لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۶ تیر ۱۴۰۱ تهران ۰۴:۲۳

روسف: اگر برکنار شوم، تاریخ این تصمیم برزیل را قضاوت خواهد کرد


رییس‌جمهوری برزیل می‌گوید: «در این پرونده طعم تلخ بی‌عدالتی را احساس می‌کنم».

دیلما روسف، رییس‌جمهوری برزیل، که از مقام خود تعلیق شده است روز دوشنبه هشتم شهریور با حضور در مجلس سنا، اتهامات علیه خود را بی‌پایه و اساس توصیف کرد و گفت اگر از مقامش برکنار شود تاریخ این تصمیم برزیل را قضاوت خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، خانم روسف در بخشی از سخنانش گفت: «می‌دانم که مورد قضاوت قرار خواهم گرفت ولی وجدان من کاملا آسوده است. من هیچ جرمی مرتکب نشده‌ام».

او به سناتورها یادآوری کرد که در سال ۲۰۱۴ با بیش از ۵۴ میلیون رای انتخاب شده و در تمامی تصمیم‌هایش از قانون اساسی تبعیت کرده و مصالح کشور را مدنظر داشته است.

رییس‌جمهوری برزیل افزود: «در این پرونده طعم تلخ بی‌عدالتی را احساس می‌کنم».

خانم روسف، رییس جمهوری چپگرای برزیل، اواسط دور دوم ریاست جمهوری خود به زیر پا گذاشتن مقررات مالی کشور با هدف پنهان کردن مشکلات بودجه دولت متهم شد.

وی هرگونه عمل خلافی را تکذیب کرده و مدعی است مخالفانش در حال اجرای «کودتا» علیه او هستند.

خانم روسف در بخشی از سخنانش گفت اوایل سال ۲۰۱۵ احزاب مخالفت دولت او با عدم پذیرش گفت‌وگو و توافق، فضای بی‌ثباتی به وجود آورده و در حالی که درآمد دولت رو به کاهش بود در زمینه تنظیم امور مالی و بودجه کشور مشکلات جدی ایجاد کردند.

او تاکید کرد روند استیضاح او رکود اقتصادی در برزیل را تشدید کرده است و احزاب مخالف را مسئول شرایط فعلی دانست. اما در مقابل اپوزیسیون مدعی است برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور خانم روسف باید برکنار شود.

در صورت برکناری خانم روسف، معاون وی و رییس جمهوری موقت، میشل تمر که در دوره اخیر به دشمن اصلی او بدل شده است به مقام ریاست جمهوری خواهد رسید.

میشل تمر ماه مه امسال پس از رای مجلس سنا به استیضاح و تعلیق دیلما روسف به مدت ۱۸۰ روز به رییس جمهوری موقت منصوب شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌افزاید خانم روسف در ادامه سخنرانیش گفت مردم برزیل که بیش از نیمی از جمعیت آن غیرسفیدپوست هستند هیچگاه به سیاستمداری که تمام اعضای کابینه خود را از مردان سفیدپوست برگزیده است، رای نمی‌دادند.

خانم روسف گفت روند تضعیف او که به استیضاح منجر شد توسط ادواردو کونها، رییس سابق مجلس سفلی پارلمان برزیل آغاز شد که خود او اکنون به خاطر مشارکت در فساد مالی به جرایم گوناگونی متهم شده است.

او افزود آقای کونها تلاش کرده بود او را تحت فشار قرار دهد تا از آرای حزبش برای رد اتهامات او در کمیته انضباطی استفاده کند.

دیلما روسف گفت این طنز تاریخ است که افرادی که خود به ارتکاب جرایم جدی متهم شده‌اند او را به خاطر جرائمی که هیچگاه مرتکب نشده است قضاوت می‌کنند.

روند استیضاح خانم روسف اواخر سال میلادی گذشته و به درخواست احزاب مخالف دولت در پارلمان برای برکناری او آغاز شد. مجلس سنای برزیل در چند روز آینده در مورد برکناری قطعی او از مقام ریاست جمهوری رای‌گیری خواهد کرد.

روز دوشنبه صدها نفر از طرفداران خانم روسف در اطراف ساختمان سنا تجمع کرده و به طرفداری از او شعار دادند. طرفداران استیضاح او نیز اجتماع کرده بودند و پلیس دو گروه را از یکدیگر جدا کرده بود.

خانم روسف در چهارمین روز از دادگاه بررسی پرونده حاضر شد که ریاست آن را یکی از قضات دیوانعالی برزیل برعهده دارد.

در پایان سخنرانی خانم روسف بسیاری از سناتور‌ها او را تشویق کردند و این باعث شد قاضی جلسه را موقتا تعطیل کند. قاضی تاکید کرد: «این جلسه دادگاه است و نه یک جلسه بحث و مجادله سیاسی».

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG