ايران شد، با دريافت دعوتنامه ای برای شرکت در جشنواره شعری که در شهر مراغه برگزار شده است به ايران سفر کرده بودند که هنگام بازگشت به باکو در دوم ماه مه در شهر تبريز بازداشت شدند.

پرس تی وی گزارش کرده است که دعوتنامه برای حضور اين دو نفر در جشنواره شعر «تقلبی» بوده است.
XS
SM
MD
LG