لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹ تهران ۱۸:۵۹

دعوت بحرین از اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها برای شرکت در نشست منامه


آمریکا و بحرین دوشنبه شب ۳۰ اردیبهشت خبر دادند که دو طرف نزاع اسرائیلی و فلسطینی را رسما دعوت کرده‌اند در کنفرانس بین‌المللی اقتصادی ماه آینده در منامه شرکت کنند.

کاخ سفید در روزهای گذشته اعلام کرد در همایش جهانی جلب سرمایه‌گذاری در منامه در روزهای چهارم و پنجم تیر، بخش اقتصادی طرح صلح آمریکا موسوم به «معامله قرن» برای نزاع اسرائیلی- فلسطینی ارائه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، زیپی خوتوولی معاون وزیر خارجه اسرائیل گفت که کشورش آماده شرکت در این کنفرانس است و منعی برای حضور در بحرین ندارد.

موشه کاخلون وزیر دارایی اسرائیل به آسوشیتدپرس گفته او هنوز شخصا دعوتی دریافت نکرده اما رسانه‌های اسرائیل گفته‌اند هیات کشورشان به ریاست وزیر دارایی در همایش بحرین شرکت خواهد کرد.

اما به گزارش رسانه‌های فلسطینی، احمد مجادله عضو ارشد کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین و وزیر توسعه اجتماعی در دولت فلسطین تاکید کرد که «حتی یک فلسطینی پیدا نخواهد شد در چنین طرح خائنانه‌ای مشارکت کند».

محمد الاشتیه نخست‌وزیر تشکیلات فلسطینی نیز روز دوشنبه با بیان این‌که نزاع اسرائیلی- فلسطینی راهکار سیاسی می‌طلبد نه اقتصادی، افزود طرح صلح آمریکا که از «موضوع‌های اصلی» طفره رفته، «محکوم به شکست است».

خالد بن احمد آل خلیفه وزیر خارجه بحرین در واکنش گفت، دولت کشورش «هنوز حامی فلسطین و تشکیل کشوری برای آنها به پایتختی شرق بیت‌المقدس است».

وزیر خارجه بحرین که به تازگی مواضع مشترک زیادی را با اسرائیل به ویژه علیه ایران بیان می‌کند، روز سه‌شنبه در رشته توئیت‌هایی به زبان عربی نوشت، کنفرانس بحرین هدفی جز کمک به اقتصاد فلسطینی‌ها ندارد.

جیسون گرینبلات عضو ارشد تیم آمریکایی که طرح صلح «معامله قرن» را تنظیم کرده است نیز در واکنش گفت نمی‌داند چرا فلسطینی‌ها باید حضور در چنین کنفرانسی را رد کنند.

به گفته آقای گرینبلات، «فلسطینیان به خاطر از دست دادن چنین فرصتی که می‌تواند امتیازاتی خوب نصیب آن‌ها کند و وضعیت‌شان را نسبت به امروز بهبود بخشد، مورد قضاوت سخت تاریخ قرار خواهند گرفت».

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/ ف.ر/ ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG